Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

Deoarece in scurt timp am programat aroul pt schimbarea tuturor consumabilelor de la puntea fata (bucsi,bielete,capete de bara,discuri,placute,rulmenti,simeringuri,arcuri probabil,telescoape probabil si ce-o mai fi pe acolo) mi s-a infiripat ideea de a schimba puntea cu una rigida.
Ce punte s-ar potrivi in conditiile care grupul fata este pozitionat central? Se poate oare imperechea cu puntea spate de aro 10 sau trebuie schimbata si ce-a de spate? Reusesc sa adaptez cardanul de pe fata tinand cont ca acesta are doar vre-o 20cm si nu are flanse?
Destul de multe necunoscute dar dupa parerea mea se merita sa luam in discutie acest subiect tinand cont ca ultimul pivot pe care l-am schimbat nu m-a tinut nici 1000km. Mi-e si frica sa schimb anumite componente uzate,dar care mai merg,cu unele noi...

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Dan CHIRIAC »

Am modificat eu un pic titlul topicului, ca sa fie mai sugestiv.
In alta ordine de idei, eu nu am auzit, inca de punte fata rigida pusa pe ARO 10.
Este destul de mult de lucru si nu este simplu deloc. Si apoi ce faci cu omologarea? ca daca vrei masina numai pentru dealuri si paduri e una, dar daca mai vrei sa mergi si pe strada...
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by adielec »

Am studiat si eu un pic problema asa de amorul artei:
- punte cu butuci ca sa mearga jentile cu 6 prezoane de Aro 10 n-am vazut,
- avand nevoie de o punte cu grup pe centru, cum te legi de cutie.
- pe langa problema prinderilor pe sasiu si directia,
- etc, etc ,etc.

Acum imposibil n-o fi dar nu prea cred ca merita decat daca ai un centru de dezmembrari si faci tot felul de experimente.

Concluzia mea a fost ca mai bine cumpar pivoti TRW sau Lemforder, lucru pe care l-am si facut.
Bucsele poti fi facute la strung din teflon sau alti polimeri.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Dan CHIRIAC »

... pe langa centrul de dezmembrari mai ai nevoie si de un atelier echipat cu de toate.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by tudop »

Teoretic se poate face orice, vedeti exemplul colegului din Chisinau, care a facut un sasiu de 244 singur in garaj, turbo pe BV, punti rigide hibride cu piese romanesti si rusesti, etc ;D La noi cel mai trist e cu omologatul, dar daca faci o masina neinmatriculata, sau esti undeva unde poti circula local cu numere galbene, solutii sunt, piese se pot gasi, mai trebuie ceva indemanare cu aparatul de sudura ;D
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Cred ca se pot adapta puntile de M, ca au grupurile pe mijloc.
Poti pune arcuri elicoidale, locasurile pe sasiu fiind gata facute.
Last edited by Cristian1 on 15 Feb 2011, 19:14, edited 1 time in total.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Daca reusesti modificarea, ma intereseaza si pe mine ;D Va mai ajut si eu cu ce pot, idei si documentatie luate de pe internet.


PS: Poate a-ti ghicit pentru ce ma intereseaza...Dacie...(daca va ganditi cum pun punte rigida pe fata la dacie papuc cu tractiune pe spate, spuneti-mi pe PM si va arat ideile la care m-am gandit eu)
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

Dpdv al omologarii care este riscul ? te poate prinde un filtru RAR? daca ai statie cb poate reusesti sa eviti evenimentele de genul.
Scrie undeva pe talon sau pe vre-un act ce fel de punti are? ma gandesc ca daca te prinde in trafic ii poti contrazice arugmentand cu experimentele ce le-au facut cei de la uzina ARO.
User avatar
maryuss
Junior
Junior
Posts: 76
Joined: 17 Jun 2010, 15:17
Location: jud. Alba

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by maryuss »

Interesant subiect ! Sunt nerabdator sa vad cam ce solutii s-ar putea adopta :)
Am admirat de multe ori masina din clipul de mai jos si tare mi-ar placea asa ceva. Nu stiu ce motor ii pe ea... un motor renault 1.9 nu cred ca ar duce cu placere transmisia si puntile de M.

http://www.youtube.com/watch?v=VWE3ypmJ ... re=related

Si la aro 24 sa montat punte rigida pe fata, dar avand la indemana piese de M si Tv, care mai sunt si inrudite cu respectivul, in sckimb, la aro 10 nu prea ai nimic concret la indemana. Cel mai usor cred ca ar fi folosirea unui sasiu cu tot cu transmisie (chiar si motor) de la ceva donator produs inafara granitelor... nu stiu exact cu ce marca de masina s-ar potrivi 10-le cat de cat la dimensiuni.
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by cristi-devildnb »

m-am gandit si eu de mult la problema asta si nu prea se poate. poti prinde puntea cu 2 brate, la directie e simplu, dar diferentialul nu poate fii sub nici o forma pe centru pt ca acolo e motorul. daca o pui in laterala nu poti monta cardanul chiar daca ai cutie in 5, dar la aia in 4 unde ai un cardan de cativa cm. singura metoda ar fii marirea ampatamentului prin deplasarea axei mai inspre in fata cu vreo 30 cm ceea ce e aproape imposibil
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Dan CHIRIAC »

Ala din filmulet mi se pare ca este caroserie de ARO 10 pe sasiu de IMS si ceva mecanica de ARO 2xx. Cred ca a mai fost pomenit, pe undeva, pe forum si mai cred ca Adi Herisanu stie mai multe.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
albert_md2004
Incepator
Incepator
Posts: 23
Joined: 21 Sep 2007, 21:34
Location: iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by albert_md2004 »

daca mananc ciuperci nu dati cu rosii in mine, dar puntea rigida are deasupra aceea carcasa, poate se poate adapta acea carcasa de la vreun alt timp de punte, daca nu, atunci manufacturata...
idei..pro/contra?
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by tudop »

Ca sa fiu sincer, nu am inteles la ce carcasa te referi, sau ce sa manufacturam ?

Uite o punte rigida pt fatza :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
albert_md2004
Incepator
Incepator
Posts: 23
Joined: 21 Sep 2007, 21:34
Location: iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by albert_md2004 »

ma refeream la manufacturarea puntii in sine, cea care ascunde planetarele.
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by tudop »

Pai nu are nici un rost, sunt destule gata facute, de la IMS, TV, la Uaz sau Suzuki...

Post Reply