KATAR 4x4

Despre modelele construite,variante,motorizari,locuri in care s-au construit

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

KATAR 4x4

Post by Werner »

Am gasit o adevarata raritate, de care nu am stiut nici eu ca exista. Este vorba de Automobilul KATAR 4x4 , care s-a costruit în Franta, doar 6 exemplare. Aceasta masina are la baza ARO 10 cu motor Renault Diesel.

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... EF:FR:1123
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by Cristian1 »

Asa ceva am vazut intr-o revista romaneasca mai timpurie si am crezut multa vreme ca este vreo Vitara "tunata".
Frumoasa masina...singurul defect e c anu-i a mea...... :(
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
lambd4
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 18 Oct 2009, 11:29
Location: Borsa Maramures
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by lambd4 »

Splendid! Un Aro arata bine oricum, ca e modificat ca nu, tot frumos e. Pacat ca s-a inchis fabrica :'(
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by cristi-devildnb »

katar stiu ca e construit pe citroen 2cv, a fost o fabrica in franta dar a murit. tre sa recuperez neste poze. si nu cred ca au fost doar 6 exemplare. caroseria e de fibra de sticla si partea din fata este escamotabila. are o suspensie ciudata cu cabluri si arcuri orizontale.

http://protojl.free.fr/katar.html
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: KATAR 4x4

Post by dragospetres »

-masinute facute de hobby-sti,moda este destul de raspandita,numai la noi nu prea se vede.
Sper sa nu-l supar pe Werner,ce masinuta scot chinezii,aparent arata bine:
http://bbs.huanqiu.com/jianduanbingqi/t ... 7-1-1.html
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by Werner »

@Dragos: aia de Chinezi chiar ca e facuta "pe genunchi în spatele garii"! :-j Dar, sa nu fiu rautacios, arata simpatica masinutza!

@Cristi: nu stiu câte s-au fabricat, vânzatorul scrie ca s-au fabricat 6 bucati pe baza ARO 10.
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: KATAR 4x4

Post by Dan Popescu »

dragospetres wrote:-masinute facute de hobby-sti,moda este destul de raspandita,numai la noi nu prea se vede.
Sper sa nu-l supar pe Werner,ce masinuta scot chinezii,aparent arata bine:
http://bbs.huanqiu.com/jianduanbingqi/t ... 7-1-1.html

Tot fara suparare, domnii chinezi care au facut masina aia kaki patrata nu au invatat la adunarea organizatiei de baza ca anvelopele se pun si ele cumva, nu oricum (adica invers). Si in alta ordine de idei, tabla poate fi "convinsa: sa stea si pe rotund, nu numai in forme plane.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: KATAR 4x4

Post by dragospetres »

Domnu' Popescu,putem noi romanii sa le dam un contraexemplu chinezilor,adica sa facem in conditii mestesugaresti un astfel de model?Au lucrat inainte de'89 peste 100mii de oameni in industria auto,in afara de exceptia DACIA se mai aude ceva?
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: KATAR 4x4

Post by dragospetres »

industria mica chineza stie sa produca si asa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: KATAR 4x4

Post by Dan Popescu »

dragospetres wrote:Domnu' Popescu,putem noi romanii sa le dam un contraexemplu chinezilor,adica sa facem in conditii mestesugaresti un astfel de model?Au lucrat inainte de'89 peste 100mii de oameni in industria auto,in afara de exceptia DACIA se mai aude ceva?
Pai colega draga, te asigur ca luand statistic, stam mult mai bine decat ei la pusul anvelopelor corect, nu cu sensul de rotatie pe dos.
Iar despre industrie mica si mestesugareasca sunt sigur ca daca frunzaresti un pic forumurile noastre vei gasi masini adevarate offroad, multe tubulare facute de la zero, nu table drepte taiate si sudate si vopsite la pistol....nu ca ne-am pune cu fratii chinezi la vre-un sport, ca nimeni nu poate pe lumea asta, dar ei se lauda un pic cu puternica tehnologie a anilor 1935-1940. Momentan, pana la anul cand or sa mai deschida site-uri europene, sau o sa mai aterizeze avionul cu fotografi pe la saloanele de specialitate, si atunci o sa sa vezi milioane de tubulare prin toata asia....dar mai e un pic....sa savuram picul asta.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: KATAR 4x4

Post by dragospetres »

-am citit pe un alt forum o propozitie care m-a impresionat: ''o poza face cat 1000 de cuvinte"Va rog sa
aplicam aceasta.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by George »

dragospetres wrote:-am citit pe un alt forum o propozitie care m-a impresionat: ''o poza face cat 1000 de cuvinte"Va rog sa
aplicam aceasta.
pai Dan Popescu te invita sa rasfoiesti forumurile europene...mai ales alea romanesti de 4x4, unde ai sa descoperi "ce pot face doo maini dibace". cauta dupa "gabi nicolae", si ai sa vezi ce poate face "un roman" care a facut facultatea in romania, nu in china...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by COSMIN D »

Voi nu l-ati cunoscut pe nea Chirita din Constanta , poate pune Razvan alias dirigu niste poze cu realizarile lui . Face omu niste sasiuri fara moarte ; cu RAR-ul nu se impaca dar asta e alta poveste
Daca vrei sa te imbrace in tabla te imbraca si iti face si poseta Luis Vuiton sa fii trendi flendi ;D
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: KATAR 4x4

Post by dragospetres »

- constructie din BG;rog link cu echivalentul romanesc,caroserie alta decat de uzina.
http://www.youtube.com/watch?v=TIh6NEgtTkU&NR=1
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: KATAR 4x4

Post by Werner »

A avut noroc ca nu a rasturnat masina, daca a tras-o cu lateralul!

Post Reply