taxa de prima inmatriculare 2011

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
Post Reply
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by costy84 »

Cine a propus legea asta nu mai are nici un interes acum să fie promulgată, retrimiterea în parlament este cel mai probabil un troc între Iohanis și Dragnea.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ydaniel »

Nu cred ca va fi adoptata,daca da ii dau 5lei lui Vergin si'o gresare!
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2402
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by vercingetorix »

Tu mai bine pune mana si profita de ocazie si ia-ti un acaret fara sa mai platesti taxa de mediu.
Si in 2012 cand a fost suspendat taxa ti-am dat acelasi sfat...si degeaba. b-(
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by George »

Nici eu nu cred ca mai trece prea curand prin parlament. Dupa cum spune si costy, nu mai exista interes. Uitati-va la dragnea care nici nu a ajuns la guvern si deja voia sa se suspende reducerea tva, scoaterea supraaccizei la carburanti si taxa pe stalp. Ma indoiesc eu ca va vrea o gaura in buget si mai mare. Au castigat ce au avut de castigat...
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ydaniel »

Multi s-au agitat,i-au votat si pana la urma tot cu p*** in tavan au ramas! :-@ :-@ b-(
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2402
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by vercingetorix »

Camera Deputaților a respins miercuri cererea de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis în cazul legii care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale, printre care și taxa de mediu, iar șeful statului este obligat să o promulge.

Au fost 174 de voturi pentru respingere, o abţinere şi 85 de voturi împotrivă.
Camera Deputaţilor este for decizional la acest proiect.
Anterior, în Comisia de buget a Camerei Deputaților a fost adoptat un amendament conform căruia legea va intra în vigoare la data de 1 a lunii imediat următoare publicării în Monitorul Oficial.
După decizia de constituţionalitate şi cererea de reexaminare trimisă Parlamentului, preşedintele va trebui să promulge legea în termen de cel mult 10 zile.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2402
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by vercingetorix »

Legea care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis, după ce în primă fază acesta a reîntors actul normativ în Parlament, pentru reexaminare.(sursa: ziarul adevarul 06.01.2017)

După respingerea cererii de reexaminare şi declararea ei ca fiind constituţională, preşedintele era obligat să o promulge în termen maximum 10 zile. Iohannis a promulgat legea exact în ultima zi în care era obligat, legal, să o facă.
Deputaţii au respins, pe 28 decembrie, în şedinţa de plen, cererea preşedintelui Klaus Iohannis de reexaminare a proiectului de lege privind eliminarea a 102 taxe nefiscale, cu 174 de voturi pentru respingere, o abţinere şi 85 de voturi împotrivă.
Între taxele nefiscale care sunt eliminate de această lege se regăsesc: taxa de timbru de mediu pentru autovehicule, taxe la registrul comerţului, taxe consulare şi de cetăţenie, taxe pentru cazierul fiscal, taxele radio-tv, taxa suplimentară pentru eliberarea paşaportului temporar, taxa pentru pierderea sau modificarea actelor, taxe extrajudiciare de timbru, taxa pentru permisele de pescuit recreativ sau sportiv, taxa pentru serviciile prestate de MAI pentru public, tarifele percepute de Casa Naţională de Pensii.

p.s. pentru ca a semnat-o in chiar ultima zi legal posibil, imi voi aminti de asta la urmatoarele alegeri...
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4490
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

Cred ca o sa-ti aduci aminte mult mai devreme, de exemplu cand o sa se constate ca "visteria" este goala si ca o sa lasam generatiilor viitoare datorii grele...
Dar important este sa traim noi bine, cei ce vin dupa noi nu au decat sa se descurce.
Problema nu sunt taxele, ci felul in care sunt cheltuiti banii incasati. Dar asta-i alta poveste.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by oncioiuo »

felul in care se cheltuiesc banii incasati din taxe a fost si ramane o ,,dilema" dupa `89. Cred ca este doar o ,,frectie" scoaterea taxei de prima inmatriculare intrucat vom platii cu totii mai mult ( nu doar o data la inmatriculare) daca se aplica o ,,noua" formula de impozitare pe auto ...
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
ubu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 326
Joined: 26 Dec 2010, 00:57
Location: Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ubu »

ardeleanu wrote:Cred ca o sa-ti aduci aminte mult mai devreme, de exemplu cand o sa se constate ca "visteria" este goala si ca o sa lasam generatiilor viitoare datorii grele...
Dar important este sa traim noi bine, cei ce vin dupa noi nu au decat sa se descurce.
Problema nu sunt taxele, ci felul in care sunt cheltuiti banii incasati. Dar asta-i alta poveste.
Tu ce timbru de mediu si ce taxa radio tv platesti acolo ? Adică noi suntem niste tarani prosti, nu ? Ia mai bine inmatriculeaza-ti tu aroul pe Romania. Cred ca iti primesc timbrul de mediu daca il platesti voluntar.
Cand l-a aruncat, direct rechinu' l-a mancat. In doua l-a rupt.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4490
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

Taxa radio tv (redevance audiovisuelle)Franta-2016 : 137 euro/an
Banuiesc ca la aceasta taxa nu are rost sa comentam.
La inmatricularea ARO-ului am platit in jur de 450 de euro (actele si controlul tehnic obligatoriu), deci nu a fost tocmai gratis.
Nu imi permit sa tratez pe nimeni de "tarani prosti", fiecare tara are sistemul ei de impozitare, de colectare a taxelor.
Sunt curios cum va fi rezolvata problema dezechilibrului bugetar avand in vedere promisiunile noului guvern.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by costy84 »

Taxa auto nu avea nici o treabă cu sistemul de impozitare al ţării, pur şi simplu ea avea rolul de a proteja o anumită companie şi de a băga pumnul în gură prostimi.
ubu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 326
Joined: 26 Dec 2010, 00:57
Location: Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ubu »

ardeleanu wrote:Taxa radio tv (redevance audiovisuelle)Franta-2016 : 137 euro/an
Banuiesc ca la aceasta taxa nu are rost sa comentam.
La inmatricularea ARO-ului am platit in jur de 450 de euro (actele si controlul tehnic obligatoriu), deci nu a fost tocmai gratis.
Nu imi permit sa tratez pe nimeni de "tarani prosti", fiecare tara are sistemul ei de impozitare, de colectare a taxelor.
Sunt curios cum va fi rezolvata problema dezechilibrului bugetar avand in vedere promisiunile noului guvern.
Audiovizuala asta franceza are rost s-o comentam cat sa ne dam seama ca e aberanta si in Franta. Multe lucruri are si Franta detestabile, pe unele le mostenim si noi de când am inceput sa o copiem, adică de vreo 150 de ani, si nu ne lasam treziti.
Iar taxa de mediu nu au. Eu am stat la cozi pentru 2 masini, pentru fiecare in jur de 800 eu. Plus rar, itp, politie, fisc. Alte vreo 200, una nu avea carte de identitate.
Toti banii astia au intrat direct in prima de ziua de nastere, prima de stres, prima de post de conducere, prima de anu nou, prima de paste, prima de instalare, prima de lucru cu publicul, prima de lucru cu copiatorul, prima de crăciun, prima de ziua mamei, prima de neplantat niciun pom, prima de luat spaga de la drujbist, toate doar de la ministerul mediului.
Acuma : Cum afectează desfiintarea asteia viitorul copiilor acestei tari ? Nu mai are mama lor X6 desi lucrează la stat ?
Cand l-a aruncat, direct rechinu' l-a mancat. In doua l-a rupt.
ubu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 326
Joined: 26 Dec 2010, 00:57
Location: Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ubu »

costy84 wrote:Taxa auto nu avea nici o treabă cu sistemul de impozitare al ţării, pur şi simplu ea avea rolul de a proteja o anumită companie şi de a băga pumnul în gură prostimi.
Sumele colectate sunt fabuloase. Am văzut cu ochii mei niste amarati care aveau de plata mia de euro pentru un amarat de logan. Asa ceva ? Si functionarele tipau la ei ( sot-sotie ). Trebuie sa depui un snop de acte in ordinea stabilita de cretina si sa astepti 10 zile si sa stai din nou la coada sa iei decizia. Si sa stai la coada sa o platesti, ca sa ai foaia de vărsământ stampilata in original cu stampila triunghiulara.
Ferească sfantu sa cumperi una cu taxa platita, sa vezi cat umbli dupa adeverinta...
Asa ceva ? 6 case fără venituri declarate ?
Cand l-a aruncat, direct rechinu' l-a mancat. In doua l-a rupt.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by costy84 »

Eee, da´ ce te superi aşa? Nu te-a învăţat ministrul Plumb cum se procedează cu taxa pusă chiar de ea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply