Dacia D6

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Dacia D6

Post by Werner »

Tin minte, cand eram copil, se fabrica undeva in Romania o utilitara, identica cu Renault Estafette. Stiti ceva despre acestea? Cred ca se numea Dacia D6. Avea sigur emblema Dacia, dar parca erau fabricate la Craiova...?
:-??
Militia din Sighisoara avea una exact ca aceasta din poza!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dacia D6

Post by tarzy »

http://www.hotnews.ro/pp_articol_18417- ... Daciei.htm

"Intre 1975 si 1978 s-au produs la uzina de la Pitesti 842 de modele Dacia Estafette, replica a celebrului Renault Estafette".

la un moment dat un exemplar din Cta era de vanzare

http://www.daciaclub.ro/index.php?showt ... =Estafette

nu stiu ce s-a ajuns de el, sper ca nu la Remat
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Dacia D6

Post by Misi din Cluj »

Tin minte ca la inceputul anilor 80, cand eram in clasele primare, centrul Clujului era plina cu din astea. Erau de culoare rosie si se facea taxi marfa cu ele.
Pe capacul de umplere a radiatorului, care lipseste la exemplarul pozat era emblema UAP, cu vulturul, ca la Dacia 1300, iar pe lateral era sigla UAP ca la D1100.
Nu am mai vazut de mult din astea. Oare a scapat vre-una?
Acum vreo 3 sapt. in ziarul "Piata de la A-z" era de vanzare un Estafette. Poate cel pozat de mine! Nu se stie. O sa caut anuntul, daca va intereseaza. Dar este Renault, nu Dacia D6.
Anul trecut am facut o poza cu acest Estafette. Mai am undeva si alte poze cu ele.
Tre' sa le caut!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia D6

Post by Werner »

Daca nu este Dacia, nu este interesant. Renault gasesc destule, in stare mai buna decat noi.

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia D6

Post by Werner »

Nenea Tarzy, daca esti logat pe Dacia Club, poti sa intrebi daca mai este si la ce pret? Eu nu vreau sa-mi mai creez un cont acolo, numai ca se intreb de el.  [-O<
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dacia D6

Post by tarzy »

Werner wrote: Daca nu este Dacia, nu este interesant. Renault gasesc destule, in stare mai buna decat noi.
pai ... cred ca-n afara de sigla nu difereau foparte mult. din cate am mai fcitit eu ce s-a facut la Pitesti a fost doar asamblarea CDK-urilor primite din Franta

o sa bag o intrebare pe daciaclub


din pacate topicul este inchis - probabil prea mult timp fara raspus, am dat insa un PM la initiator. o sa te tin la curent
Last edited by tarzy on 28 Oct 2007, 22:00, edited 1 time in total.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Dacia D6

Post by Misi din Cluj »

Ce am mai gasit...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
YoKoMy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1065
Joined: 22 Apr 2010, 17:57
Location: Resita

Re: Dacia D6

Post by YoKoMy »

D6 la Timisoara. De vanzare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Dacia D6

Post by costy84 »

Cele 2 albe sunt singurele de care se mai stia (confirmat cu acte ca sunt Dacia D6 Estafette) insa nu s-a mai auzit nimic de ele de ceva vreme.

http://classiccar.3xforum.ro/post/6834/ ... Estafette/

http://www.1100club.ro/forum/viewtopic. ... a01648e6fa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dacia D6

Post by ydaniel »

Sa zic asa: sunt intr-un proces de restaurare.
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Dacia D6

Post by niscu »

Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia D6

Post by Werner »

ydaniel wrote:Sa zic asa: sunt intr-un proces de restaurare.
Esti sigur? Parca a aparut pe alt forum la vânzare. :(
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Dacia D6

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Dacia D6

Post by costy84 »

https://www.facebook.com/ClubRetromobil ... =3&theater

"Dacia D6 , sau Estafette cum i-au spus francezii modelului produs de Renault, este astazi un automobil extrem de rar. Autoutilitara din imagine, produsa in 1977, apartine dlui. Dudi Levente, secretarul Filialei RCR Brasov si unul din ”stalpii de rezistenta” ai Comisiei Sportive RCR. Primul proprietar al automobilului a fost evident o institutie de stat, autoutilitara deservind restaurantul Comitetului Central al PCR. Dupa Revolutie a fost transferata la Politia de Frontiera Constanta fiind vanduta la sfarsitul anilor 90 prin licitatie unui satean din Tuzla. Ajunsa in stare de epava autoutilitara a intrat in colectia Automobilia de unde a fost achizitionata de actualul proprietar si restaurata pe parcursul a mai multor ani. Pentru reperele lipsa sau deteriorate care nu au putut fi gasite noi s-a apelat la un exemplar donator. Din fericire proiectul s-a incheiat cu succes. Dupa cum am anuntat anterior, din dorinta de a stimula toti colectionarii de vehicule istorice sa-si indrepte atentia spre modelele romanesti, Comitetul de organizare al Concursului de Eleganta Sinaia a luat decizia de a modifica regulamentul CES in sensul acceptarii, exclusiv la Categoria ”Fabricat in Romania”, a automobilelor 4x4 in versiune civila si a autoutilitarelor. Vom avea ocazia sa admiram acest superb vehicul istoric de fabricatie romaneasca la editia din acest an a Concursului de Eleganta Sinaia."
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
retro10
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2016, 11:58
Location: Sibiu

Re: Dacia D6

Post by retro10 »

Arata extraordinar de bine masina asta...

Post Reply