Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

Si uite ca se poate!
Din cate vad i-a pus punte de ceva japonez (samurai sau toyota) si a mutat-o mai in fata sau a schimabat si motorul pe langa cutia de viteze si reductor.

Cei care ati fost la iesirea de sfarsit de an si ati vazut-o live ce info aveti ?
1505175_793780647303297_359090704_n.jpg
1551586_793780840636611_1431102326_n.jpg
Din ce vad eu are si capota + aripi de aro 10 Super.

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Soryn »

se poate, dar din aro a mai ramas doar caroseria si sasiu traforat .
Aro 10 poate cat poate el(nu e pentru extrem) , nu prea se merita sa bagi atatea modificari, masina aia nu o poti compara cu un aro 10 pentru ca nu mai e asa ceva.
Daca vrei sa vezi ce poate aro 10 ii pui anvelope adegvate terenului, inveti tehnica de condus.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by wolfman »

SorinTVY wrote:Daca vrei sa vezi ce poate aro 10 ii pui anvelope adeCvate terenului, inveti tehnica de condus.
...si rupi planetare si capete de bara si alte cele. Din punctul meu de vedere, orice imbunatatire adusa unei masini astfel incat sa te poti baza pe ea la nevoie nu poate fi decat binevenita dar fiecare isi intretine/modifica masina asa cum crede ca este mai bine.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Soryn »

Planetarele se rup pentru faptul ca, vrei sa faci anumite lucruri cu o ''scula'' nefiind proiectata pentru accel lucru.De la o punte se ajunge la 2 punti, arcuri, cardane ,amortizoare,bucsi , bare panhard .
Cine are firma in domeniu, i se pare usor de facut.

User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by amb13 »

wolfman wrote:
SorinTVY wrote:Daca vrei sa vezi ce poate aro 10 ii pui anvelope adeCvate terenului, inveti tehnica de condus.
...si rupi planetare si capete de bara si alte cele. Din punctul meu de vedere, orice imbunatatire adusa unei masini astfel incat sa te poti baza pe ea la nevoie nu poate fi decat binevenita dar fiecare isi intretine/modifica masina asa cum crede ca este mai bine.
Nu este neaparat nevoie sa rupi daca masina este pregatita cum trebuie si nu iti bati joc de ea. Eu in 5 ani de folosinta n-am reusit sa rup nimic , si cred ca ati vazut ca am folosit masina in toate felurile posibile.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by George »

icXu wrote:Si uite ca se poate!
Din cate vad i-a pus punte de ceva japonez (samurai sau toyota) si a mutat-o mai in fata sau a schimabat si motorul pe langa cutia de viteze si reductor.

Cei care ati fost la iesirea de sfarsit de an si ati vazut-o live ce info aveti ?
Din ce vad eu are si capota + aripi de aro 10 Super.

.
Puntile sunt de sugiuchi. De motor, zicea ceva de 120cp, dar n-am aflat detalii. Personal, cred ca e cel de reno de pe drt, eventual usor curentat. Sasiul e acelasi, deci nu cred ca are aripi si capota de super. Da' cum ti-ai dat seama din poze?! Eu nu le deosebesc...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

E posibil sa ma insel, mi se par mai lungi pasajele de la aripi si la fel si capota fata.

Nu a facut nimeni poze la modificarile aduse sasiului? Ma intereseaza sa pun si eu punti rigide, cu blocati fata-spate ar fi ideal, dar fara sa schimb motorul si imi cam da cu virgula :-??
Nu vreau sa traforez prea mult la arou ca daca imi ia talonul e buna de "auncat" dupa. Daca imi iese din cap cu puntea rigida pe fata o sa pun un 4-link pe spate cu coilovere, sper ca RARul nu o sa se ia de asa ceva.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Soryn »

E benzina,ceva de laguna din ce am auzit. din aro a ramas doar caroseria sasiu si cutia de viteze.
Ixu -stai aproape ,mergi si discuta cu proprietaru.
Odata cu punte rigida,te bagi serios in offroad,dar nu te ajuta motoru.
http://www.youtube.com/watch?v=uKzS7xCf6xs

Puntile de samurai sunt calculate pentru 900 -1000 kg, aro 10 are intre 1200-1400 , masinile goale vorbind, fiind si second hand,suprizele pot sa apara si in cazul lor.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by florian »

Daca puntea rigida era atat de nemaipomenita , faceau americanii asa ceva ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Werner »

Americanii i-au oprit productia, de nasoale ce au fost! ;D
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by florian »

Ma faci sa zambesc...
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by alexandrucretu »

Tot americanii, la Jeep Wrangler, de ce nu au renuntat la punte rigida pe fata?
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by florian »

Traditia...
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Soryn »

Vizionare placuta, mai mult ca sigur ca a fost plin de asa ceva in decursul anilor, dar noi reparand la aro nu am auzit de asa ceva. http://www.youtube.com/watch?v=dJiffQYScKc
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

florian wrote:Daca puntea rigida era atat de nemaipomenita , faceau americanii asa ceva ?
Daca ti se pare masina suprema de offroad acel Humvee gresesti! E o masina proiectata pentru armata si este ineficienta din mai mute puncte de vedere: costuri mari exploatare, consum mare, gabarit care il face intulizabil pe zonele impadurite).
O punte rigida inseamna mai putine piese care se pot strica, o cursa mai mare a suspensiei fara a forta componentele ei,etc. Suspensia independenta este buna pentru onroad din cauza ca se comporta bine in curbe si are o tinuta buna de drum.

Japonezii de la Suzuki au invatat lectia si acum pun pe Jimny punti rigide dupa experienta care au avut-o cu vitara.

Post Reply