Lămpi spate pentru M

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Vă salut. Vreau să cumpăr lămpile spate pentru M. Cele din fotografii sunt similare celor de origine din perioada '64-'69?
Credeți că ar fi de interes o recapitulare cu fotografii de actualitate a tuturor lămpilor montate pe M de la începutul productiei?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

da lampile sunt similare din cate pot observa sunt produse si acestea tot de elba si ca sa iti raspund la a doua intrebare din cate stiu la inceput de productie se mai foloseau si lampi utilizate la gaz 69 apoi au urmat cele facute de elba dupa modelul celor prezentate de tine si apoi pe m461 mai moderne s-au folosit lampi stop de dimensiuni mai mari cu are si m-ul meu
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Mulțumesc pentru intervenție. Am găsit acelaşi model precum cele din foto de mai sus, dar inscripționate "CEM Made in Rumania". Acelaşi marcaj l-am întâlnit şi pe alte componente electrice ale maşinii: butonul cu acționare la picior pentru faza lungă, motorul ştergătorului de parbriz, vitezometrul. Nu îmi este cunoscut acest producător. Dacă poate detalia cineva... rămân recunoscător.
Ca idee, modelele exportate în Italia aveau lămpi împrumutate de la diverse modele Fiat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

Nu sunt sigur ce sa zic despre acest producator dar o sa ma interesez direct de la un fost sofer de ims pe care il cunosc poate stie ceva si apropo frumoasa masina felicitari arata bine pe alb dar eu am una militara prefer khaki cu cocarda

peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Aaa, nu-i a mea, e doar spre exemplificare. E a unui italian membru într-un grup M461 pe Facebook.
A mea e asta. ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

E interesanta insa are nevoie de restaurare succes cu asta daca esti curios pe a mea o poti vedea la prezentare masini are titlul masina mea m461c
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Mulțumesc. Am văzut şi maşina ta, felicitări pentru achiziție şi succes să-i găseşti toate elementele originale.
Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

E aproape ok nu mai avem mult
Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

ma scuzi de deranj am studiat mai bine topicul tau de la prezentare masini si sunt impresionat e un m461 din primele exemplare mult succes si felicitari pentru masina daca o sa poti pe parcurs cand ai reusit sa faci ceva la masina sa mai pui si cateva poze
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Nici un deranj. Deocamdată progresăm lent. Am pus câteva poze cu stadiul actual la "prezentare maşini".
Vladr
Incepator
Incepator
Posts: 43
Joined: 11 May 2017, 21:29

Re: Lămpi spate pentru M

Post by Vladr »

Oricum felicitari pentru achizitie va fi o masina frumoasa cum o sa o vopsesti?
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

În documente apare culoarea albastru şi se pare că este şi culoarea originală. Trebuie să găsesc un albastru deschis apropiat de cel al vremii. Ca una din astea:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Până la urmă m-am lămurit, CEM - Cooperativa Electro Metal Oradea. Au produs tot felul de compunente electrice, mai înainte de Electroprecizia.
Până la urmă am luat două lămpi spate produse de CEM. Conform istoricului mărcii, in 1964 maşina era echipată cu o singură lampă, pe partea stângă.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Lămpi spate pentru M

Post by oncioiuo »

salut,

din 63 sau pus doua lampi spate - verifica intai instalatia sa nu fi fost modificata. schema de 59A este intradevar cu o singura lampa
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
peroni
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 17 Feb 2017, 12:31
Location: Buzău

Re: Lămpi spate pentru M

Post by peroni »

Salut. În notița tehnică din 64 (prima ediție), unde marca maşinii este UMM, model M461, sunt fotografii de prezentare a maşinii, cu o singură lampă în spate. Pe maşina mea instalația nu mai există. Oricum cred că a avut parte de o trecere la lămpile rotunde cu semnal de direcție în centru. O altă masină ''civilă'' din 1964, atestată ca M59B cu nr. B 10 RPR parcă, a fost restaurată tot cu o lampă în spate. Oricum, până la astfel de detalii am cale lungă.

Post Reply