Auto si nu numai .. dotarea armatei

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Ce tari sunt astia: Moreni produce ABC 4x4 si Romarm vinde RN 94!
http://www.uamoreni.ro/militare.html
http://romarm.ro/product_category/on-wheels/

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

niros wrote:
rica wrote:Stiti ceva de asta?
Am vazut-o azi prin Bucuresti.
Avea numere de probe.
Le stătea in gat sa nu dea comanda de vehicle de la uzina de armament Moreni. Cu ocazia asta am observat ca au si Secție civilă. Cică ar face diferențialul blocabile, axe suspensi etc. Printr o astfel de comanda ar fi putut sa reapară un nou aro dar noi nu...mai bine importam de afara..
In locul alora se puteau comanda astea de la Moreni da` vorba aia, astia de la Moreni au dificultati financiare si politicienii se chinuie sa ii salveze prin comenzi de prototipuri pe care armata nici nu le baga in seama pana nu sare presa pe ei! >:(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Sefii armatei s-au tampit de tot! Cica asta este noua uniforma de vara a Regimentului 30 Garda! >:(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mrs78
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 991
Joined: 25 Jul 2011, 00:04
Location: bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by mrs78 »

o sa lesine pe capete astia.
o vesta le mai trebuia b-(

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

costy84 wrote:
niros wrote:
rica wrote:Stiti ceva de asta?
Am vazut-o azi prin Bucuresti.
Avea numere de probe.
Le stătea in gat sa nu dea comanda de vehicle de la uzina de armament Moreni. Cu ocazia asta am observat ca au si Secție civilă. Cică ar face diferențialul blocabile, axe suspensi etc. Printr o astfel de comanda ar fi putut sa reapară un nou aro dar noi nu...mai bine importam de afara..
In locul alora se puteau comanda astea de la Moreni da` vorba aia, astia de la Moreni au dificultati financiare si politicienii se chinuie sa ii salveze prin comenzi de prototipuri pe care armata nici nu le baga in seama pana nu sare presa pe ei! >:(
Sa "le baga in seama" pentru ce ? Cand n-ai buget, ce rost are sa te pronunti. Stai linistit ca in "particular" s-au interesat ei de produse.

Va atrageam atentia cu ceva timp in urma, ca ROMAN se va stinge daca nu-si gaseste singura clienti. Repet: cand se achizitioneaza din bani publici, furnizorul este obligat sa demonstreze ca are capacitatea de a sustine un anumit ritm de productie. Din nefericire producatorii romani nu au productie. Asadar nu pot proba o eventuala capacitate.
Asta o data.
Dar cum va explicati ca la o achizitie a Jandarmeriei, Moreni-ul vine cu un pret peste produsul israelian? Tot din lipsa productiei. Aia "imprastie" costurile de productie peste un numar mare de exemplare scoase pe flux. Astfel obtin preturi normale si in cazul comenzilor foarte mici (ca cea a Jandarmeriei).
Pacat ca nu ni se permite export.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Si cum va explicati ca achizitia produsului israelian s-a lasat cu dosare penale ( http://adevarul.ro/locale/targoviste/co ... index.html )! Pe de alta parte cum va explicati ca inclusiv M.Ap.N recunoaste ca SAUR 2 este in unele privinte superior produsului elvetian achizitionat ,are pretul mult mai mic decat acesta, singurul motiv folosit ca "scuza" a fost lipsa omologarii. Datorita M.ap.n-ului care ii tot amageste cu comenzi sau mai precis datorita lipsei acestui transportor din dotarea armatei romane irakieni au renuntat la achizitia lui si au cumparat niste porcarii de la ucrainieni care au crapat la receptie.
Nu poti compara Roman cu Moreni deoarece Roman-ul poate face ce ii taie capul pe cei din conducere pe cand Moreni face parte din Romarm companie ce apartine M.Ap.n si se ocupa de comertul produselor companiilor din subordine, deci conducerea de la Moreni nu isi poate cauta singura piata de desfacere lucrul asta putand sa il faca Romarm/M.ap.n.
User avatar
bluefury1984
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 03 Nov 2011, 22:44
Location: Arad

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by bluefury1984 »

costy84 wrote:Sefii armatei s-au tampit de tot! Cica asta este noua uniforma de vara a Regimentului 30 Garda! >:(
Sunt caliti. Nu va faceti griji pentru ei
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

costy84 wrote:Si cum va explicati ca achizitia produsului israelian s-a lasat cu dosare penale ( http://adevarul.ro/locale/targoviste/co ... index.html )! Pe de alta parte cum va explicati ca inclusiv M.Ap.N recunoaste ca SAUR 2 este in unele privinte superior produsului elvetian achizitionat ,are pretul mult mai mic decat acesta, singurul motiv folosit ca "scuza" a fost lipsa omologarii. Datorita M.ap.n-ului care ii tot amageste cu comenzi sau mai precis datorita lipsei acestui transportor din dotarea armatei romane irakieni au renuntat la achizitia lui si au cumparat niste porcarii de la ucrainieni care au crapat la receptie.
Nu poti compara Roman cu Moreni deoarece Roman-ul poate face ce ii taie capul pe cei din conducere pe cand Moreni face parte din Romarm companie ce apartine M.Ap.n si se ocupa de comertul produselor companiilor din subordine, deci conducerea de la Moreni nu isi poate cauta singura piata de desfacere lucrul asta putand sa il faca Romarm/M.ap.n.
Dosar penal fara niciun rezultat pana in ziua de azi, in ceea ce ii priveste pe cei doi ofiteri, ca urmare a lipsei unei probatiuni serioase. Unul din ei stiu ca mananca pensie deja. Au mai fost dosare. Un ofiter de la IGJR a fost acuzat de "neglijenta in serviciu'' pentru ca nu a intreprins cercetari cand a vazut ca evreii cer un pret mai mic. Evident ca prostia s-a finalizat cu NUP.
Da, SAUR 2 este in unele privinte superior produsului elvetian. Dar asta nu inseamna ca Moreni ar putea castiga licitatii. In plus cand ti se "sugereaza" de catre parteneri care-i tehnica potrivita si iti place scaunul din palatul .... cumperi helvetice...
Te inseli. Armata nu-i amageste. Le spune clar ca va organiza ACHIZITII cand va avea buget.
Te inseli iarasi. Romarm este patronata de Ministerul Economiei. Nu-i de vina Armata sau MAI ca Moreniul nu produce transportoare.
In ceea ce priveste omologarile, sa stii ca ieftine nu-s. Si cad in sarcina producatorului. Daca nici asa nu-i in stare sa-si garanteze produsele, atunci ce crezi ca-si pot imagina eventualii clienti despre produsele lor? Piata tehnicii speciale este teribil de dura.
Este trist ca s-a ajuns aici. Sa sti ca nici munitia de anumite calibre nu a mai putu fi omologata, motiv pentru care se aduce pe alte meleaguri. Sincer, ma intreb: Daca maine primeste o comanda, ce banca ar finanta lansarea in productie? %%- good luck
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

In unele chestii din cele scrise mai sus ai dreptate, in altele eu consider ca nu ai, dar am si eu o nelamulire, nu cumva Romania este singura tara din U.E care a inghitit galusca asta cu licitatiile, cele mai bune oferte bla, bla, bla! Din cate am mai citit polonezii isi sprijina propia industrie cu toate ca poate nu se ridica la inaltimea altora, Germania foloseste numai produse autohtone, Franta la fel cu toate ca mi-e greu sa cred ca nu exista oferte mai bune decat cele ale industriei franceze si cu toate astea isi sprijina propria industrie. Nu cumva avea dreptate nea` Nicu ca bun rau dar tot ce e fabricat in tara este mai folositor in anumite domenii? (excludem ambulantele si pompierii deoarece in cajul in care mie rau nu vreau sa astep o dacie 2 sau daca mi-a luat foc casa sa ajunga baietii cu roman-ul sa constate ca a ars)In industria de armament mi se pare destul de riscant sa importi armament pentru ca asa cum ne arata istoria nostra roata se cam intoarce si s-ar putea la un moment dat sa nu prea mai ai de la cine importa!
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

costy84 wrote:In unele chestii din cele scrise mai sus ai dreptate, in altele eu consider ca nu ai, dar am si eu o nelamulire, nu cumva Romania este singura tara din U.E care a inghitit galusca asta cu licitatiile, cele mai bune oferte bla, bla, bla! Din cate am mai citit polonezii isi sprijina propia industrie cu toate ca poate nu se ridica la inaltimea altora, Germania foloseste numai produse autohtone, Franta la fel cu toate ca mi-e greu sa cred ca nu exista oferte mai bune decat cele ale industriei franceze si cu toate astea isi sprijina propria industrie. Nu cumva avea dreptate nea` Nicu ca bun rau dar tot ce e fabricat in tara este mai folositor in anumite domenii? (excludem ambulantele si pompierii deoarece in cajul in care mie rau nu vreau sa astep o dacie 2 sau daca mi-a luat foc casa sa ajunga baietii cu roman-ul sa constate ca a ars)In industria de armament mi se pare destul de riscant sa importi armament pentru ca asa cum ne arata istoria nostra roata se cam intoarce si s-ar putea la un moment dat sa nu prea mai ai de la cine importa!
Nu, nu este singura. Toate statele care au bugetul monitorizat sunt obligate in mod normal la "transparenta". Achizitia de tehnica speciala nu se face, de regula, prin licitatie. In situatii bugetare dificile este foarte posibil ca astfel de achizitii sa fie facute in conditiile impuse de institutia financiara care finanteaza guvernul.
Pentru ca o industrie de armament nationala sa reziste numai prin comenzi ale propriei armate trebuie ca aceasta sa fie una de dimensiuni semnificative, nu neaparat cat armata SUA, a Rusiei, Chinei sau Indiei, dar macar cat a Germaniei, Frantei, etc. Inainte de 1989 UM Moreni scotea in medie 100 unitati/luna. Marea majoritate a productiei erau modele sovietice. Produsele purtau marca sovietica si erau comercializate de ei. Este clar ca nicicum un astfel de ritm al productiei nu va mai fi posbil.
Ai dreptate cand amintesti de Polonia. Numai ca polonezii reusesc sa vanda si peste hotarele lor.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

Cu tot respectul, dar sunt si multe prostii in articolele de acolo.
Costy, tu nu observi ca este prezent permanent ucelasi repros: Armata nu cumpara.

Dar are nevoie armata? Dara are buget armata?

Se fac aici
http://www.rumaniamilitary.ro/editorial ... de-aparare

niste socoteli de-a dreptul hazlii. Un tanc si un vehicul auxiliar pe sasiu de tanc pe luna. Nu stiu cate TAB-uri. Ce sa faca armata cu atatea?
Ideal ar fi daca s-ar putea moderniza ce exista. Daca s-ar aloca bani de mentenanta.

Se vorbeste de exporturi posibile. Daca sunt posibile, atunci sa exporte. Daca comenzile sunt ferme fiti siguri ca bancile se baga la finantare. Dar sunt numai povesti din nefericire.
Tot din nefericire, industria de aparare striga dupa bani dar nu prea ofera ceva. Exceptie face totusi Moreni-ul care a dezvoltat SAUR 2 si prin reducerea benevola a salariilor.

Se mira ca-i executa fiscul! Pai daca nu-si platesc taxele si impozitele, la ce sa se astepte?

Cred ca mai intelept ar fi o redimensionare cinstita si inteleapta a acestei industrii. Dar nu prin ciuntirea din fiecare uzina, ci prin reunirea intr-o singura intreprindere pentru fiecare categorie de produse: adica blindatele, spre ex., atat cu senile cat si pe roti, sa faca obiectul unei singure uzine, na a doua sau trei. Altfel sa risca devalizarea. Daca ati stii cate utilaje s-au "pierdut" numai de la Moreni ... Azi, in locul Forjei, este o Croitorie.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Eu am scris mai sus ca in unele chestii sunt de acord cu tine, in altele nu. Armata ar avea obligatia sa mentina industria de aparare pentru ca armata este principalul beneficiar. Industria de aparare nu poate exporta daca armata nu achizitioneaza produsele noi (gen saur 1, saur 2) deoarece acestea nu prezinta credibilitate daca nu sunt in dotarea tarii care le produce (acelasi lucru s-a intamplat si cu IAR 99 a existat interes pentru el dar nu era in dotarea armatei iar cand a intrat in dotare aparusera oferte mai bune decat cea romaneasca) ,care ar fi fost soarta lui saur 2 daca aparea in cateva imagini in Irak si Afganistan? Cat despre fonduri pentru achizitii, intradevar pentru tehnica de lupta nu exista fonduri in schimb ai fi uimit pentru ce se cheltiesc o gramada de bani. (nu dezvolt subiectul din motive lesne de inteles).
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

costy84 wrote:Armata ar avea obligatia sa mentina industria de aparare pentru ca armata este principalul beneficiar. Industria de aparare nu poate exporta daca armata nu achizitioneaza produsele noi (gen saur 1, saur 2) deoarece acestea nu prezinta credibilitate daca nu sunt in dotarea tarii care le producea.
NU ! ARMATA NU ARE aceasta obligatie. Din pacate, aceasta eroare enorma contribuie la alienarea continua a industriei respective.
Armata nu achizitioneaza pentru a induce credibilitate unor produse, fie ele si romanesti. Cumpara pentru ca acele produse sunt efectiv necesare si corespunzatoare cu cerintele ei. Armata si MAI nu sunt agentii de publicitatea ai unor companii. Pai daca ar fi asa, atunci ar trebui ca armata sa se multumeasca cu productia interna, indiferent de calitatea si performantele respectivelor produse. Asta ar fi o mare imbecilitate, scuzati expresia. Nu poti sa ai o armata dotata cu cai de lemn, chiar daca ei sunt frumosi si romanesti.
Armata are obligatia sa cumpere ce-i mai potrivit. ATAT!
In rest, industria romaneasca trebuie sa se descurece ca orice operator pe piata. Daca-i competitiva rezista, daca nu, atunci PA ! Este drept ca statul trebuie sa o ajute. Insa intelept. Ar trebui bagati bani in cercetare si dezvoltare, nu in subventionarea de salarii unor persoane care nu produc. Toata compasiunea pentru acesti oameni, dar nu-i benefic sa amesteci protectia sociala cu dezvoltarea unui nucleu de creatie si productie valoros.
Firmele serioase se lauda cu piata pe care stapanesc. Cugir, Moreni, UMB cu ce piete se lauda?
Numai bine! ~O) %%- good luck %%- good luck %%- good luck %%- good luck
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Mai Flo intradevar armata nu este agent de publicitate dar atunci cand poti achizitiona produse romanesti cu performante similare cu cele din import (ma refer la Saur) ce este logic din punct de vedere economic? Industria de aparare nu va avea nici o sansa atata timp cat este subordonata Romarm, uitate la exempul celor de la Mfa Mizil care nu se subordoneaza Romarm si nu o duc prea rau. Pe de alta parte din cate stiu Saur 2, Saur 3 si panarama aia de pusca de asalt au fost concepute la cererea armatei respectand in caiet de sarcini. Nici in cazul asta armata nu avea obligatia sa achizitioneze produsele concepute la cererea lor daca au indeplinit cerintele? Cugir-ul daca nu ma insel o duce cel mai bine deoarece au contracte de export destul de bunicele.
Oricum cancerul industriei de aparare se numeste Romarm, un exemplu este santierul militar din Mangalia care din 2000 pana acum a scazut de la 50 de angajati la 3 (2 directori si o secretara), in perioada asta au existat 3 incercari (de care se stiu sigur probabil au mai fost si altele) de a fi cumparat de firme serioase ce se ocupau de constructia si repararea navelor militare si de fiecare data au fost refuzati. De ce nu se doreste vanzarea si revitalizarea? Cumva cad niste scaune pe la Romarm?

Post Reply