bugaro

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

bugaro

Post by NORTE »

incerc sa construiesc un bugaro , si ma gandeam sa il fac culoare "camuflaj", astept orice opinie ,nu neaparat legata de culoare ! vreau sa folosesc jantele originale , am montat si overfendere, dar nu stiu ce dimensiune sa folosesc sa fie mai mari ! :)

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: bugaro

Post by George »

jantele originale nu le vei putea folosi, daca vrei sa iasa ca originalul. cel adevarat, are roti pe 33'' !
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

nu imi permit, si nu merita sa il fac identic cu celalalt dar macar pe aproape... ce sa zic ma gandeam sa pun anvelope 265/75/15..
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: bugaro

Post by George »

in cazul asta, inseamna ca nici usile nu le vei modifica, nici parbrizul...si nici masca fata. atunci lasa-l ARO 324, asa cum e el...si cel mult il mai imbunatatesti. nu-i mai spune "bugaro" b-(
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

Cand e gata , o sa vezi ca nu e necesar sa schimbi jentile ca sa arate ca BUGARO, si binentales nici parbrizul, e mai greu de rezolvat la R.A.R. daca modifici atatea cu adevarat, inca o problema: daca pun roti mai mari se duce si directia si caseta , mult mai repede{ eventual sa schimb caseta cu una mai tare} , usile se rezolva, relativ usor, la fel si masca , pragurile am comandat 2 buc. de fiecare parte , sa pot face 1. E destul de lucru si de gandit.. :-??
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: bugaro

Post by axxel4you »

Daca la final nu arata asa atunci nu este Bugaro ... Daca luam pe bucatele , tu ai 324 , eu am aro negru , myronutu are jante J10x15 , mai faci tu modificarile la geamurile de la usi ..... Si avem fiecare cate ceva din Bugaro .. poate daca parcam masinile una langa alta si ne uitam crucis dupa 2 litri de tuica bauti reusim sa vedem un Bugaro.
Mai demult cand ai zis ca faci Bugaro uni au fost siguri ca vei afla costurile anexelor .... ma refer la troliu ,jante cu anvelope mari si vei ajunge sa faci altceva.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

Cat ajutor primesc ..numai sugestii si opinii de mare ajutor, vrea omu sa fac ceva si legal pt ca trebuie sa circule ,nu ca BUGARO cu nr. provizorii ,si tot criticat sunt... nu mai spun nimic pana la gata ! cui ii place bine .... cui nu:-@ %-(
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: bugaro

Post by Werner »

Daca ar fi dupa mine, eu nici nu as modifica usile si parbrizul! Pentru gustul meu e mai frumoass caroseria 324 în original, dar cu overfendere, jante cromate si cauciucuri de 33! Eu am avut pe 328 roti de 31 si nu s-a stricat directia. Depinde probabil si de starea drumurilor pe care umbli.
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

nu imi sa cred ca este cineva de aceeasi parere cu mine! ;)
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

cine imi spune unde gasesc jante pe 33?
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: bugaro

Post by Werner »

Nu cred ca ai nevoie de cauciucuri chiar asa late. Pentru 33 îti trebuie jante de 10", cred. Cele de 8" cred ca ajung pentru cauciucuri de 30,5, sau 31. Numai ca preturile (care le cunosc eu) sunt destul de piperate...!

http://cgi.ebay.de/Chromfelgen-Felgen-S ... 5634802208

http://cgi.ebay.de/Chromfelgen-Felgen-S ... 5634800069
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: bugaro

Post by tudop »

Dotz Gri 8.5x15 5 -35 139,7 110 € 89,25 Suzuki

E 89e cu tot cu tva.

Pentru anvelope, eu zic ca 31" sunt mai ieftine, poti gasi niste ATuri SH in stare buna si la pret bun, si in general 31" gasesti peste tot, si resapate. Eventual daca ai noroc, poti gasi si jante SH, sau.. le intorci pe alea spitate de Aro, cel mai ieftin. Numai ca daca le intorci, nu ies toate perfect centrate... depinde si de putin noroc, mai bine intorci vreo 6 buc si le alegi, cele mai drepte in fata, si ultimele.. de rezerva ;D Jantele originale de Aro, intoarse la ET de -40, sablate, vopsite calumea cu un gri metal, arata f. bine. Ideea e sa gasesti sa le sablezi cit mai mok si sa le vopsesti singur ;D
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: bugaro

Post by NORTE »

oricum fac totul singur, cateodata asa ma enervez, nu pot sa las pe nimeni sa faca ceva , am impresia ca nu o fac cum trebuie!
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: bugaro

Post by RUDY »

Poti pune 33-uri daca tii neaparat dar pe 10,5 latimea si sa folosesti jante de 8j sau cum spunea Tudop sa intorci jantele de Aro. 33 12,5 15 sint prea mari,prea grele pentru transmisie si nu numai.Oricum ca sa-ti incapa trebuie sa faci un body lift destul de mare.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: bugaro

Post by George »

am o caroserie de trabant, si vreau sa fac un mercedes... credeti ca daca ii pun stelutza aia in 3 colturi pe capota, e suficient sa fie mercedes?!
exagerand, evident...cam asa suna anuntul tau. nu te supara ca iti arata lumea ca nu vei avea mercedes doar daca pui sigla pe carutza... modifica un ARO cu bun simt, imbunatateste-l, si cu siguranta vei primi si aplauze. daca mai rasfoiesti forumul, vei mai vedea destui care au venit ca vijelia ca ce avioane cu reactie vor face ei din aro...si s-au fasait de tot...cu tot cu masini, din pacate.
vorba lui mircea badea: toti zic ce vor face in tara asta...dar niciunul nu vine sa zica "ia uite ce am facut"...
succes cu proiectul, si te asteptam cu detalii.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply