TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by vstef_is »

georgenis wrote: In ritmul actual la cate ARO ajung la Remat va ajunge masina foarte rara.Din pacate!!!
Din pacate asa e!!! :(

User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by myke »

mai multe piese pentru noi  \:/
Image
aroasvrea
Incepator
Incepator
Posts: 18
Joined: 04 Sep 2007, 20:45

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by aroasvrea »

Tata Safari este o masina destul de buna, daca e sa ne luam dupa presa internationala, a fost proiectata si dezvoltata in Anglia. Oricum, presa internationala e serioasa nu ca la noi, mancatori de rahat ce traiesc de pe urma dealerilor, ei recunosc in general si meritele ce i se cuvin lui ARO.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by SERGHEI »

Ai mers cu asa ceva?  Ai privit una mai de aproape? Am avut onoarea si curiozitatea sa merg  la show -room in Pipera si sincer in afara faptului ca arata bine si foloseste organe  bune  ramase in stoc de la modele care nu se mai fabrica...in rest arata ca o masina de oras...distanta dintre roata fata cand este bracata pe jumatate si contra aripa dinspre locul soferului de exemplu este de  de  doar doi cm.Mie imi pare foarte putin .Tabla este pe stil japonez (subtire rau ,probabil datorita sigurantei pasive)) sasiul cred ca din ,,staniol" ambutisat...finisajele stil corea (adica plastic cat cuprinde)  ...Nu am mers cu ea asa ca nu pot spune nici ca are motorizare buna  dar nici ca este proasta .S-ar putea ca acel motor sa duca bine asa ca,surprizele pot aparea oricand.La pretul cu care se vinde ( si se pare ca se vinde) nu poti cere mai mult.Voi incerca sa  prin o plimbare ca TATA si pe urma mai discutam.Prima oara am vazut-o din fuga si nu mi-a placut,mai de aproape in schimb..a inceput sa imi placa.Oricum ,buna ,rea..cinste lor  ,au reusit sa treaca de la ricsha la auto 4x4 ,Pe cand noi romanii am facut tot ce a vrut occidentul.Noi nu avem capete luminate sa scoata o masina de teren cu motoare si transmisii performante imprumutate de la marci de top?Ba puteam ,tocmai de aceea a trebuit sa inchidem fabricile .

PS.  presa internationala se ghideaza dupa aceleasi principii ca cea romaneasca ....stiri bomba (chiar inventate ) si  chestia aia de cand lumea ..BANUL.
Asa ca mai usurel cu increderea in ,,presa internationala (mai ales cea din Regatul Unit)"  ca au si eu boii lor. ;D

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by vstef_is »

Importatorul TATA din Iasi se lauda ca motorul este Mercedes... ca si specificatii tehnice.... motorul lasa de dorit!!! Prefer oricand Brasovul meu!
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by Werner »

Este adevarat! Motorul este de Mercedes, dar din anii '60.  :P Este motorul care a fost in Hanomag F20-35, dupa ce a fost preluat de Mercedes, se numea Mercedes 206. Acelas motor mai este si in Mercedes 207.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
aroasvrea
Incepator
Incepator
Posts: 18
Joined: 04 Sep 2007, 20:45

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by aroasvrea »

S-o luam de la inceput. Voi ziceti sa nu comparam ARO cu cine stie ce ciudatenii din India sau Bangladesh sau alte republici bananiere... dar asa zic si vesticii din inaltul Jeep-ului, sa nu mai comparam masina lor cu un ARO din Romania, unde naiba o fi si aia pe harta. Ma intelegeti unde bat, preconceptii se numesc astea.

Oricum nu vorbeam de pick-up, eu vorbeam de SAFARI, care nici nu se face in aceasi fabrica cu pick-up.
Safari este aceasta:

http://www.automotivechronicles.com/art ... i-2005.jpg

Masina nu poate fi facuta din staniol ca are 2040 kg cu motorul de 2.0, si ca motorul este de conceptie veche nu inseamna mai nimic la o masina de teren (vezi propria ograda).
Exista o alta versiune care se numeste Grand Safari, are motor TD de 3.0 litri, 4 in linie cu doar 115 CP cei drept dar la 3000 rpm si 300 NM la 1800 rpm, injectie directa si common-rail.

Cat despre evolutia in teren accidentat eu zic ca nu-i rau:

http://www.youtube.com/watch?v=8DNqCI38-hQ

Dupa sunet pare sa aiba si motorul pe benzina de 2.0, nu cea mai buna alegere pentru off-road.
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by kato »

sincer !! mie mi se pare destul de reusita !! MAI ALES LA 15000 euro este mai accesibila decat aro

nu trebuie sa fim invidiosi pe indieni ,chiar din contra !

ar trebui sa fim nervosi pe acei oameni care au distrus  ARO !

dar ce sa-i faci suntem ROMANI carcotasi !!!
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by vstef_is »

Despre Safari nu stiu nimic, nu am vazut nici unul... pe hartie se prezinta binisor!

Pickup in schimb, atat pe hartie cat si in realitate este cu parere de rau si sinceritate - jalnic.

La 15.0000 de euro era un ARO cu motorizare toyota (si nu din anii 60), si "full options" ca sa spun asa... asta pe vremea cand se faceau... Eu nu sunt invidios deloc pe indieni, dimpotriva... bravo lor ca fac ceva... e mai bine oricum decat faliment, nu? Pacat insa ca ceea ce am vazut eu m-a dezamagit!
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by alex »

daca vreti sa nu fiti dezamagiti, aruncati un ochi pe revista land rover world, numarul de septembrie.se gaseste la mall-uri la reviste.
eu am gasit si ceva jucarii care poate merg pentru  aro pe acolo.... bucsaraie....universal joints poate....
super!
happily mending an Aro 320 D127
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by georgenis »

Nu e chiar cine stie ce testul ala offroad. Aro 10 trecea linistit pe acolo!
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by cristi-devildnb »

daca ii pui gume si sofer 10 trece linistit, dar nici indianul nu se descurca rau, in banii aia sa mergi si cu 110, sa ai si confort si sa treci si prin namole fara grija ca se descentreaza autoportanta eu nu comentez nimic
http://www.youtube.com/watch?v=S6Nc0iqHlsQ
Last edited by Anonym on 08 Sep 2007, 21:58, edited 1 time in total.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by georgenis »

"fara grija ca se descentreaza autoportanta"  sau ca se dezmembreaza?  ;D  ;D  ;D
La Aro e problema ca se cam fisureaza tabla si se ajunge la crapaturi serioase. Aici ai dreptate. Din punctul meu de vedere tabla e dezastruoasa la Aro 10 nu mecanica!
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: TATA.... Pickup 4x2 si 4x4... made in India...

Post by Werner »

Nu, intr-adevar, nu trebuie sa fim nervosi pe indieni???? Probabil ca majoritatea din AROisti nici nu stie ca s-au dus tratative grele cu indienii, cei de la Mahindra&Mahindra au vrut sa cumpere ARO, dar au vrut sa fabrice numai ale lor acolo, ma ales tractoare (concurenta la UTB), si ARO sa-l scoata complet. Din fericire nu s-a ajuns atunci la o intelegere....!

Post Reply