De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
mcHurezanu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2022, 12:29

De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by mcHurezanu »

Nu mă prefac mecanic, dar am mai înlocuit frânele din spate de pe un Sandero. Insă aici intuiția mea nu m-a ajutat la tamburii de pe Aro-ul 10. Am zis să întreb înainte de a face o prostie de mă lasă cu mai multă muncă. Trebuie menținut că deja am făcut unele lucruri dubioase: Am desfăcut toate șuruburile pe care le-am văzut de pe tambur, iar dintre cele 3 care aveau cap philips 2 erau topite de rugină și le-am găurit. Iertațim necunoștiința dacă deja am făcut ceva ce nu trebuia. :-\
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by motul »

Da-i bataie, ca nu ai facut nimic gresit. Scoate tamburul. La Sandero este diferit fata de Aro 10.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
mcHurezanu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2022, 12:29

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by mcHurezanu »

motul wrote: 01 Feb 2023, 18:48 Da-i bataie, ca nu ai facut nimic gresit. Scoate tamburul. La Sandero este diferit fata de Aro 10.
Deci nu mai este prins in nimic? L-am fortat destul de mult din toate spate și nu se mișcă absolut deloc.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by toni »

In mod normal tamburii mai au 2-3 filete care nu au corespondenta in partea cealalta, si sunt folosite pentru depresare. Nu mai tin minte daca cel de aro 10 are sau nu, incearca sa cureti, sa nu fie infundata gaura cu mizerie.

Daca nu are, trebuie ciocanit dinspre interior, eventual fortat cu un levier dar risti sa strambi talerul.

User avatar
mcHurezanu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2022, 12:29

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by mcHurezanu »

S-a rezolvat! Era doar blocata bine si imi era frica sa o fortez prea mult. Multumesc pentru sfaturi! Acum am alta intrebare, trebuie sa schimb ferozii?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mcHurezanu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2022, 12:29

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by mcHurezanu »

mcHurezanu wrote: 02 Feb 2023, 13:47 S-a rezolvat! Era doar blocata bine si imi era frica sa o fortez prea mult. Multumesc pentru sfaturi! Acum am alta intrebare, trebuie sa schimb ferozii?
*saboti
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by motul »

Nu trebuie schimbati. Curata bine cu spray de curatare frane si vezi daca pe tambur nu ai un umar facut de saboti. Pune o poza cu tamburul.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by toni »

Cred ca ar trebui schimbati din ce vad eu in poze, la sabotul din spate pare ca lipseste o bucata din ferodou.
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by motul »

Vrem niste poze ca sa putem da sfaturi.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
mcHurezanu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2022, 12:29

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by mcHurezanu »

Nu am apucat sa curat inca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by flo »

Bu lipseste banda ferodo. Tamburul verifica-l cu mana. Daca simti santuri, il pui pe strung.
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by motul »

Dragi colegi. Nu vreau să supăr pe nimeni, dar nu mai scrieți aberații: cum sa lipsească bandă de ferodou? Ferodoul este bun, nu trebuie schimbat, așa se montează, într-o parte (stânga) este până sus, iar în dreapta până jos.
După mine, puneam ferodou peste tot, dar se pierdea prea mult, deoarece nu se uzează uniform.
Trebuie curățat bine și reglat ferodoul față de tambur, să nu fie la distanță mare.
Legat de tambur, lăsați strungul, că o să intre colegul la plată foarte mare, trebuie un flex cu o pânză de curățare (cu șmirghel), se ia umărul acela, dacă există, că altfel nu o să intre tamburul la loc, sau nu o să îl mai poți scoate la următoarea verificare.
Deci, spor la mentenanță.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by flo »

flo wrote: 04 Feb 2023, 18:57 Bu lipseste banda ferodo. Tamburul verifica-l cu mana. Daca simti santuri, il pui pe strung.
Nu lipseste ...
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by flo »

motul wrote: 05 Feb 2023, 09:37 Dragi colegi. Nu vreau să supăr pe nimeni, dar nu mai scrieți aberații: cum sa lipsească bandă de ferodou? Ferodoul este bun, nu trebuie schimbat, așa se montează, într-o parte (stânga) este până sus, iar în dreapta până jos.
După mine, puneam ferodou peste tot, dar se pierdea prea mult, deoarece nu se uzează uniform.
Trebuie curățat bine și reglat ferodoul față de tambur, să nu fie la distanță mare.
Legat de tambur, lăsați strungul, că o să intre colegul la plată foarte mare, trebuie un flex cu o pânză de curățare (cu șmirghel), se ia umărul acela, dacă există, că altfel nu o să intre tamburul la loc, sau nu o să îl mai poți scoate la următoarea verificare.
Deci, spor la mentenanță.
Treaba cu flexul este ... . Mai degraba cu un biax sau chiar cu o bormasina cu o piatra abraziva. Cat sa coste sa-i ia un un span? Mai greu este sa gasesti un strung.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: De desfăcut tamburii de pe Aro 10

Post by toni »

Ma ia rasul legat de reparatiile la tamburi care includ perie de flex si biaxuri. Daca vreti sa aveti frane, singura solutie e strunjirea pe masina dedicata de strunjit tamburi in ansamblu, cu butuc cu tot. Dar asta include scule. Exista solutia si de strunjire a butucului si a tamburului apoi dupa butuc.

https://www.youtube.com/watch?v=P7yl3qPMIzM

Post Reply