Aeroterma suplimentara

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Aeroterma suplimentara

Post by niku111 »

Salut.Am si eu o intrebare pt. colegii care au masini aro 24 motorizate Peugeot:din ce loc al instalatiei de racire pot lega o aeroterma suplimentara?Am inteles ca au fost masini echipate din fabrica cu aeroterme suplimentare amplasate sub scaunul soferului.Multumesc anticipat pt. ajutor.

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by florian »

Logic ar fi sa faci o legatura paralela cu radiatorul de incalzire din habitaclu.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Aeroterma suplimentara

Post by niku111 »

Asa ma gindeam si eu dar vreau sa vad ce solutie au aplicat inginerii fabricii Aro.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by florian »

niku, aici in aceasta comunitate gasesti informatie si rezultate pe care niciun inginer de (fost ) ARO nu le are. Crede-ma , stiu ce spun.

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by florian »

Daca chiar te intereseaza solutiile date de inginerii de la Aro pot da cateva exemple :

- cand cutia cu 5 tr face zgomot in tr a 5-a , imbraco in presuri din acele de la tara. leaga strans cu sarma ca nu cumva sa ajunga presul pe la cardan.
- cand caldura in habitaclu nu aveai , recomandau ciorapi de lana si bocanc mai larg. Spuneau ceva de genul : ARO nu este pentru domnisori.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Aeroterma suplimentara

Post by niku111 »

Stiu despre cele mai multe solutiile date de inginerii fabricii ,dar nu toate erau din capitolul "Camera de ras" iar in alta ordine de idei ar trebui sa fie recunoscatori ca primesc pensii fata de realizarile pe care le-au avut.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by florian »

Este un subiect greu pentru mine primirea pensiilor.

Totusi , nu te intereseaza o variant de incalzire suplimentara a habitaclului ?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Aeroterma suplimentara

Post by George »

Am avut eu primul Aro, dar era L25 initial. Avea aeroterma sub scaunul soferului, iar furtunul de tur venea din pompa de apa, pe langa motor, pe sub capacul cutiei de viteze, si iesea fix sub scaun. Nu-mi mai amintesc unde se ducea returul, dar logic si corect este sa se duca tot in pompa, pe partea cealalta a motorului. Practic o legi pe "circuitul mic" al motorului, in paralel cu cealalta aeroterma.
La motorul de pejo ai furtunul de la vasul de expansiune, care intra in pompa de apa. Acolo trebuie sa ajunga returul din aeroterma. (sau din ambele).
ARO CLUB ROMANIA
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Aeroterma suplimentara

Post by niku111 »

Am montat in ARO-ul pe care l-am remotorizat Peugeot o aeroterma suplimentara ,dar rezultatele nu au fost pe masura asteptarilor din cauza furtunelor lungi[5,8m].Legata in paralel cu aeroterma originala nu am avut nici un rezultat ,in serie caloriferul se dezmorteste putin . Miine am sa incerc sa montez pe circuit o pompa de apa electrica de webasto.Revin cu o intrebare catre colegi care exploateaza demult Aro cu motor Peugeot:se poate face caldura in aceasta masina cumva?Multumesc anticipat pt. eventualele sugestii.
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by UMMM461 »

Poate o daca izolezi termic furtunele, daca sunt atit de lungi, sau daca schimbi termostatul o sa fie mai bine.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Aeroterma suplimentara

Post by Soryn »

Adevaru e ca si spatiu e foarte mare in cabina fata de alte masini.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Aeroterma suplimentara

Post by niku111 »

Termostatul este OK si este de "firma" ,treaba cu izolatia furtunelor am luat-o in serios si m-am gindit la izolatie pt. tevi de instalatii termice.
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by UMMM461 »

Ai ceva noutati, ai incercat izolarea termica a tevilor?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Aeroterma suplimentara

Post by Soryn »

Aeroterma,ce tip este?Furtunele sunt montate in interior,exterior.
De regula aerotermele montate in spate nu au capacitate foarte mare.
La toat problemele se mai adauga si izolarea termica a caroseriei.
User avatar
rica
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 640
Joined: 19 Oct 2012, 12:51
Location: bucuresti

Re: Aeroterma suplimentara

Post by rica »

Dar daca al doi-lea radiator nu se incalzeste suficient nu merge pus in locul celui de fabrica unul mai mare sau al doi-lea langa el, cat mai aproape?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Post Reply