Modificare Bloc de Lumini

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Schimbare bloc lumini ARO 10 (DACIA 1310 )

Post by aro_geo »

Rica meritele tale, ai avut dreptate. Se trage de maneta pana face click. Eu cand am tras de maneta sa identific firele cu multimetru, nu facea click si ziceam ca nu ramane pe lunga pentru ca e stricata. Se vede ca am fost prea bland cu ea. Ma bucur ca nu e stricata \:D/

User avatar
cristian54mcm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 491
Joined: 26 Sep 2010, 23:01
Location: Curtea de Arges
Contact:

Re: Schimbare bloc lumini ARO 10 (DACIA 1310 )

Post by cristian54mcm »

Geo,crede-ma ca habar nu am,dar cred ca nu are potentiometru...
User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Schimbare bloc lumini ARO 10 (DACIA 1310 )

Post by aro_geo »

Ma refer daca merge sa rasucesti de maneta in vreun fel (la Nova doar de varf). Daciile aveau un temporizator-releu, o chestie pe bord (knob) de care rasuceai si puteai da mai repede sau mai incet viteza stergatoarelor fara sa fie dependent de maneta propriu-zisa (puteai regla mai "fin" temporizarea stergatoarelor decat din treptele manetei). In spatele knobului era un banal montaj electronic comandat de potentiometru. La Nova au pus respectivul potentiometru in maneta. Vroiam sa stiu daca si la Supernova au procedat la fel.

PS: Te-ai gandit cum faci sa ai si revenire la semnalizare?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mrs78
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 991
Joined: 25 Jul 2011, 00:04
Location: bucuresti

Re: Schimbare bloc lumini ARO 10 (DACIA 1310 )

Post by mrs78 »

astea merg pe 244 fara modificari?nu de alta da am eu unele de nova si le-as da la schimb

Post Reply