Reparatie casta directie(servo) aro

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Se poate cumva repara o caseta de directie de Aro? Ideea ii ca, curge pe la ax...daca stiti cumva,sunt ceva semeringuri sau garnituri...zic si eu ca nu am desfacut niciodata o caseta de directie...
ARO 243(GHIVOLU)

User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by motul »

Pe la care ax? Cel de comanda, de la coloana volan, sau cel de la levierul de directie? O fotografie n-ar strica.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Da,pe la axul pe care vine coloana de directie...curge pe acolo...ma gandesc ca trebuie sa fie ceva semeringuri acolo...
ARO 243(GHIVOLU)
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by motul »

Da are un semering. Daca nu ma insel se poate schimba, fara sa desfaci caseta, trebuie sa ma uit mai in detaliu.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!

User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Ar fi bine sa il pot schimba...
ARO 243(GHIVOLU)
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by ionutzzz123 »

Are doua simeringuri pe acolo, si se pot schimba. Dai jos caseta si desfa-o. Grija mare cu bilele recirculate, daca cumva cad, le pui inapoi cu foarte putina vaselina pe fiecare. Daca tot o demontezi, schimba toate simeringurile ce le intalnesti. Cand gasesc cutiile pun si cote la doua simeringuri, cel de la axul volan si cel de la capacul de reglare.
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Ceva detalii despre semeringuri? se poate schimba si la axul de la levierul de directie? ideal ar fi niste cote sau unde as putea gasii,toate semeringurile pentru caseta servo de aro.
ARO 243(GHIVOLU)
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by ionutzzz123 »

cel mai bine este sa te duci cu simeringurile in mana, demonteaza caseta, ai patru simeringuri in toata caseta. Grosimea simeringului nu o sa o gasesti exact ca la cele de originale, dar nui problema, celelalte cote trebuie sa fie exacte. Eu am schimbat doua din ele doar. Uite un cod pentru ce am luat eu: corteco - 12001538B, asta este semeringul de la surubul de reglaj al casetei. L.am mai schimbat pe cel de la axul de la volan, dar nu il gasesc acum, cand dau de el postez cota sau codul. Cauta pe net dupa cotele simeringului coduri de corteco si mergi cu codurile la magazin. Rareori gasesti vreunu de treaba care vrea sa caute un simering dupa cote, ei vor coduri ca sa scape repede... Eu am luat in ultima vreme simeringuri numai corteco. Le.am cumparat de la unix si augsburg. (imi cer scuze daca am incalcat regulamentul, nu intentionez sa fac reclama nimanui, doar am spus pe unde le.am gasit eu)
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Nu cred ca ai facut reclama...pur si simplu ai zis o firma care ai folosit tu si care esti multumit! Foarte bine ca zici si poti indruma si pe altii...o sa ma apuc sa desfac caseta sa scot semeringurile din ea si sa ma duc sa le comand! Am aici niste baieti tari buni in rulmenti si semeringuri,numai cu asta se ocupa,adica ii specialitatea lor la magazin,aduc si alte produse cum ar fi bucsi din cauciuc,teflon,rotula jolly joint,cam toate prostiile posibile le au baietii...doar imi trebuie codul si ei ma rezolva...intr-adevar au preturi ceva mai piperate dar si calitatea este superioara fata de altele...lucra doar cu SKF la rulmenti...multumesc colegului ionutzzz123 pentru informatii!
ARO 243(GHIVOLU)
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by ionutzzz123 »

Pune corteco la simeringuri! Eu am pus vara asta 3 simeringuri fartec, care au curs. Pe urma am luat corteco si pana acum nici o problema cu simeringul.
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Reparatie casta directie(servo) aro

Post by fulgeras »

Ok,multumesc de infirmatii!
ARO 243(GHIVOLU)

Post Reply