Ambreiaj M461

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Ambreiaj M461

Post by patric »

Va rog, ce furtun trebuie sa caut pentru ambreiajul de 461? Masina a fost fabricata in 1964. Multumesc anticipat.

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Ambreiaj M461

Post by niku111 »

Original ,nu mai gasesti.Adaptezi ceva,sau cu furtunul vechi in mina mergi la un magazin de piese straine si cauti dupa lungime si filete.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Ambreiaj M461

Post by patric »

Multumesc. Scuze, am vrut sa scriu 1974. Tehnic, orice e posibil. Ramane sa-l demontez daca nu crapa pana atunci....
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Ambreiaj M461

Post by patric »

Ajutor! Se pare ca furtunul se potriveste cu cel de TV si aro, la fel si cilindrul de ambreaj. Cilindrul, cred, este de vina. Dati-mi sfaturi! Se poate repara, se gasesc kit-uri de reparatie, sunt reglaje pe care trebuie sa le fac, cum se aeriseste? Deocamdata nu-l pot da jos. Multumesc anticipat.

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Ambreiaj M461

Post by niku111 »

Cilindrul se potriveste,garnituri mai gasesti insa furtunul daca este original , dupa cum ti-am scris si mai sus alea sunt solutiile.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Ambreiaj M461

Post by patric »

AJUTOR!
Inlocuit furtunul si cilindru de ambreaj, aerisit, tot tacamul. Pedala este in continuare foarte tare. Ce-i mai fac?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Ambreiaj M461

Post by Soryn »

Poate ai o mizerie de adaptare a motorului . În condițiile în care e plin de cârpaci peste tot,nu este exclus .
Depinde ce ambreaj are acum motorul pe el . Posibil pompa de ambreaj să aibă diametru prea mare pentru diametrul cilindrului de acționare .
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Ambreiaj M461

Post by patric »

Ambreajul este original, pompa originala, cilindrul original. Am adus pe cineva care a mai lucrat la ele, "cateii" actioneaza normal, parerea lui este ca arcul de rapel de la cilindru de ambreaj este prea slab, nu crede ca este cel original. In tinerete a facut armata la transmisiuni si avea o masina similara. Isi aduce aminte ca acel arc nu-l putea monta decat cu o presa speciala. O fi, no fi.... se pare ca pedala este dura din nastere, la mine nu revine , cica, repede inapoi. Mai rau ca nu mai am circulatie pe radiator, se pare ca mai dureaza pana ne distram.
Oricum, multumesc.

Post Reply