Simeringuri....

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Simeringuri....

Post by myke »

Dupa ce m-am apucat sa bag ulei in cutia de transfer am observat ca , curge pe la simeringurile de la cardanele fata/spate (in special fata)
i-mi poate spune cineva dimensiunile la ele ca sa stiu ce sa cumpar?la magazin a incercat vinzatoarea (care era bita da avea deriere fain) sa-mi vinda vreo 3 modele.

Alta problema....grupurile fata sunt de 2 modele?(nu ma refer la umar de dinti pinion/coroana) deoarece asta de l-am cumparat are unde intra planetara niste simeringuri de pisla , iar cel vechi (care l=am primit intr-un sac de piese) are simeringuri normale de plastic/arc circular iar planetarele se pare ca nu intra cu totul in ele ca la cele cu pisla.am incercat de curioziate sa pun simerigurile de cauciuc peste cele de pisla dar diametrul la gaura unde ar trebui sa intre simeringurile e mai mic...

Multumesc
Image

User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Simeringuri....

Post by alex »

in mod normal, cei de la magazin ar trebui sa aiba niste scheme cu masina desfacuta pe bucati si alaturat schemelor sa existe si specificatiile tehnice ale simeringurilor. eu am cumparat asa de vreo doua ori,intreband in magazin si ei uitandu-se pe catalog.

In rest, am desfacut jucaria si am plecat cu simeringul la magazin.

Odata ce iei simeringuri sa schimbi, nu e o idee rea sa ai de rezerva cateva simeringuri, din cele pe care le consideri cu risc.
La mine au curs simeringurile de la diferential fata, cel de la reductor (ia nisip si mizerie la greu) si acum s-a trezit cel de la cutie unde pleaca cardanul spate.
La fel e bine sa ai niste simeringuri de planetare.

tot asa, am pe masina garnituri de frana, membrana de pompa de vacuum si o cutiuta cu tot felul de saibe ciudate pe care in bucuresti nu le gasesti niciodata si pe care le-am luat din cl.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by myke »

Asta ar fi in mod normal....din pacate la noi nu e asa...
Din pacate chestia cu datul jos si cautatul...stau pe poponeata mea....sunt patit de la oltcit ca lam dat jos (simering spate volanta si lam primit prin comanda speciala dupa 2 saptamini)...

Am vb cu suparici si m-a lamurit el....acuma sper ca ce cumpar sa se si potriveasca...
Image
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by georgenis »

AS42X65X12 pentru spate si AS 36X62X7 pentru spate. Primul il gasesti repede la orice magazin de Dacia cred ca e ca la papuc,al doilea mai greu.

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by georgenis »

Si eu am doua grupuri de fata un pic diferite. La unul sunt un pic mai lungi bratele unde vin planetarele(adica mai iesite din carcasa grupului). Nu am vazut sigur daca si planetarele sunt diferite, nu le-am masurat exact. 
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by myke »

georgenis wrote: Si eu am doua grupuri de fata un pic diferite. La unul sunt un pic mai lungi bratele unde vin planetarele(adica mai iesite din carcasa grupului). Nu am vazut sigur daca si planetarele sunt diferite, nu le-am masurat exact. 
hmmm....ma duc acuma sa pun planetare sus ca dupaia plec la tecuri...
sa vedem ce iasa...
georgenis...simeringurile de la planetarele fata is cum am zis eu? o varianta cu simering de cauciuc la alea mai iesite din carcasa si cu pasla la alea care intra in carcasa?
Image
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by georgenis »

Sincer nu m-am uitat atent dar parca sunt cu cauciuc la amandoua. La tine o fi vreo inventie ceva...
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by George »

georgenis wrote: ...La unul sunt un pic mai lungi bratele unde vin planetarele(adica mai iesite din carcasa grupului).
pinionul planetar e mai lung in cazul diferentialelor fata pentru masinile cu sasiu marit,fabricate cam dupa 1998.
ARO CLUB ROMANIA
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by georgenis »

Pai era pus pe o masina cu sasiu normal. Si planetarele erau la fel. Oare se intampla ceva daca l-am pus pe asta cu sasiu normal?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by George »

georgenis wrote: Pai era pus pe o masina cu sasiu normal. Si planetarele erau la fel. Oare se intampla ceva daca l-am pus pe asta cu sasiu normal?
era pus...dar functiona?
posibil sa forteze planetarele,sa stea cam inghesuite. eventual sa crape ceva,fie ele,fie grupul...
parerea mea
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by ydaniel »

Reinviu topicu prin urmatoarele intrebari referitoare la dimensiunile simmeringurilor:
-diferential fata,versiunea cu sasiu latit si motor dacia
-reductor
-caseta de directie mecanica. ^:)^
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Simeringuri....

Post by oncioiuo »

salutare,

ceva idei unde gasesc in Bucuresti magazine specializate pe simeringuri ?

multumesc
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Simeringuri....

Post by vercingetorix »

Soseaua Antiaeriana nr.21-23 e un magazin cu rulmenti, curele si semeringuri.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Simeringuri....

Post by oncioiuo »

va multumesc
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

Post Reply