schimbare grupuri

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

AlexKiv
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2023, 20:06

Re: schimbare grupuri

Post by AlexKiv »

Salut! De la un timp imi bate grupul pe spate si pe timp ce trece problema se agraveza. Cand cobor o panta si e putin in frana de motor il aud din cabina cum bate destul de tare, mai ales daca e fata cuplata.
Ma gandesc ca poate s a rupt vreun dite din coroana, sau mai multi sau poate din pinion, inca nu l am desfacut sau demontat de pe masina. Am auzit mai demut ca se pot strange, regla cumva si as vrea sa stiu cum mai exact. Daca nu iau altul dar vreau sa stiu daca e si metoda cu reglatul

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: schimbare grupuri

Post by 44dac »

Pana nu demontezi nu stii ce e acolo. Pot fi rulmentii, coroana, pinionul de atac sau lipsa de ulei. Daca trebuie inlocuite piese mergi mai bine la un mecanic, el stie si sa regleze grupul. Verifica si jocul la crucile cardanelor. Daca mai circuli asa risti sa spargi mai multe !
AlexKiv
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2023, 20:06

Re: schimbare grupuri

Post by AlexKiv »

Ma gandram sa l schimb sau sa ppun de camioneta. Am uitat sa spun ca Aro ul nu mai e inmatriulat il folosesc doar pe teren forestier dar nu negijez piesele defecte. Se poate schimba cu alt grup, tot de 11/41 dar de la alta firma? Ma gandesc ca poate ar fi mai bune
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: schimbare grupuri

Post by 44dac »

Poti pune orice fel de grup care are raportul bun dar daca nu e montat si reglat cum trebuie se va rupe.
Asta daca nu vrei sa-l neglijezi (= ramas in pana, noaptea, pe ploaie, intre 2 dealuri, langa o stana si unde nu ai semnal pe telefon...).

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: schimbare grupuri

Post by toni »

Nu merge pus de la alta masina, trebuie sa se potriveasca la planetare, la gauri, etc. Si bineinteles la raport daca vrei sa mergi in 4x4.
AlexKiv
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2023, 20:06

Re: schimbare grupuri

Post by AlexKiv »

Multumesc pentru raspunsuri si ma scuzati ca n am vazut mai devreme mesajele dar nu primesc notificari de la forum.
Am zis intr un final ca o sa mai aman problema cu grupul pt ca au intervenit alte cheltuieli, mai patineaza si ambreajul, podeaua caroseriei din partea din fata e terminata si traversa pe spate e rupta de restul sasiului, adica se mai tine in cateva parti. Imi puteti da o parere daca sa o chimb sau sa o intaresc din sudura?

Post Reply