Cruci cardanice

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

vstef_is wrote: Tecalimetru... sunt de vanzare... ceva nemtzesc destul de ok,

are amicul hoaska din iasi, o sa il stresez sa ii amintesc sa intre pe aici, poate ne face o oferta, si eu vroiam unul intr-un timp.

pai hai odata...ca acushi trebuie sa schimb crucile cardanice din cauza uzurii!!! Sunt primul pe lista!!!  ^:)^
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !

User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by tudop »

  Pai eu am vazut la magazinele de piese, de tot felul, nemtesti, chinezesti, etc.. si nu costa chiar o avere (normal, capcanele chinezsti sau turcesti, ce or fi, sunt chiar ieftine). Mergi la vreun magazin cu piese pt masini mari, agricole, camioane, etc, daca nu este vreun magazin cu piese Aro.
  Si eu am o problema cu gresatul, la planetare in fata am si renuntat, merg cu ele pe uscat deocamdata. Nu e problema cu niplul, se potriveste, dar pur si simplu e prea strimt locul si nu intra capul ala de gresare din cauza diametrului exterior. L-am si polizat, dar mare brinza nu am reusit, astept o zi cu soare sa ridic masina de sasiu cumva, ca sa se lase susp. la maxim, poate se face mai mult loc, deh... mai avem de invatat  ;D
User avatar
alcool online
Membru
Membru
Posts: 137
Joined: 28 Oct 2007, 18:33
Location: Iasi

Re: Cruci cardanice

Post by alcool online »

"Man will be what he was born to be, free and independent!" - JFK
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by baciudibaciu »

    :-@MAi oameni buni  nu mai numiti GRESORUL        %-( NIPLU  %-( ca ne facem dracu de ras.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by georgenis »

Niplu parca e piesa aia care uneste doua tevi.
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

georgenis wrote: Niplu parca e piesa aia care uneste doua tevi.
Cam asa e!  ;D
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Cruci cardanice

Post by Elijah »

Niplu vs Gresor  ;D sunt la fel strunjite, de obicei din material asemanator, au filet si gaura pe mijloc da' nu-s la fel: ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: Cruci cardanice

Post by amb13 »

Si eu folosesc un tecalemit ca cele prezentate de georgenis , pe care il am de la tata care a fost si el sofer pe salvare si a lucrat o viata pe TV.Merge foarte bine , problema apare cind se infunda gresoarele si atunci bineinteles vaselina nu mai poate intra.Se pot curata sau eventual schimbacu altele noi. :)
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by Werner »

baciudibaciu wrote:     :-@MAi oameni buni  nu mai numiti GRESORUL         %-( NIPLU  %-( ca ne facem dracu de ras.
Noroc ca suntem un Forum de oameni seriosi  :-"    Ca nemtii zic la alte treburi, niplu (Nippel).....  :-j
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Cruci cardanice

Post by Elijah »

haha ...sfarc.....as pune si poza ce-am gasit-o pe google la cautare, da mi ca s-or lua unii de mine ca postez off topic. Altfel tare frumoasa (poza) si artistica ;D
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by tudop »

Ok, gata , imi asum timpenia si promit sa nu mai fac  ;))
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by baciudibaciu »

  Un tecalemit  cum are musiu Georgenis ar rezolva cel mai bine problemul, mai ales ca se pot schimba capetele de gresare. La ARO  gresoarele sunt de regula  de 6 mm dar am  gasit la capetele de bara si de 8 mm. 
  Sugerez folosirea unei vaseline de calitate si mai putin a celei romanesti {din pacate trebuie sa recunoastem ca este  f. slaba din punct de vedere calitativ.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

baciudibaciu wrote:   Un tecalemit  cum are musiu Georgenis ar rezolva cel mai bine problemul, mai ales ca se pot schimba capetele de gresare. La ARO  gresoarele sunt de regula  de 6 mm dar am  gasit la capetele de bara si de 8 mm. 
   Sugerez folosirea unei vaseline de calitate si mai putin a celei romanesti {din pacate trebuie sa recunoastem ca este  f. slaba din punct de vedere calitativ.
Asadar...sunt mai multe dimensiuni la gresoare!?!?  ::)
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
Ionut
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 466
Joined: 01 Sep 2007, 21:08
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Cruci cardanice

Post by Ionut »

Poate zic o prostie.... si eu am de uns crucile cardanice si m-am gandit sa dau jos gresorul, sa pun niste vaselina cu o siringa si apoi sa pun gresorul inapoi. Nu se poate asa ceva?  :-??
Pompa de aia de care are georgenis n-am si nici n-am vazut p'aici.
Stand or die.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by myke »

Bre...nu vreau sa va oftic...de stiam luam 2 azi din tirg....
De mult sunt cu ochii pe asa ceva....e lucrat din topor da cu oarecare rabdare se poate scoate scula din ea....Hoastele alea ce le are georgenis is de kakat...tot timpul eram plin de vaselina pe maini...e mare...te invirti greu cu el pe sub masina.
400 de mii ca m-am tirguit unpic...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

Post Reply