GOGU

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: GOGU

Post by SERGHEI »

Hopaaaaa...echipament medical militar de prima linie...Da aveti relatii nu gluma!!!!  ;D

Foarte frumos.Timpul o sa spuna daca efortul vostru a meritat (si chiar daca duceti ,,un algocalmin" tot inseamna ca ati facut fericit un om..

PS-pe vremuri cand eram moderator daca intalneam astfel de discutii off-topic ,taiam in carne vie si pe rani turnam iod.Eu unul chiar nu vad rostul acestor discutii ,cum duci lada ,in spate sau pe ____.....!! Chiar nici un moderator tanar nu are sange in instalatie sa faca ordine pe aici?? Vine si omul ,este fericit ca a facut ceva ,ca a gasit altii oameni care cred intr-un proiect si l-au ajutat sa-l puna pe picioare..este fericit ca va putea sa isi faca meseria (in timpul liber ) ajutand semeni de-ai nostri aflati in necaz....si voi il puneti la colt.Chiar se intrece masura.Mai baieti,voi chiar nu va puteti participa la bucuria unui om ??? Nu imi vine sa cred ce se intampla aici..

Bag sama ca pe forumul asta bantuie un virus .Daca nu exista nici o ,,confruntare" facem pe dracu in patru sa o inventam si sa o alimentam..  Daca reincep clinciurile cu Keo ,promiteti sa lasati topicul asta  in pace ,sau macar sa-l ajutati pe Gogu ,nu sa-l impingeti pe scari??.Hai ma baieti,este usor sa dai sfaturi ,si mai usor sa critici...hai sa vedem ce o sa iasa .

Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: GOGU

Post by Mircea Ardelean »

TRE' sa recunoastem ca aici ai punctat bine, nea Serghei!
Stima si respect pentru acei oameni care (mai) au puterea sa-i ajute si pe altii - Mult succes! si nu va lasati.
"Life is short... drink the good wine first"
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: GOGU

Post by tudop »

@ baietii din valea jiului: zic eu ca era de ajuns un post prin care v-ati exprimat desconsiderea fata de lipsurile ambulantei Ema.

Fiecare face ce poate sau ce are nevoie.  Dupa mine daca vreti intradevar ambulanta de interventie pe munte, sunt variante gen Iveco Daily 4x4 pregatita temeinic pt offroad... In rest, nu vad nici o diferenta intre 11 si 243, oricare poate ramine in drum  :-j
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by vstef_is »

doctore, baga mare in continuare. Tu o stii pe a ta, si faci ce simti.

Mult succes si mai departe, si daca pot sa ajut o sa o fac bucuros.

Nu te lua dupa astia care-s gelosi ca ai 243  :-@  :-"  :>- si acu si 90CP sub capota, cutie in 5 trepte, ambreiaj SACHS....

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by tarzy »

@Serghei - si din discutiile in contradictoriu un om inteligent poate invata ceva.

pana acum nu am vazut in interventiile celorlalti nimic jignitor ptr EMA, oamenii au dat cu pareri mai mult sau mai putin intemeiate si cred eu ca lucrurile au fost intr-un fel lamurite.

PS: pe locul lasat liber de tine deocamdata nu a fost numit nimeni, din partea mea esti binevenit sa revii
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: GOGU

Post by amb13 »

amb13 wrote: Eu nu am deschis subiectul ca motiv de polemica, unde vad case ajunge din nou. Pur si simplu , ca si "meserias", in ale ambulantei vream sa vad cum va fi utilizat spatiul ambulantei, cu ce minim va fi dotata, etc, , poate chiar  si ca un schimb de experienta. Domnule doctor. lucrez pe ambulanta de peste 10 ani si stiu cu ce ese maninca ambulanta, mai ales ca stau in zona de munte,timpul este extrem de important intotdeauna, mai ales iarna, deci daca masina nu are minimul de confort pentru transportul bolnavului pina la o ambulanta de tip B sau C, asta inseamna sa-l aduci tot pe targa  , pe jos nu stiu citi km(vezi prabusirea elicopterului  de la Polatiste, unde colegii mei de ambulanta ,impreuna cu salvamontistii si jandarmii au venit citiva kilometri buni pe jos cu bolnavul pe targa in nameti de  50de cm , iar Arafat si SMURD asteptau jos pe defileu, dupa care au iesit in fata la televizor). Si atunci  @alex are perfecta dreptate in comentariile sale, ori este ambulanta,ori este vehicol 4x4 . Totusi poate ne spuneti cum si cu ce va fi dotat Gogu, macar sa sa ne astimpara-ti curiozitatea.
Am scris aici  ce era de zis, nu stiu de ce vedeti o discutie profesionala ca si o discutie in contradictoriu sau stiu ce alte insinuari. Nu am desconsiderat pe nimeni, nu vad cu ce afirmatii am facut asta, era strict la obiect . Mi-ar face mare placere sa pot lua pe unii dintre "circotasi "cu mine pe munte la o actiune de salvare, si sa care de la ambulanta pina la victima(ce de obicei la munte sint predominante fracturile si degeraturile, mai rar o colica sau un puseu de tensiune)tot echipamentul necesar si apoi cu victima  pe targa  pina la ambulanta(poate are si un pic peste 100 de kg) sa vad daca aceste discuitii ar mai avea loc. Sau sa fie cineva drag voua , si sa vedeti ca nu mai ajunge nimeni sa va ajute  si copilul sau mama  voastra sufera.V-am spus lucrez pe ambulanta, m-am lovit de aceste lucruri si de aceea am pus umarul la proiectul SARS, ca altfel as putea sa-mi fac cele 12 ore de serviciu si sa ma doara in cot de altii. Nu ma vedeti numai sopirle in toate discutiile , noi ardelenii sintem mai directi si spunem ce gindim. Cred ca domnul doctor a inteles exact  ce am vrut noi sa spunem, sint sigur ca s-a lovit si el de aceste situatii altfel nu se inhama la acest proiect deloc usor.
Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: GOGU

Post by Mircea Ardelean »

Asa , tata, asa... ^:)^ ^:)^ ^:)^
"Life is short... drink the good wine first"
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: GOGU

Post by SERGHEI »

tarzy wrote: @Serghei - si din discutiile in contradictoriu un om inteligent poate invata ceva.

pana acum nu am vazut in interventiile celorlalti nimic jignitor ptr EMA, oamenii au dat cu pareri mai mult sau mai putin intemeiate si cred eu ca lucrurile au fost intr-un fel lamurite.

PS: pe locul lasat liber de tine deocamdata nu a fost numit nimeni, din partea mea esti binevenit sa revii
Da,adevarat ..poti invata multe din discutiile in contradictoriu ,,dintre doi oameni  inteligenti"..sau mai multi.Nici eu nu am vazut ceva jignitor ci doar critici (speram constructive ) care nu isi aveau locul in acest moment.

Poate medicii au felul lor de a ,,discuta" sau ,,glumi" si eu normal ca nu pot intelege,caz in care imi cer scuze partilor.

PS-locul lasat liber de mine sa-l ocupe altul sa vada si el cum te simti la un ,,control al prostatei"... ;D Eu m-am saturat sa imi fac dusmani (mi-am facut norma )..sau poate nu!!??
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: GOGU

Post by myke »

O singura chestie mai este....ma omoara gindul la trusa aia de 45 de kilograme.E cam nasol sa umblii cu sacul de ciment in spate , mai ales pe dealuri...Ceva "rucsaci" nu sunt?
Image
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: GOGU

Post by SERGHEI »

Gresit: sacul de ciment are 40 sau 50 de kg.... :-j  Si in plus ..voi medicii si cei de pe langa voi ar cam trebui sa faceti ore de ,,sala"..obligatoriu..Unde mai pui ca si pacientele va vor privi cu ,,alti ochi "cand se vad muschii prin camesha... ;D
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by vstef_is »

Cum vad eu GOGU... ca simplu utilizator al formului.

- Misiuni umanitare - ajutoare si consultatii in sate/catune izolate, in care accessul este foarte greu sau imposibil cu o masina civila.
- Misiuni de salvare - de la sosea (unde asteapta o ambulanta civila) si pana la locul accidentului (in padure/munte/etc) daca Gogu poate parcurge 10% din aceasta distanta, care nu ar fi fost posibila cu o masina civila, si ar fi trebuit parcursa pe jos, atunci si-a adus o contributie! Daca Gogu poate parcurge 10% din distanta la DUS, cu echipamentele necesare, si la intors se revine pe jos, cu pacientul pe targa. Chair si asa, Gogu si-a adus o contributie. Timpul e primordial, nu?
Eu cred ca e mai bine ca macar pe un sens (la dus) echipamentele si medicii sa fie carati de Gogu - astfel vor ajunge mai rapid la victima.

Asta e parerea mea, si cred ca Gogu poate indeplini ambele misiuni, si ambele misiuni sunt o contributie. Si nu e bine? Eu il apreciez foarte mult pe EMA pentru ca a FACUT ceva in acest sens! Era mai bine daca nu facea nimic? Gogu nu e perfect, nu e avion, nu e elicopter, nu e Ferrari sau Mercedes G. Dar ce mi sie pare mie important este ca "EXISTA".

Si in plus, specificul din Maramures a determinat de multe ori misiuni unde nu neaparat bolnavul are coloana rupta si trebuie imobilizat si transportat cu grija. Ci de multe ori misiuni in care a AJUNGE la bolnav e foarte dificil (tre' mers' pe jos'), iar Gogu ar putea ajunge acolo!

Daca cineva cade de pe un motor, se rastoarna cu o masina, isi rupe o mana, un picior sau o clavicula, Gogu ajunge in mijlocul padurii, si da un "abogalmin", nu e bine? Daca sunt eu acela, ma trantesc in spate la Gogu si stau intins pana la sosea. De acolo ma preia o ambulanta civila si am rezolvat problema.

Ceea ce vreau sa spun este ca Gogu nu e solutia perfecta pentru orice tip de accident, oriunde in tara. Este o solutie, pentru cateva probleme, in Maramures. Si in primul si in primul rand ESTE.

Felicitarile mele doctorului, si nu in ultimul rand, lui George, care a facut pe dracu-n patru si pe Pomarla sfant, incat masina a fost remotorizata, servo instalata, si multe alte maruntisuri. Nu e o treaba usoara, insa e o treaba facuta.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: GOGU

Post by amb13 »

Stefane , nu vad de ce te aprinzi.Stiu ca ai avut o contributie enorma la reabilitarea lui Gogu si te respect pentru asta, si nu mai putin pe George. Discutia de mai sus era pur tehnica, si vad ca in multe aspecte i-mi dai dreptate. Nu are nimeni nimic cu doctorul Baciu, oricum el este in Maramu, si noi la 400 de km distanta. Ia discutia daca vrei ca si un schimb de experienta.Pe noi nu prea ne cheama la  dureri de cap sau stiu eu ce la munte,ca oamenii au acasa un algo sau cel mai bun medicament pentru orice, o tuica buna. :-j Noi cind mergem , apai stim pentru ce mergem, si nu ne jucam.Si cu asta cred ca am terminat cu discutiile in contradictoriu, ca nu asta era ideea.
Last edited by baciudibaciu on 20 May 2009, 17:08, edited 1 time in total.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by alex »

o jucarie de incalzit iv-ul nu ar strica deloc. cred ca pe masina se poate instala daca aveti invertor sau daca exista si pe 12 V.
salvamontul are targa care se "sparge" in doua bucati ce pot fi carate pe post de rucsaci. cei de la gorj stiam ca sunt bine echipati.



PS imobilizarea bratelor ati facut-o standard sau a avut "norocul" sa aiba ambele maini?
happily mending an Aro 320 D127
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: GOGU

Post by SERGHEI »

Stefane,aici ai intrat pe terenul meu ..si ma shucaresc . :-j.Dca George a facut ce a facut gratis sa stii ca Pomarla a fost platit..Nu face el acte de caritate ...


In alta ordine de idei : orice masina care poate transporta un medic intr-un loc izolat este buna ...Ca are de carat n Kg este treaba lui ,trebuia sa se gandeasca mai devreme si sa renunte la fumat alcool si grasimi  ( si la sex dar asta este alta problema)...si sa traga de fiare..

Iar baietii din vale sunt gelosi pt ca a lor este mai ,,mare " (salvarea ) decat GOGU...sau trebuia sa scriu invers ...la naiba !!!!!! Nu are nici un sens ce am scris dar imi place ca ati ajuns la un consens ..Hai ca plec ,am bilet de voie de doar 48 de ore si nu vreau sa se anuleze...
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: GOGU

Post by myke »

SERGHEI wrote: Gresit: sacul de ciment are 40 sau 50 de kg.... :-j  Si in plus ..voi medicii si cei de pe langa voi ar cam trebui sa faceti ore de ,,sala"..obligatoriu..Unde mai pui ca si pacientele va vor privi cu ,,alti ochi "cand se vad muschii prin camesha... ;D
Breeeee deci ne faci grasi.Si pe mine si pe 13AMb.Las ca te alergam prin padure cu aro-ul poate slabesti tu ca noi 2 n-am reusit...
Image

Post Reply