Cititor turatie ARO 10

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Cititor turatie ARO 10

Post by LupulSui »

Salut!
La un ARO 10, cu motor Golf diesel, am gasit, pe carcasa ambreiajului, un captor pentru turatie. Cablul ce pleaca de la captor ajunge intr-un modul, sub bord, conectat, printr-o mufa cu 3 pini activi, la cablajul masinii.
As vrea sa stiu pentru ce are nevoie de 3 pini? De ce nu erau suficiente cele doua fire, care pleaca din captor? Cablul negru (- pe exterior si + pe mijloc) vine de la captor, iar celelalte 3 merg in mufa.
Modulul in care intra cablul captorului este facut la Botosani. Ati mai vazut chestia asta?
Chestiunea ma intereseaza, pentru ca am luat modulul si captorul, ca sa le pun la masina mea (am constatat ca are, deja, mufa in care se conecteaza modulul).
Masina la care am gasit chestia asta, avea motor de Golf pus de un fost proprietar. Initial fusese motor Dacia.
Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by razvy »

Ai asa minus ,plus prin contact ,si semnalul care pleaca la ,turometru
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by razvy »

Asta este adaptarea facuta de uzina pt a, avea turometru la diesel , fara traductor nu merge , el transforma curentu in impulsuri , ca sa verifici traductoru pui contactul , si apropii senzorul de motoru de la un flex , o bormasina etc ,daca e bun turometru se va misca la turatia sculei electrice , daca nu.............
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by LupulSui »

Multumesc!
Turatia o citeste prin impulsuri date de dintii coroanei de pe volanta, sau trebuie sa-i pun un magnet pe volanta (sau in alt loc) si sa potrivesc captorul in dreptul magnetului?

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by razvy »

Nu trebuie nici un magnet si nici dinti , trebuie 2 L de tabla prinse la 180 grade , se prind in suruburile in care se prinde placa de presiune , senzorul trebuie sa fie la 1 maxim 2mm de L alea
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by LupulSui »

Multumesc!
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by LupulSui »

Se mai gaseste pe undeva un senzor din ala? Al meu nu face nimic si banui ca el este de vina, nu partea electronica... Turometrul, de asemenea, este bun. Poate fi inlocuit cu altceva (alt captor), care se gaseste acum in vreun magazin de componente electronice?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cititor turatie ARO 10

Post by Soryn »

Traductorul este facut special pentru turometru '' de mașinā aro diesel.''. Traductor nou avea la duemixim acum 3 ani, cu 260 de lei, acum cine știe cât mai costā.

Turometru de diesel am sh de 24 cu pejo/ eu i-am pus takosan. Am un traductor cu senzor sh reesapat de mine cu poxipol - era spart,. și unu nou /cu directie de aprovizionare filiala duewxim. Alte improvizatii nu se potrivesc, nici chiar cele cu mufa w de la alternator , asta doar daca pui și ceas dedicat .

Post Reply