Uzina Automecanică Moreni

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

@Paul
Toate mitralierele produse dupa licentele originale DShKM si NSVT folosesc munitia 12,7x108 mm , unde
108 mm e lungimea tubului cartus , constanta pentru toate tipurile de munitie (lungimea glontului difera
functie de tip si fabricant ).Deci si cele produse la Cugir pe acele vremuri ( acum au realizat si mitraliere cal.12,7x99 HMG standard NATO ) .Pentru ca aici sunt off-topic, daca doresti iti pot trimite mai multe pe PM.
Cat despre lipsa protectiei pentru mitralior ...... nu-i vina mea ;D

User avatar
paul
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4189
Joined: 31 May 2010, 20:43
Location: OTOPENI

Re: ARO

Post by paul »

NNnicusor wrote:@Paul
Toate mitralierele produse dupa licentele originale DShKM si NSVT folosesc munitia 12,7x108 mm , unde
108 mm e lungimea tubului cartus , constanta pentru toate tipurile de munitie (lungimea glontului difera
functie de tip si fabricant ).Deci si cele produse la Cugir pe acele vremuri ( acum au realizat si mitraliere cal.12,7x99 HMG standard NATO ) .Pentru ca aici sunt off-topic, daca doresti iti pot trimite mai multe pe PM.
Cat despre lipsa protectiei pentru mitralior ...... nu-i vina mea ;D

Ai dreptate NNicusor,108mm e lungimea standart a tubului...diferenta pe care am"sesizat-o"era dintr-o eroare de tipar a sursei mele,de informare,neavand curiozitatea sa masor nemijlocit un tub cartus...Pentru standardul 12,7x99mm-la Cugir se fabrica M2-HMG sau doar munitia? Trimite-mi PM te rog-sa nu mai fim off-topic. Iar pt."lipsa protectiei mitraliorului"...sigur nu e vina ta...e vina regimului comunist care epata cu orice ocazie-era doar un prototip,totusi i-ar fi putut monta un scut de protectie,macar sa "dea bine"in poza. ;D
UBI BENE IBI PATRIA
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

O alta varianta de ABI este cea echipata cu mitraliera PKM cal. 7,62 in turela deschisa
Poate fi vazuta la adresele :
http://www.uamoreni.ro/galvideo-Am100.htm
http://www.uamoreni.ro/AM100.htm
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

Ultima varianta de care am cunostinta este ABI pirotehnic , dotat cu un brat telescopic prevazut cu graifer
, camera video si sursa de iluminat , destinat manipularii dispozitivelor explozive improvizate .
Dintre toate variantele de ABI , mi se pare cea mai interesanta .
S-a aflat in dotarea Politiei Romane , in cadrul Serviciului Pirotehnic .
ABI pirotehnic.jpg
ABI pirotehnic 0.jpg
ABI pirotehnic 1.jpg
Sursa capturii video - TVR 1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by NNnicusor on 04 Dec 2010, 15:01, edited 1 time in total.

NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

Continuare
ABI pirotehnic 2.jpg
ABI pirotehnic 5.jpg
Sursa capturii video -TVR 1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

Secventa de lucru pentru inlaturarea unei bombe artizanale :
1.jpg
-coletul suspect este examinat cu camera video si daca este posibil va fi prins cu graiferul
2.jpg
3.jpg
-daca bomba este de mici dimensiuni se poate detona ´´in situ ´´ , folosindu-se o remorca usoara destinata acestui scop
Sursa capturii video - TVR 1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

Depunerea bombei si detonarea acesteia in remorca usoara
4.jpg
5.jpg
Sursa capturii video TVR 1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: ARO

Post by NNnicusor »

Un articol destul de amplu despre ABI ( cu fotografii ) poate fi citit la adresa :

http://www.army-guide.com/eng/product951.html

Acesta este unicul site strain ( vazut de mine ) unde se aminteste ca ABI are la basa sasiul de ARO 240 .
Si unul din putinele site-uri care se manifesta fair-play fata de industria romaneasca auto .
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ARO

Post by ydaniel »

User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: ARO

Post by axxel4you »

Film mai macabru nu ai gasit?
User avatar
paul
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4189
Joined: 31 May 2010, 20:43
Location: OTOPENI

Re: ARO

Post by paul »

axxel4you wrote:Film mai macabru nu ai gasit?
Din pacate am vazut atunci (in dec. '89) imagini chiar mai "macabre",fara a le inregistra cu ceva,decat cu memoria proprie,in Otopeni pe DN 1,(inafara de intens mediatizata executie a unor trupe de securitate din fata aeroportului),am vazut oameni cu capetele zdrobite de gloantele de 7,62 si 14,5mm,culmea ca pe unii ii cunoscusem personal.....in noaptea de 22 spre 23 dec.,au fost spulberate trei masni Dacia 1300 pe DN 1,km 13,5 sensul de mers spre Ploiesti,masinile aratau in partea din fata ca o razatoare de legume din cauza tirului intens la care fusesera supuse.......si totul dintr-o regretabil eroare cum ni s-a spus ulterior.Si daca tot mi-am amintit aceste lucruri.......am vazut cam pe 23 dec. si un Aro 243 rosu (masina de intreprindere) mitraliat,soferul decedat,apoi masina a luat foc si s-a izbit de gardul unitatii militare (in locul unde e Mc Drive-ul acum),arzand,"linistit"pana dimineata.....o intamplare tragica tot din "greseala"....scuzati-ma de off-topic,vazand filmu cu cei de la Usla mi-am reamintit... :-L
UBI BENE IBI PATRIA
User avatar
badlion
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 560
Joined: 13 Dec 2006, 16:56
Location: Bucuresti
Contact:

Uzina Mecanica Moreni

Post by badlion »

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Noi transportoare blindate produse la Moreni

Post by dragospetres »

-este FB,dar pana la urma ce tip de transportor s-a prezentat, este o stire dar cam fara continut.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Noi transportoare blindate produse la Moreni

Post by costy84 »

macheta la scara 1:1 a lui SAUR 3 noul transportor blindat ce va fi conceput si fabricat la MORENI pentru MapN. (sa speram ca nu va avea aceeasi soarta cu SAUR 1 si SAUR 2.)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ARO

Post by costy84 »

ABI AM-100 in Algeria
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply