aro 324

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: aro 324

Post by Soryn »

E motor de tractor,nu o faci mercedes nici cu mama antifonului.De diminuat mai diminuezi vibratiile dar pana la o anumita limita.Asezarea longitudinala a motorului contibuie din plin la problema,de asemeni si tampoanele de sustinere proiectate in anii 50.

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: aro 324

Post by razvy »

Ca sa scapi de vibratii adapteaza tampoane ca acesta https://www.google.ro/imgres?imgurl=htt ... FAod1Y0HRQ ,atat la cutie cat si la motor , eu as pune 2 in fata la motor si 1 stanga 1 dreapta la cutie si inca 2 in spate la reductor
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

-multumesc mult, da mecanismul din usa este o sursa mare de zdranganit, tamponul acela la motor este treaba buna dar nu mai am nervi de mesterit vreau sa ul vad gata, am tampoane originale noi
-treaba cu vibroizolarea si antifonarea va fi facuta in felul urmator:
# un strat de fibra de sticla care va imbraca interiorul modeleaza panourile la usi plafonul si bordul acesta fibra va fi pusa in locurile in care tabla flambeaza si unde doresc modelaj
# al doilea stat este compus din pasla de 3 mm incleiata cu rasina de fibra de sticla , ea o sa formeze o capitonare integrala a caroseriei si o sa defineasca modelajul modelajul, partea incleiata se inareste si se sudeaza pe caroserie
# al trilea strat este compus din izolare de pasla de 10mm incleiata cu prelandez , tavan, perete foc ,spate ,usi fara podea deoarece nu odresc un mediu care absoarbe apa
# mocheta
Este mult de munca unii or sa ma aprobe alti nu dar doar prin aceasta metoda rigidizez tabla elimin vibratia de zdranganit izolez fonic si termic si am un strat bariera de fibra de sticla care nu permite apei sa ajunga la caroserie. Forma principala ramade robusta colturi ascutite lini drepte nu am sa ies din linia ARO practic doar definesc forma

Garabtez ca o sa va placa :)>-
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: aro 324

Post by deluca »

dodorelbebelinu wrote:interesant. o pot aplica cu pistolul de vopsit ?
am cumparat pistol cu diuze mai mari, nu e pistol obisnuit.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: aro 324

Post by Soryn »

Enorm de multa munca,mai ales cand lucrezi singur si esti si atent la detalii.La o cabina de aro zece am folosit 25-30L de vopsea cauciucata,tot mi se pare putin. La un moment dat am pierdut sirul cantiatii de solutie.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

ai urmarit lucrarea si ai observat ca nu am fugit de munca si ar fi pacat daca nu incerc sa fac ceva si pentru acest interir saracacios.
ce vopsea cauciucata ai lofosit are aspect rigid cauciucat gumat dupa intarire ? caresunt rezultatele ?
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

# stie careva sa imi explice cu amanunt care este circuitul de la pompa la caseta si spre borcan , am impresia ca pompa servo nu este montat bas corect cred ca lipseste un suport
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: aro 324

Post by ionutzzz123 »

pompa servo pe motorul asta de obicei este montata pe pinionul de la distributie, ce ai tu este o adaptare, asemanatoare cu ce am facut si eu la masina mea ( http://www.aro4x4.net/smf/download/file ... &mode=view ) Eu am pompa de bmw e36 daca nu ma insel, iar legaturile la mine sunt in felul urmator, din borcan in pompa un furtun, din pompa in caseta un furtun, si din caseta un borcan returul. Asa ar trebuii sa fie si la tine. Unde se leaga furtunele nu stiu, ca difera pompele noastrea, pune niste lichid in ea si vezi pe unde iese.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

Buna, pentru cei care au uitat de proiect sau pentru cei care sunt noi pe aici vreau sa va zic ca am lucrat 3 veri la acest proiect si am cheltuit mai bine de 6000 de euro, dupa multa munca si sudoare sade in stanga de curte ingropat de vegetatie. Anul acest intentionez sa duc la bun sfarsit proiectul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: aro 324

Post by ardeleanu »

Spor la munca!
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

Salut, cum masina sta de 2 ani in ploaie a aparut putina rugina in mare parte datarata faptului ca am slefuit unele zone. Dupa ce am matuit bine diferitele straturi am aplicat un grund alb cu uscare rapida de la azur, se numeste ,,evrika,, ce stiti despre el? ( xilen fosfat de zinc 2metil 1propan, este alchidic, diluant D 506, uscare rapida.
Intrebarea mea este daca pot sa aplic peste acest grund chit soft in cantitate mica si dupa filler 2k dupa care slefuit si alt chit.
Am ales aceasta varianta ca nu vreau ca metul sa fie expus intemperiilor timp in care aplic chitul, acest grund o sa fie in permanengta zgrabalat de slefuiri si indreptari.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply