A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by LupulSui »

Unii vor ride, poate. Altii, daca nu stiu, sa tina minte, ca sa n-o pateasaca...
Am pus un rulment de presiune, nou nout, la al meu Aro 10: Breckner, Germania. Era pe raft, eu in oarecare graba, luat, montat. In 2000 km, s-a facut praf - doar doua bile am mai gasit din el. Cum il vedeti in poza, asa l-am gasit, cind am scos cutia de viteze.
Acum am aflat ca Breckner este, de fapt, un fel de Autonet, care vinde piese cinezesti, pentru Dacia.......
Deci, niciodata Breckner, cel putin la rulmenti!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by Soryn »

Eu am făcut un adaptor din fier și am folosit rulmentul axial decapsulat ,fără carcasă ,din rulmentul de presiune de passat 1.6 td 87-90.,placa de presiune tot de pasat 1.6 td, iar volanta am modificat-o și am pus coroană de golf 2 1.6 td .

Tipul de rulment original nu prea rezistă pentru că nu este ales bine , normal acolo trebuia rulment cu încărcare axială ,nu semiaxială .
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by razvy »

Stiu ca sunt petarde de piese intradevar , dar nu cumva ai placa de fi 200 si ai pus rulment de 180?
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by CRISX »

Așa e , niciodată Breckner, niciodată Asam. Acu 2 ani placa de presiune cu doar câteva mii de km mi-a crăpat în 3. Marca Breckner desigur.

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by Werner »

Breckner? Nu este marca nemteasca! Nu am auzit niciodata. Poate sunt ambalate în Germania. Produse o fi prin China sau cine stie pe unde..?
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by ydaniel »

brekner,asam,ngh autotehnic,mastersport...gunoaie!!!
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by LupulSui »

[quote="razvy"][/quote]

Ba da, dar am pus rulment de care a fost si cel vechi... Patania asta s-a intimplat cind am inlocuit motorul de Dacia, cu diesel de Golf. Tot de 200 e ambreiajul. Rulmentul de la 200 e mai inalt un pic.
A! Am pus tot rulment de la 180, pentru ca urma de pe mecanismul soare, pe placa de la Golf, era de la un astfel de rulment (rulmentul de la ambreiajul de 200 are si inelul interior un pic mai mare, nu doar inaltimea).
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: A fost, odata, un rulment... Niciodata Breckner!!!

Post by Soryn »

Nu îti functionează pentru că nu ai procedat bine. Ca să adaptez alt tip de ambreaj,.am măsurat și calculat de peste 2-300 ori . Ăsta e și motivul pentru care unele lucruri costă mult ,nu ai precizie de executie și multe măsurători făcute , va functiona doar la nivel experimental .

Post Reply