Capete de bara de Iveco, la Aro10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by RoteaDaniel »

eu am primit 2 capete de bara de iveco Turbo daily de 5 tone au filet interior dar erau amandoi cu filet pe aceeasi parte sunt produsi de delphy conicitatea nu am masurato dar s-au potrivit super in fuzeta ,piulita este cu asigurare de plastic sunt montate pe al meu de un an . mentionez ca eu nu circul cu el deloc pe drumuri publice doar off road si in mare parte aproape extrem unghiul de inclinare al axului cu nuca este mai mare decat la capetele de bara de aro 24 ,permit o flexare mai mare a suspensiei ,executia piesei este de calitate numai dupa asp[ect .directia este de tip nou pe al meu .aceste capete de bara chiar merita banutii eu am dat pe ele 20 de litri de benzina .imi pare rau ca nu am reusit sa fac rost de sase bucati sau macar 4 bucati . am o copie de talon de la modelul ala de iveco . pe viitor vreau sa imi fac comanda pentru 6 bucati

User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by adielec »

Cu informatia asta e rost de topic nou la rubrica modificari.

Sunt informatii exacte si o solutie testata in teren nu din vorbe.
Asteptam poze. impresii, calcule fiabiliate ,etc :P
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by RoteaDaniel »

trebuie sa vb cu vecinu sa imi dea imprumut aparatu foto si sa fac poze capetilor si sa ii dau jos de pe masina ca sa se vada cat mai bine .
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by RoteaDaniel »

azi am fost la un magazin de piese auto si am intrebat de capetele alea de iveco .pretul este de 50 de lei bucata .am intrebat daca exista cumva si cu filet pe dreapta dar mi-a zis baiatul de acolo ca nu este numai pe stanga .nu tin minte cum mi-a zis ca se numeste firma ce ii produce dar a zis ca sunt buni .l-am intrebat daca poate sa aduca delphi si a zis ca nu ,dar ca sunt la fel de buni si astia ce ii are el la depozit . dupa sarbatori o sa imi fac comanda probabil de 6 buc .

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by Dan CHIRIAC »

Pai, spune-ne si noua de la ce tip de Iveco sunt.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by RoteaDaniel »

Categoria:autospecializata alte transporturi ; marca : Iveco ; Tipul,varianta:49.10 Turbo Daily Masa Totala autorizata 5000 KG. Anul Fab:1994 Motor: Sofim 8140 Cilindreea:2499 . Acestea sunt cateva date mai esentiale din talonul masinii respective de la care am acele 2 capete de bara .marca capetelor de bara este Delphi.
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by RoteaDaniel »

am reusit in sfarsit sa fac pozele cu capetele de bara alea de iveco sunt facute cu un tel mobil deci nu se vad prea stralucit
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by RoteaDaniel »

alte poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dimensiuni articulatii Aro

Post by adielec »

Si bara filetata e refacuta sau a ramas cea de Aro?

Baieti cred ca merge un split, nu credeti?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by Soryn »

or sa pice si astea repede.,pt ca nus facute sa reziste la socurile din teren, dar scapi de gresare, ca is fara intretinere parca :-\
User avatar
N Alin
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 08 Dec 2008, 12:05
Location: Alba iulia

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by N Alin »

Daca Daniel zice ca sunt bune zic ca ar merita incercate ,parerea mea e fondata pe calitatea materialelor din acea articulatie,tin minte ca la un moment dat am montat pe un A243,vre-o 2 capete de bara fabricate la Baia Mare, cica bucsile erau din ceva teflon si erau fara gresoare... concomitent pe celalta parte am montat acele capete clasice cu gresor ,dar acele a cu gresor desi au fost gresate periodic nu au tinut ca si acele fara gresor..s-au cerut afara inaintea celorlnte care nu au vazut alta vaselina decit aia de la mama lor...
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by RoteaDaniel »

Constanta ,nu vb fara sa sti:) masina asta vede numai teren si asta chiar se observa ,cred ca daca ar rula pe sosea ar tine de N ori mai mult.deocamdata nu i-am schimbat ,dar am schimbat pe partea opusa deja 4 bucati de capete de bara de aro 24 pentru ca tin la viata mea :) la astea delphi nici macar burdufu de protectie nu s-a uzat si nu are nici cea mai mica fisura ,( stiti cum se fac burdufurile la alea romanesti sau unde sor face ) sincer m-am gandit sa dau o gaura in ele si sa le fac filet sa le pun gresor . referitor la asigurare piulita lor are plastic pentru asigurare ,nu mai este nevoie de splint.

incercati si voi macar o pereche ,pe o parte ca sa nu ziceti ca le infloresc eu si daca se poate cautati marca Delphi pentru ca pe astia sunt eu sigur .Pretul nu cred ca este asa de mare am scris mai sus ca am gasit eu cu 50 de lei buc dar erau alta marca tot straineza .
Last edited by RoteaDaniel on 08 Jan 2010, 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by RoteaDaniel »

Bara filetata trebuie confectionata dar asta ar fi bine sa o confectionati dupa ce aveti piesele .mai sus am scris ca filetul este pe stanga dar am gresit este filet normal pe dreapta si are diametrul pasul acelasi ca si bara originala de aro 10. Cred ca s-ar putea adapta cu usurinta si la seria 24.
User avatar
yo2ogm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 256
Joined: 29 Jun 2009, 09:38
Location: Buzias, jud.Timis

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by yo2ogm »

Initial aveai capete de bara model mare ca la ARO 24?
Deci se pot inlocui cu cele de IVECO?
Daca sa cumpara capete de IVECO, se poate folosi bara fileta de la ARO 10? S-au poate se poate folosi intreaga bara de directie de la IVECO?
ARO 10,4 DIESEL, 2005
OPEL NEW CORSA DIESEL, 2008
tel. 0770403936
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Capete de bara de Iveco, la Aro10

Post by RoteaDaniel »

Raportează acest mesajRăspuns cu citatRe: Capete de bara de Iveco, la Aro10
de yo2ogm » Vin Ian 08, 2010 11:20 pm

Initial aveai capete de bara model mare ca la ARO 24?
Deci se pot inlocui cu cele de IVECO?
Daca sa cumpara capete de IVECO, se poate folosi bara fileta de la ARO 10? S-au poate se poate folosi intreaga bara de directie de la IVECO?


Deci::::: initial am avut capete de bara asemanatoare cu cele de A24 .

Se pot inlocui cu cele de iveco cu mici modificari; se pot face modificarile chiar si acasa daca aveti scule si va descurcati sa lucrati cu ele .

Daca se cumpara capetele de iveco exista 2 variante : 1. modificati capetele de iveco (doar unul dintre ei pentru ca unul se potriveste ,cel cu filet pe dreapta este bun nu trebuie modificat . cel pe stanga este problema pentru ca nu exista la iveco .atunci tai teava cu filetul pe stanga de pe capatul de bara de aro si il sudezi la cel de iveco si astfel poti folosi bara de aro 10).
2. raman capetele nemodificate si se trece la confectionarea altei bari de directie .

Nu stiu cum arata bara de directie la iveco .

Post Reply