Conținut vopsea antifonică

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
CatalinMotorga
Junior
Junior
Posts: 71
Joined: 23 Feb 2021, 21:00
Location: Suedia

Conținut vopsea antifonică

Post by CatalinMotorga »

Salutare, cu ceva timp in urma am dat peste un articol internațional, ce nu are legătura cu Aro, in care se menționa folosirea pe vremuri a azbestului in amestecul de vopsea antifonica.
Acum i torcând-ma pe meleaguri mioritice, întrebarea mea este:
Știe careva dacă pe vremuri azbestu sa folosit in antifonarea Aroului, atât la interior (podea) cât și la exterior, sub podea, șasiu?

Aro-ul meu este din 88 și pe alocuri antifonul începe sa se desprindă, ai in același timp au t curios și de interior.
Mulțumesc anticipat
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Aro, a new passion or....journey

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by 44dac »

Cred ca se desprinde pentru ca suprafata nu a fost curatata inainte de aplicare. Am o Dacia din 1984 si antifonul arata inca bine, mai ales in interior. Azbestul, chiar daca ar fi fost adaugat in antifon, tot asa arde (antifonul) ! Nu cred ca s-a adaugat azbest in antifon.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by ydaniel »

Nu am mai auzit de vopsea antifon cu adaos de azbest!!!E posibil să fie o soluție folosită de cei care aveau acces la acest produs de la vreo întreprindere!
CatalinMotorga
Junior
Junior
Posts: 71
Joined: 23 Feb 2021, 21:00
Location: Suedia

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by CatalinMotorga »

ydaniel wrote: 07 Aug 2023, 22:28 Nu am mai auzit de vopsea antifon cu adaos de azbest!!!E posibil să fie o soluție folosită de cei care aveau acces la acest produs de la vreo întreprindere!
44dac wrote: 07 Aug 2023, 22:22 Cred ca se desprinde pentru ca suprafata nu a fost curatata inainte de aplicare. Am o Dacia din 1984 si antifonul arata inca bine, mai ales in interior. Azbestul, chiar daca ar fi fost adaugat in antifon, tot asa arde (antifonul) ! Nu cred ca s-a adaugat azbest in antifon.
Antifonul mașinii mele atât la interior cât și la exterior este original de fabrica, cu excepția renovării unor bucăți de podea.
Știu ca in România nu sa pus accent prea
Mult pe azbest și folosirea lui, deaceea pote nu prea sa auzit de folosirea lui in a tifon.
Cum am menționat, am citit un articol inernațional și se referea cu precădere la mașini americane, insa dat fiind faptul ca mașina mea este fabricata in 1988 in plină perioada de folosire a acestui material… îmi trezește suspiciuni.
Am încercat sa aflu insa fără rezultat, inafar de o persoana ce a zis ca nu știe exact insa e bazar pe bitum.
Aro, a new passion or....journey

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by flo »

Azbestul era adaugat ca armatura. Anumite vopsele utilizate in industria navala ar fi folosit azbest.
CatalinMotorga
Junior
Junior
Posts: 71
Joined: 23 Feb 2021, 21:00
Location: Suedia

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by CatalinMotorga »

flo wrote: 11 Aug 2023, 00:02 Azbestul era adaugat ca armatura. Anumite vopsele utilizate in industria navala ar fi folosit azbest.
Azbestul sa folosit la o scara larga in acele timpuri. Industria navala construcții auto, etc.
Ideea este, ce știm despre antifonul folosit pe Aro/Dacia ?
Cum putem afla ce conținea acel antifon?
Avem vere-un tinichigiu, vopsitor “bătrân” pe aici pe forum care ne poate ajuta cu o informație exactă?
Aro, a new passion or....journey
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by 44dac »

Mai am in atelier un bidon de antifon de vreo 30 de ani, daca il diluez cu benzina e inca bun, mai bun decat multe din produsele actuale mult laudate, gen Teroson, EN... care crapa dupa un an-doi. Contine bitum, gudron si cauciuc crud. O sa ma uit pe eticheta. Din cate stiu se mai fabrica inca la noi in tara. Tot secretul e sa cureti si sa decapezi suprafata bine inainte de aplicare, cu benzina, diluant sau spray de frane. Pentru benzina sau diluant foloseste un pistol de vopsit, dupa aia sufla cu aer pana se usuca.
Daca are si azbest, acesta nu are cum sa iasa din amestec, deci nu e nici un pericol.
CatalinMotorga
Junior
Junior
Posts: 71
Joined: 23 Feb 2021, 21:00
Location: Suedia

Re: Conținut vopsea antifonică

Post by CatalinMotorga »

44dac wrote: 11 Aug 2023, 22:29 Mai am in atelier un bidon de antifon de vreo 30 de ani, daca il diluez cu benzina e inca bun, mai bun decat multe din produsele actuale mult laudate, gen Teroson, EN... care crapa dupa un an-doi. Contine bitum, gudron si cauciuc crud. O sa ma uit pe eticheta. Din cate stiu se mai fabrica inca la noi in tara. Tot secretul e sa cureti si sa decapezi suprafata bine inainte de aplicare, cu benzina, diluant sau spray de frane. Pentru benzina sau diluant foloseste un pistol de vopsit, dupa aia sufla cu aer pana se usuca.
Daca are si azbest, acesta nu are cum sa iasa din amestec, deci nu e nici un pericol.

Mulțumesc de răspuns, uita-te te rog pe eticheta și zi-mi dacă conține sau nu azbest.
Ai dreptate, dacă nu este deranjat azbestul, nu are cum sa provoace rău, insa la mine mi-a fost șlefuită podeaua la interior apoi aplicat alt antifon (modern) și, asta teoretic a eliberat fibrele de azbest in aer, vreau sa știu dacă cumva a foat sau nu contaminata mașina.
Pana acum am depistat trei feluri de antifon pe mașina.
Cel ce este dedesubtul caroserie/șasiu , e de culoare neagră și strat subțire ( cel ce se exfoliaza)
Pe interiorul hanionului și podea, laterale podea, este de culoare cenușie iar la usa din fata, la balamale, stâlp, este de culoare maronie…..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Aro, a new passion or....journey

Post Reply