upgrade

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

upgrade

Post by mio »

Salutare tuturor. in primul rand imi cer scuze ca nu am postat de f mult timp nimic pe aici pe forum...dar timpul e de vina. anul asta am avut ceva mai mult timp liber si am decis sa fac un upgrade la masina (montat cutie 5 trepte si trecut la sistemul de directie prin fata rotilor)si totodata si ceva reparatii care erau necesare.timp necesar lucrare,?,1 luna..si inca mai lucerz ;D .inainte de a ma apuca de treaba credeam ca va fi muuult mai usor,dar au trebuit modificate atat de multe pentru asta (incepand de la sasiu ,pentru directie,coloana volan,servofrana,contraaripi,si terminand cu modificarile pentru cutie.podea,traverse caroserie,frana de mana,prindere scaune,suporti cutie,cardane,grupuri plus toata bucsaraia,telescoape,arcuri..si multe alte maruntisuri) incat la un momentdat credeam ca nu voi termina pana la iarna.totul a fost mutat de pe un 10 donator care ajungea la Remat.Tinand cont de faptul ca deja a mea masina nu e identica in totalitate cu un 10(sasiu, caroserie)asta mi-a ingreunat munca.inca nu am terminat dar sunt aproape de finalul lucrarii pe anul asta.restul va fi anul viitor cand urmeaza sa o vopsesc. cateva poze..nu am avut timp sa fac mai multe si mai in detaliu .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by mio on 17 Sep 2015, 21:31, edited 1 time in total.

User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

inca vreo cateva
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

cateva,cu sasiul donator ,si din timpul lucrului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: upgrade

Post by niku111 »

La un moment dat cauta cineva adresa ta ,era interesat de masina daca este de vinzare.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: upgrade

Post by ydaniel »

Interesant,eu caut gresoare lungi pt cardanul mic de la Aro 10.
Ai vazut pe undeva?
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

niku111 wrote:La un moment dat cauta cineva adresa ta ,era interesat de masina daca este de vinzare.
multumesc de informatie ,numai ca inca nu sunt dispus sa o vand.daca o sa ajunga la vanzare candva,o sa o pun si pe forum.
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

ydaniel wrote:Interesant,eu caut gresoare lungi pt cardanul mic de la Aro 10.
Ai vazut pe undeva?
sa vad daca te pot ajuta ,nu stiu sigur daca si la celelalte cruci pe care la mai am sunt gresoarele pe ele.te anunt daca am.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: upgrade

Post by ydaniel »

Multumesc.
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

mio wrote:
ydaniel wrote:Interesant,eu caut gresoare lungi pt cardanul mic de la Aro 10.
Ai vazut pe undeva?
sa vad daca te pot ajuta ,nu stiu sigur daca si la celelalte cruci pe care la mai am sunt gresoarele pe ele.te anunt daca am.
Astazi m am uitat la toate crucile pe care le am si se pare ca doar una singura pe care o am pe masina are gresor din acela cu prelungitor(lung),restul sunt mici. daca vrei din acestea mici i ti pot trimite. cred ca prelungitorul se poate face usor la un strung.
findca tot am ajuns pe sub ea, si cateva poze cu ce a iesit dupa lucrare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

Ieri am facut si prima proba cutiei de viteze si directiei (pe sosea).Merge super ,in a 5 a demareaza la fel ca o dacia papuc pe benzina.Ma asteptam sa demareze mult mai greu timand cont de greutatea masini.Singura problema am avut o cu intermediarul care la plecarea de pe loc mai fortat batea foarte urat.Din cauza ca sensul de rotatie al cardanului e invers, iar burduful la intermediarul de aro 10 e destul de flexibil ,cardanul se ridica cu totul in sus spre podea.solutia a fost schimbarea cu un intermediar de papuc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: upgrade

Post by ydaniel »

Vad ca are carburator Solex si doua elici pt racire!
Motorul este de 1,4?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: upgrade

Post by Soryn »

Bravo mio,acum chiar ca e prototip!A fost ceva de surubarit.Corpul de caroserie cum este prins de suporti sasiului de aro?Cabina are sudat la partea inferioara traverse,asemanator cabinei de aro 10?In poza asa pare. Interioru e foarte fain.Ce nu imi place i culoarea rosiatica a sasiului.
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

ydaniel wrote:Vad ca are carburator Solex si doua elici pt racire!
Motorul este de 1,4?
Motorul e 1.6 cu carburator de renault (nu stiu ce model ca are vreo 20 de ani)cu un singur corp,supraalimentat.merge foarte bine ,consum mic la mers normal si ajuta si in sarcina cand ai nevoie. pentru racire i am pus si pe alternator paleti pentru ca am radiator de aro 244 si unul singur ocupa doar jumatate din suprafata de racire.
User avatar
simclahd
Membru
Membru
Posts: 166
Joined: 01 Sep 2012, 23:55
Location: Oradea

Re: upgrade

Post by simclahd »

Salut,

Feicitari pentru proiect și pentru munca depusa ! Este un proiect deosebit! Ceva filme pe youtube nu ai :)?

Felicitări încă o data!
User avatar
mio
Incepator
Incepator
Posts: 46
Joined: 03 Feb 2008, 13:03
Location: dambovita
Contact:

Re: upgrade

Post by mio »

SorinTVY wrote:Bravo mio,acum chiar ca e prototip!A fost ceva de surubarit.Corpul de caroserie cum este prins de suporti sasiului de aro?Cabina are sudat la partea inferioara traverse,asemanator cabinei de aro 10?In poza asa pare. Interioru e foarte fain.Ce nu imi place i culoarea rosiatica a sasiului.
podeaua este aceeasi ca la aro 10, cu traverse sudate,numai ca a trebuit sa tai prima traversa de dupa cutia de 4 pentru a intra cv 5 trepte care e ceva mai lunga,si a trebuit sa i adaug alta mai in spate si doua brate de prindere la sasiu . culoarea roscata la sasiu e grundul peste care am preferat sa nu i mai dau vopsea ca oricum nu protejeaza mare lucru.masina peste 3 luni implineste 30 de ani si nu pot sa ma vait de rugina la ea,asta datorita uleiului ars pe care i l dau pe dedesubt, in praguri,stalpi,usi,cam de 2 ori pe an . ;D

Post Reply