servodirectie aro 10 !

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
cit_a
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 05 May 2007, 15:32
Location: Deva

servodirectie aro 10 !

Post by cit_a »

daca aveti bunavointa sa-mi postati poze cu caseta servo de la aro 10 , efectiv in deva nu amgasit pe nimeni sa vad ce tip e , mod de amplasare  , etc ..    sunt tentat sa pun caseta servo si -iii tot nu ma las pana nu o vad pe masina  :>-  multumesc anticipat .

User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: servodirectie aro 10 !

Post by Elijah »

La fix, si eu sunt curios. Ar fi totusi multe de adaptet cred.
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by mosu »

S-a mai vorbit pe aici despre asta,problema nu ar fi caseta ci pompa de servo care nu are loc decat daca ai sasiu lat...parca Myke a postat si niste poze pe forum.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by myke »

O sa pun poze si cu caseta si cum vine ea pe sasiu.Nasolia este sa gasesti caseta de cumparat ca sunt raritati...iar ca pret...daca una de nrmal e 8 mil gindeste cit e una servo...
Ca modificari.... trebuie gaurit sasiul sa faci niste gauri de prindere (se prinde in 4 suruburi de sasiu) , scurtat axul de la volan , facut un suport pentru pompa de servo si intinzatorul de la alternator.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by myke on 08 Mar 2008, 09:16, edited 1 time in total.
Image

User avatar
cit_a
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 05 May 2007, 15:32
Location: Deva

Re: servodirectie aro 10 !

Post by cit_a »

multumesc mult pt. amabilitate .ar tot nu ma las pana nu o vad montata pe masina  :-" inca  o intrebare  , pe aro 10 pe benzina au fost montate servo ?? din poze constat ca pompa de vaccum e montata pe un diesel .
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by myke »

E mai complicat...trebuie pompa servo electroca...deci trebuie si alt alternator mai puternic....
Verifica ce sasiu ai...unele au adaptare ..a.dica sasiul e gaurit pentru servo dar are o adaptare pentru a monta caseta normala.Asa a fost al meu :>-
Image
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by myke »

Pentru cine minca il minca in cur...adaptare servo la o caseta de directie normala...
Detaliile va las pe voi sa le deslusiti...
http://board.marlincrawler.com/index.php?topic=10579.0
http://www.pirate4x4.com/tech/billavist ... index.html
http://www.wildyoats.com/hydraulic_assist_tech.htm
Last edited by myke on 11 Mar 2008, 00:27, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: servodirectie aro 10 !

Post by Elijah »

Thanks Myke! E foarte sugestiva prezentarea. Dar cine se incumeta?
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by cristi-devildnb »

am eu una de pus la bataie, dar nu gasesc unde scrie toyoda ca sa dau gaura aia...
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by myke »

cristi-devildnb wrote: am eu una de pus la bataie, dar nu gasesc unde scrie toyoda ca sa dau gaura aia...
Mai cauta... ;)) ;)) ;)) :-j :-j :-j :-j
Image
User avatar
cit_a
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 05 May 2007, 15:32
Location: Deva

Re: servodirectie aro 10 !

Post by cit_a »

multumesc tuturor pt. informatile date , se pare sa nu e chiar o treaba ieftina si deloc usoara . revin cand am sa reusesc sa pun mainile pe volan si am sa virez pe loc usor :-"
Diss
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2013, 16:55

Re: servodirectie aro 10 !

Post by Diss »

salut! am montat de curand o pompa servo directie de aro pe pinion la distributie...problema e ca nu face serviciu si nu se simte nici-o diferenta ...servo e montat pe un 243 cu motor de brasov.ma poate ajuta cineva cu o sugestie?e posibil sa nu fie aerisita cum trebuie ? si cum fac sa o aerisesc?
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by razvy »

Pompa e de stanga sau de dreapta? sa nu fie de stanga , tre sa aiba o sageata pe ea , pompa se invarte invers fata de arborele cotit , cel mai simplu de identificat e pompa daca e pusa corect trebuie sa aiba suruburi de 6 in sus si suruburi de 8 la conducta de retur adica jos

Caseta achizitionata de noua in 2012 am reusit saptamana trecuta sa o montez in locul celei mecanice , in sfarsit am si eu servodirectie pe zecar , merge super , pompa hidraulica e electrohidraulica de astra ,e mult de lucru sudura gauri strung etc , eu unu consider ca merita
Pasul urmator punte de 24 cu blocant ,etriere de golf4 cu frana de mana incorporata ,discuri de frana de samurai si arcuri elicoidale , motoru cu turbo e in garaj , umpic mai greu de pus pe sasiu ingust , dar cu vointa se poate
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: servodirectie aro 10 !

Post by razvy »

Am nevoie de umpic de ajutor , curge caseta la semeringu de la levier , stie cineva dimensiunile ca sa nu o dau jos de 2 ori , multumesc
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: servodirectie aro 10 !

Post by GRMihai »

Salut,
In partea de jos este un simering destul de ciudat,nu este cu arc,este doar o chestie din cauciuc.
Am cotele,pe o factura mai veche,trebuie sa caut.

Post Reply