Pompa de alimentare electrica

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
CatalinMotorga
Junior
Junior
Posts: 71
Joined: 23 Feb 2021, 21:00
Location: Suedia

Pompa de alimentare electrica

Post by CatalinMotorga »

Salutare tuturor, am încercat sa caut aici pe forum ceva discuții vechi referitoare la adaptarea unei pompe electrice in loc de cea mecanica, insa fără rezultat, așa ca îndrăznesc sa deschid un topic nou pe aceasta tema.

După doua achiziții de la magazin de specialitate cu precizarea pentru Motor diesel Câmpulung, de pompe (Mefin)care efectiv nu mi se privesc in gaura de pe blocul motor datorită unui arc, am decis împreuna cu mecanicul meu din Suedia sa adaptez o pompa electrica.
In teorie se poate adapta foarte ușor insa, vreau sa verific dacă cineva dintre voi a făcut o astfel de adaptare, și dacă e nevoie de alte modificați pentru returul de motorina și așa mai departe.
Motorul este diesel de Câmpulung .
Mulțumesc anticipat
Aro, a new passion or....journey

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Pompa de alimentare electrica

Post by toni »

Iti trebuie placa adaptoare sa blochezi locasul unde a fost pompa veche.

Nu stiu ce presiune facea pompa veche dar banuiesc ca poti incerca cu o pompa de benzina aftermarket cum sunt cele de racing pt masini cu carburatie (aproximativ 0.8 bari). Cele pt injectie iti baga presiune mult prea mare gen 3-4 bari.

Ai retur in pompa de injectie dar nu stiu cat de sanatos e pt el, ar trebui sa aibe o supapa bypass si daca nu nimeresti presiunile s-ar putea sa o strici.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pompa de alimentare electrica

Post by Soryn »


Post Reply