Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4494
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Oricum ar fi este inca o taxa in plus... de parca nu sunt deja destule. :P

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by toni »

Macar am scapat pentru moment de prostia aia de vigneta oxigen care ne afecta si pe noi personal, proprietarii de autoturisme mai vechi.

Ca ii taxeaza pe cei cu camioane si autobuze nu e o problema pentru noi. Si daca nu ma insel si prin alte tari vest europene exista diverse dispozitive pe care le preiei la frontiera, le predai la frontiera si platesti in functie de cat ai circulat. Elvetia daca imi aduc bine aminte e una din tari.

In Croatia cand am mers pe autostrada, am platit 15 euro pentru 80km, au porti pe autostrada similare cu cele de la podul de la Fetesti, iei un ticket cand intri si la fiecare iesire de pe autostrada sau cand se termina portiunea cu plata, achiti in functie de cati km ai mers.

E mult mai ok si civilizat decat Rovigneta. Platesc 130 de lei pe un an sau 30 de lei pe o luna desi poate eu merg doar in 3 zile/luna cate 20km sau 20 de zile pe an 1000km. Altii care merg non stop platesc tot 130 de lei.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4494
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Ai dreptate toni, dar orice taxa suplimentara se pune transportatorilor se reflecta automat in pretul produsului final, pret platit ghici de cine... tot de fraierul votant.
Rovigneta a fost, este si va fi un mod in care statul isi asigura un venit fix (sau pe aproape) fara prea multe dureri de cap.
Daca vrei sa taxezi la fix pe cei care transporta marfa/persoane iti trebuie un sistem automatizat foarte complex si extrem de scump (in Franta a costat peste un miliard de euro si, in urma grevelor, am ramas cu portile echipate cu camere etc, minus cateva care au ars, neutilizate), plus o logistica impresionanta pentru a centraliza, factura si verifica plata facturilor.
Adica un fel de a da vrabia din mana pe ipotetica cioara de pe gard.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Macar am scapat pentru moment de prostia aia de vigneta oxigen care ne afecta si pe noi personal, proprietarii de autoturisme mai vechi.
Bine zis, pe moment. Cica se coace ceva de genul: autoritatile care nu vor taxa mai dur masinile vechi, vor avea conditionari in plus la accesarea banilor europeni.

Post Reply