Traductor turatie?

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Traductor turatie?

Post by razvy »

la mine merge bine ,lam verificat cand am facut in primavara itp la rar ,era diferenta foarte mica sub 100 ture intre turometru si aparatu lor ,vara cand e cald afara daca am turatia la motor la 850 cade de tot jos ,daca accelerez umpic sa treaca de 900 rpm atunci revine la normal ,acuma iarna nu am sesizat aceasta problema ,la motoarele de renault au tot asa pe volanta niste tablite indoite la 90 grade ,3 la numar decalate la 120 grade

TudorCJ
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 15 Apr 2014, 19:24
Location: Turda

Re: Traductor turatie?

Post by TudorCJ »

Buna am si eu o nelamurire.Vreau sa pun un traductor de turatie pe un tractor U445 DT deoarece am bord de aro 10 doar partea cu turometru folosind si martori aferenti,pozitie,f scurta,f lunga, semalizare cazu meu si 4x4.Cineva ma poate ajuta cu cativa senzor dinacestia de pe aro armata ce vor ajunge la casat sau pentru piese imi spuneti ce trebuie sa desfac pentru a ajunge la el si cum dau de cutia lui cea ca un pachet de tigari,el trebuie sa aiba ceva magnet in varf sau ce in mufa de la volanta.Va multumesc nespus de mult daca ma ajutati.
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: Traductor turatie?

Post by ionutzzz123 »

Senzorul se gaseste pe carcasa ambreiajului la aro 24x sau 32x. Demonteaza capacul de la cutia de viteze din interior si ai sa ai asa cat de cat acces la el. Este din plastic si este infiletat pe carcasa ambreiajului, dupa ce il scoti, urmareste firul care pleaca din el si ajungi la traductor( cel care seamana cu o cutie de tigari) cam asta e tot. Daca zici ca ai un amic care are aro de la armata si le arunca la casat, fa ceva poze sau lasa-ne si noua un nr de tel, poate mai luam niste piese de pe la el, avem mare nevoie de piese de aro...
TudorCJ
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 15 Apr 2014, 19:24
Location: Turda

Re: Traductor turatie?

Post by TudorCJ »

Aro alea sun la casat dar pentru armata pune piese de pe 1 pe altul si cand pica le trage pe dreapta si iau piese de le ele si pun cele functionale pana mai merg si alea.Cu piese nu prea poti numa ce ii mic sa il poti scoate intr-o geanta sau ghiozdan.Imi pare rau.

Post Reply