Aro vrea iarasi "la razboi"

Rally raid,tot teren,offroad adventure.Variatiuni pe aceeasi tema

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

am participat vreo cateva etape la campionatul de RR, cu un super rally, usor modificat.
Rezultatele au fost satisfacatoare.
Lumea m-a privit intr-un fel ciudat. Era un Aro printre nisanuri si toyote. Sigur nu prea bateam recorduri, dar treceam prin locuri unde altii se chinuiam, terminam curse greu de terminat pontru multe "preparate". Si pentru mine era satisfacator. Ptr. ca e placere si hobby. Nu e meserie, nu sint bani.
Am luat o pauza, gandindu-ma daca sa ma mai dau sau nu, daca sa-mi iau o masina performanta, daca merita miscarea de RR de la noi....si tot asa. In aceasta idee, in toamna m-am dat chiar cu un mitsubishi.... dar parca n-a mai fost acelasi lucru. Parca nu mai era acel aro, pe care lumea il vedea la start, dar nu-l mai astepta la sosire. Insa surpriza, el aparea de fiecare data. Cateodata cu timp chiar bun.Si nisanurile se uitau urat, alte toyote cu putin respect, ceva mitsubishi cu simpatie.
Asa incat....dupa un somn de cateva luni, Aro vrea din nou la lupta.
Deci, ne-am suit pe platforma, si ne-am dus din nou la TM....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Werner »

Ar fi frumos, sa se mai auda de ARO în competitii! Sper sa ai succes în continuare!
User avatar
Victor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 682
Joined: 08 Feb 2008, 17:03
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Victor »

Bravo si multa bafta In continuare.
Nu Fura! Guvernul Uraste Competitia.
User avatar
lucian_m
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 31 Mar 2008, 11:57
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by lucian_m »

Mi-a placut asta cu "Parca nu mai era acel aro, pe care lumea il vedea la start, dar nu-l mai astepta la sosire." :-j

Multa bafta in ceea ce faci!
People can have the Model T in any color--so long as it's black

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Misi din Cluj »

Da-i bataie!
Sa te vedem la SOSIRE! :>- :>- :>-
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

ma vedeti imediat.
Cursa de la Tm (Banat Rally Raid ), e prima cursa din campionatul national de RR, coeficient 4 . peste 1000 km de parcurs.
Concurenti in prima zi la start:
4 echipaje italiene (din care 2 concureaza in camp.europ. si au fost si la Dakar series), pe Isuzu D-max, Nisan Dakar, un mitsubishi, Kia sportage (super fain preferata).
de ala noi, Gabi Nicolae cu masinile de Dakar, Marchegiano (tot isuzu D-max), - acestia au fost si la Dakar-,o toyota (tot a lui Marchegiano), Ovidiu Domide cu Nisan , niste baieti de la Arad cu un G, niste baieti din Tm cu un mitsubishi....si  eu cu Aro.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

inca poze cu concurentii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

dupa trei zile de concurs, cu start la 7 dimineata, sosire la 9-10 seara, rezultatul concursului la clasa auto este urmatorul:
locul 1- Roberto Camporesse - Vincenzo Capri (Isuzu D-max)
locul 2- Leonte Mihai -Leonte Iulian (Aro super rally).
locul 3.....echipajul de pe mercedes G clase

Clasamentul camp. nat. de RR, dupa prima etapa:
1.locul 1  L.M.-L.I. (Aro)  40 pct.
Stop.
Parcurgand cei peste 1000 km cu mai multa grija decat ceilalti concurenti , doar cele trei masini de mai sus au terminat cursa si au parcurs tot traseul.
Ceilalti au avut ghinionul sa abandoneze, din diverse motive tehnice.
Dupa o perioada de reparatii si modificari, scoasa din garaj direct pe proba speciala, Aro s-a comportat mult mai bine decat m-am asteptat. Exoperienta trebuie capatata participind. A fost un bun test. Avem o lista intreaga de modificari si reparatii de facut. Cea mai importanta este "implantarea" unor suspensii profi.Vor veni pina la cursa de la Satu Mare, cere se va desfasura la sf. lunii iulie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Schumy »

Nenea Mleo....tot respectul......felicitari si sper cat de curand sa am ocazia sa te pot aplauda cand treci pe o speciala sau cand te vei afla sus pe podium......Parca simt eu acum emotiile si senzatia dinaintea concursului in locul dumneavoastra......si cand ma gandesc ce senzatie poate sa fie in acel aro......Doamne .....super tare.... ^:)^   
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by vstef_is »

Felicitari sincere pentru ceea ce ai in suflet!
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

acuma..sa nu va imaginati ca Aro a trecut pe acolo ca Hammerul lui Gordon. Eu mi-am propus sa ma dau sa ved ce am facut si ce mai trebuie sa fac la masina. Nu am condus-o deloc cu suspensiile pe care le are (s-a dovedit o alegere dezastruasa- daca aveam amortizoare doar putin mai tari, castigam cel putin 2 ore la 1000 km).Deci nu stapineam masina. Fratele meu, care a stat in dreapta (si va sta de acum incolo) e la prima participare, si prima oara tine un road book in mana.
Cand am vazut ca nu ma tin arcurile, am lasat f.f. incet. Aproape n-am  depasit suta nici pe camp. Dintre ceilalti, treceau cate unii cartus pe linga noi. Pacat ca unii o faceau exact in zonele nepotrivite. Ii ajungeam din urma si-i gaseam stricati, sau loviti.
Si noi am avut probleme tehnice:
-la un moment dat nu s-a mai alimentat electric bobina de inductie (am luat un plus de la poozitie, si am terminat cursa asa-voi vedea zilele urmatoare de ce).
-nu s-au mai alimentat ventilatoarele din spate (tot prin inst. electrica o problema)...am rezolvat-o si pe aia cu "imprumuturi"...ventilatoarele sint f. importante, caci radiatorul e in spate.
-a sarit levierul de comanda al directiei (am pierdut suruburile)
-s-au desprins suruburile de pe sub masina cam de peste tot (cardane, suporti..etc...) desi erau bine strinse si asigurate (au fost totusi 5-600 km / zi de zbucium pe camp, aratura, si munte).
-s-a rupt capota (f. grea....trebuie sa caut una usoara- voi reveni aici pe forum cu diverse intrebari, poate parerile voastre ma vor lumina la diverse capitole).
deci am avut destule probleme care ne-au intarziat. Dar noi ne-am propus sa terminam cursa, si sa testam masina. Si am facut (ca de obicei ) ce ne-am propus.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Dan CHIRIAC »

Bravo dom-le! Tare ma bucur ca ai participat pana la urma!
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by COSMIN D »

Creste inima in noi precum cozonacul!!!! Felicitarii!!!
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Schumy »

Nenea Mleo spuneati in topic-ul in care v-ati descris masinile ca pe data de 1 Mai era prevazuta o etapa Bucuresti - Mangalia.........s-a mai tinut? care este urmatoarea etapa la care o sa mai participati?
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by ydaniel »

respect :>-
multa bafta in continuare 8)
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita

Post Reply