IMAGINI ARO

Dedicat Automobilului ROmanesc

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
simclahd
Membru
Membru
Posts: 166
Joined: 01 Sep 2012, 23:55
Location: Oradea

Re: IMAGINI ARO

Post by simclahd »

Salut,

Agregatul acesta este de vreo două săptămâni în parcarea Lotus Market din Oradea. Mi se pare cunoscut și cred ca l-am vazut pe anunțurile din Franța. Stie cineva cine l-a cumpărat? Mai este cineva din Oradea pe forum?

Ms
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: IMAGINI ARO

Post by ardeleanu »

Dupa inmatriculare, daca nu ma insel, nu este tocmai din Franta...
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: IMAGINI ARO

Post by ydaniel »

Nr par a fi din Italia.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: IMAGINI ARO

Post by Werner »

Este numar vechi italian, are si bandoul rosu pe bara, ca toate utilitarele din Italia.

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: IMAGINI ARO

Post by costy84 »

42450955_1902506226712996_1602321031052132352_o.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMAGINI ARO

Post by vercingetorix »

De la Armata..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: IMAGINI ARO

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: IMAGINI ARO

Post by flo »

Sa oftam...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: IMAGINI ARO

Post by ardeleanu »

De ce sa oftam ? Cum am mai scris, sa ataci gigantii americani, la ei acasa, intr-un domeniu in care sunt foarte tari, fara sa mai vorbim ca sunt foarte nationalisti, se numeste incompetenta, in cel mai bun caz.
Hai sa fim seriosi, nu are rost sa ne imbatam cu apa rece.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: IMAGINI ARO

Post by costy84 »

"....... , sa ataci gigantii americani, la ei acasa,......" , asta este o glumă, nu?
Cu o capacitate de 20000-30000 maşini pe an nici dacă exportau toată producţia în S.U.A nu îşi dădeau seama giganţii că sunt şi românii pe piaţă. Motivul real al eşecului a fost că maşina nu era proiectată pentru acea piaţă iar modificările necesare o făcea neprofitabilă din punct de vedere economic.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: IMAGINI ARO

Post by flo »

Eu oftam cu gandul ca produceam, chiar si numai 20000-30000 buc. pe an. Nu neaparat cu gandul la primavara lui 1989.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: IMAGINI ARO

Post by ardeleanu »

costy84 wrote:"....... , sa ataci gigantii americani, la ei acasa,......" , asta este o glumă, nu?
Cu o capacitate de 20000-30000 maşini pe an nici dacă exportau toată producţia în S.U.A nu îşi dădeau seama giganţii că sunt şi românii pe piaţă. Motivul real al eşecului a fost că maşina nu era proiectată pentru acea piaţă iar modificările necesare o făcea neprofitabilă din punct de vedere economic.
Nu este o gluma, stiu de la mine din firma cum este piata americana... Ca sa rezum, modul lor de gandire este ca orice produs importat (pentru care au disponibile produse similare produse pe teritoriu USA) este o pierdere financiara. De aici, pana la politica protectionista dusa la extrem, nu este decat un pas. Deci, solutia, greu de pus in practica si extrem de scumpa, este sa ai fabrici care sa produca pe teritoriul USA. Una din societatile daneze pentru care am lucrat a reusit astfel, chiar foarte bine.
Nu cred ca ar fi fost cazul lui ARO, firme mari din domeniul auto nu au reusit aceasta operatiune.

Pe de alta parte, sunt de acord cu tine, modificarile care ar fi fost necesare pentru piata americana aveau costuri foarte mari.
Pai daca pui alt motor, alta transmisie, o gramada de alte modificari pentru sporirea sigurantei si confortului pasagerilor etc ce mai ramane original din ARO? Sigla? :-j
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: IMAGINI ARO

Post by ardeleanu »

flo wrote:Eu oftam cu gandul ca produceam, chiar si numai 20000-30000 buc. pe an. Nu neaparat cu gandul la primavara lui 1989.
Care din uzinele mari ale Romaniei a supravietuit dupa schimbarile din '89?
Nu o sa mai oftezi, o sa plangi de-a dreptul. :(

Scuze de offtopic. ^:)^
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: IMAGINI ARO

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: IMAGINI ARO

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply