Cruci cardanice

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by georgenis »

He he, hoastele mele sunt din Germania si nu ma manjesc de loc pentru ca se desface capatul se pune pe gresor si infiletezi inapoi si nu mai trebuie sa tii presat capatul pe gresor si nu dau pe afara deloc vaselina.
Ionut nu merge sa bagi cu seringa pentru ca nu ajunge vaselina unde trebuie, adica la acele din cruce, trebuie bagat cu un pic de presiune sa ajunga vaselina peste tot in cruce.

User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by baciudibaciu »

Pai asi zice ca problema este rezolvata .Trimete Myke una bucata  -ca acu are  doua,  lu" maiden la Tulcea , ori Georgenis ca are  trei !
Si uite asa v-ati facut un amic in delta sau aproape de ea >
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

myke, aia de ti-ai luat e noua?! Ia shi mie una te rog, si mi-o trimiti cumva. Vorbim pe pm daca esti de acord. Multumesc anticipat!  :>-
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by myke »

N-am 2 nene...asta ziceam...ca daca stiam luam 2.L-am cumparat din tirg de la Tg-Jiu e nou nout.Daca stiam luam 2.Cu prima ocazie cind ma duc,caut sa vad daca mai gasesc...
Image

User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

Ok, pana vineri iti zic daca sa cumperi sau nu. Intre timp, ma interesez daca pot lua de pe-aici.....  Bafting!  :>-
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

Am gasit! Sa vedem zilele astea daca-si face treaba!!!!  Image
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by myke »

maiden wrote: Am gasit! Sa vedem zilele astea daca-si face treaba!!!!  Image
Cit fu?Pune o poza sa ne oftici  :>-
Image
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by maiden »

40 de lei, cam ca a lui georgenis, insa calitatea lasa de dorit....in sfarsit, am reusit sa ung crucile. E cam greu de folosit in cazul in care trebuie sa tzii apasat pe gresor si sa si pompezi....adica-mi mai trebuiau maini...  ;D
Pe fata a trebuit sa demontez cardanu, in partea dinspre motor, ca n-am reusit in nici un chip sa introduc capul ala in gresor. Pe spate, in partea dinspre diferentialul spate, a mers doar desuruband putin gresorul din cruce, ca sa-l aduc intr-o pozitie convenabila. Am completat ulei de acelasi tip cu cel pus anul trecut in cutie si-n toate diferentialele.....totul e ok. As mai avea de schimbat 2 bucse,la tiranti, si una la amortizor spate, si cele doua de la bara antiruliu, dar cred ca atunci cand voi schimba amortizoarele....inca mai tin.

Sanatate!
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Cruci cardanice

Post by Dan CHIRIAC »

Am si eu aceeasi problema cu niste gresoare greu accesibile.
M-am mai interesat in drepta, in stanga. Legenda zice ca exista niste gresoare cu corpul un pic mai lung.
Treaba e ca nu le-am gasit inca.
Mai povestim.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by georgenis »

Exista, am avut eu la o cruce cardanica. Sa vad daca o mai gasesc.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Cruci cardanice

Post by Dan CHIRIAC »

Ca exista sunt si eu convins. Nu le-am gasit pe la magazine.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
nr. 150
Junior
Junior
Posts: 50
Joined: 03 Oct 2008, 22:13
Location: Suceava
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by nr. 150 »

Am pus şi eu mâna pe o seringă din asta pt gresat crucile cardanice dar nu am reuşit să o fac. Am băgat puţa seringii pe sfârcul ce iese din cruce şi am dat la pompă... degeaba că tot ieşea pe lângă. Unde greşesc? Trebuie mângâiat cardanul mai întâi ca să se relaxeze şi să primească vaselina?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cruci cardanice

Post by Soryn »

pt a gresa crucile,..trebuie apasat pe decalimitru,.cu forta,..sa etanseze..''capatu ala cu lamelele" pe sfarc/adicatelea, tamburusu..cu bila.pt gresare,. si abia apoi...dai la pompa /manivela;)

vaselina din cruci cu timpu se impietreste,...
User avatar
nr. 150
Junior
Junior
Posts: 50
Joined: 03 Oct 2008, 22:13
Location: Suceava
Contact:

Re: Cruci cardanice

Post by nr. 150 »

Hm... tre să mai fac o încercare cândva. Chiar se împietreşte vaselina înăuntru? Nasol. Poate şi de aia nu-mi intra că de apăsat puţa aia pe sfârcul cu bilă o apăsam până ce se simţea un fel de clic. Voi încerca să apăs mai tare, eventual unul să ţină apăsat iar altul să dea la pompă. Dacă e îngroşată vaselina înăuntru presupun că tre de scos totul frumuşel şi de curăţat gospodăreşte.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cruci cardanice

Post by Soryn »

ultima solutie,.cam aia ar fii,.cardanu jos,.sigurantele la capacele cruci jos...dezmembrat crucea,...curatata crucea..de sluga aia de vaselina..,..daca nu sunt gresate la intervale de timp cat de cat scurte, 1/2 1 an,...se usuca vaselina,.. crapa garniturile capaceleor,.intra praf, iti termina si crucea..in scurt timp..


varianta gresoarelor cu corpurile mai lungi,..merge si varianta,..ori o reductie facuta la strung,. in asa fel incat,.sa se invileteze in corpu-l crucii,..iar dupa 1 cm..2..cm.. sa aibe filet interior pt a infileta tamburusu cu bila pt gresare.. ori iei un tamburus,..ii tai bila lasi numai filetu... si il bag intr-0 teava cu filet interior,de 6 sau cat are tamburusu,..iei celalat tamburusu cu bila .si il bagi in teava aia,..pe urma...infiletezi tot ansambllu cam de 3 -4 cm... in cruce,... insa atentie..sa nu prinda gresoru intre urechile cardanului, in momentul..cand se formeasca un unghi..mai mic de 180 grade intre cele 2 bucati ale articulatiei..din care face parte crucea,


cel putin eu ..asa am facut la cardanul fata,. :P ..

Post Reply