Remontare rezervor Aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Remontare rezervor Aro 10

Post by vercingetorix »

Cum se remonteaza rezervorul de benzina la Aro 10 cu sasiu lat ?
Din cauza tampoanelor (15) nu se mai incadreaza in gaura sasiului si nu-l pot strange cum trebuie cu chingile (13).
Am incercat si inclinat si dintr-o parte, nu vrea deloc, parca s-a ''umflat'' rezervorul.
Multumesc de ajutor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?

ubu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 326
Joined: 26 Dec 2010, 00:57
Location: Bucuresti

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by ubu »

Eu m-am întins pe spate și l-am împins cu picioarele... haos.
Cand l-a aruncat, direct rechinu' l-a mancat. In doua l-a rupt.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by vercingetorix »

Pare-se ca sunt singurul nebun ce mai mestereste la un Aro...
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by ardeleanu »

Asa zici tu? M-am "delectat" ieri sa dau jos servo de pe zecar... O nebunie... :o
Spor la munca!

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by Soryn »

Se remontează folosind acceași operațiune ca și în cazul demontării ,doar că în ordine inversă .
Asigurăte că tampoanele 14 sunt la locul lor , montate pe orizontală și nu altfel .
Apropi rezervoul de șasiu aproape până când poți fixa piulițele bridelor de sustinere .
Ulterior ,te asiguri că toate elementele sunt la locul lor ,începi să il strângi progresiv din ambele bride .
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by vercingetorix »

In continuare nu reusesc sa remontez rezervorul.
Cred ca tampoanele s-au montat fara caroserie pusa pe sasiu, caci nu poti face nimic, nici nu ai cum forta cu vreun levier, nu-ti permite forma rezervorului si lonjeroanele stanga-dreapta.
Marginea rezervorului trebuie sa vina in spatele urechilor unde se prind chingile de ancorare, altfel nu mai e stabil rezervorul.
Foarte tampita treaba, am vorbit de unul singur prin garaj, pun si o poza pentru a se intelege mai bine problema.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by Soryn »

Ai face bine să faci poze de la fața locului,cu tot cu tampoane și alte bălării . Ia o ruletă și măsoară distanța ,apoi măsoară și rezervorul și vezi ce e de făcut . Am dat rezervorul jos și la șasiu lat ,l-am pus la loc în parcarea din fața blocului (mașina din 2004-5) .Mașina ta poate e mai specială și are tampoane suplimentare.
Șasiul îngust nu are accea traversă acolo,are doar 2 urechi lungi unde vin prinse bridele fără șurub. Ultima oară l-am dat jos în 5 minute ,da contează mult cum îl montezi .
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by vercingetorix »

Sa deslusesc misterul remontarii.
Dupa lupte crancene ce au durat 3 weekenduri, am repus rezervorul la pozitie facand montajul fara tampoane si fixandu-l temporar cu cele 2 chingi.
Dupa care am glisat rezervorul dreapta-stanga, odata pentru a-l conecta la cele 2 furtune de umplere dar si pentru a ma folosi de marginea rotunjita a acestuia pentru strecura tampoanele de cauciuc, in prealabil am dat cu vaselina pe traversa spate si pe rezervor pentru a usura impingerea tamponului.
Greu spre foarte greu, dar a mers.
Daca nu ai canal de lucru, te tarasti pe sub masina iar pozitia de lucru nu e prea fericita.
Glisarea rezervorului se face cu un cric bagat intre arcul spate si rezervor, pe rezervor am pus o bucata de scandura sa nu-l deformez.
Initial, cu acelasi cric am fortat putin si traversa spate pentru a mari spatiul rezervorului.
Recomand si demontarea rotilor spate pentru a mari suprafata de lucru.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by CRISX »

in sfarsit ... nu prea am inteles pasii remontarii , dar daca o sa am nevoie de asta ,
te chem sa ma ajuti :D
Sinner
Nou venit
Nou venit
Posts: 2
Joined: 10 May 2019, 20:08

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by Sinner »

Buna ziua. Scuze daca sunt in afara topicului, dar ma intereseaza un rezervor pentru un Aro 10, 1.4 benzina 1986.
Imi poate recomanda cineva un loc de unde as putea gasi.
Multumesc.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by vercingetorix »

Am vazut pe olx vreo doua, daca nu cauta pe facebook pe tedi visoiu, are multe piese de zecar.
Daca nu Aro, atunci ce ?
Sinner
Nou venit
Nou venit
Posts: 2
Joined: 10 May 2019, 20:08

Re: Remontare rezervor Aro 10

Post by Sinner »

vercingetorix wrote: 14 May 2019, 11:06 Am vazut pe olx vreo doua, daca nu cauta pe facebook pe tedi visoiu, are multe piese de zecar.
Multumesc.
Am sa iau legatura cu domnul Visoiu.

Post Reply