Filtru de ulei ROMCARBON Buzau ptr L25

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Filtru de ulei ROMCARBON Buzau ptr L25

Post by cim95 »

Am o intrebare legata de filtrul de ulei ptr motor L25, produs de ROMCARBON Buzau.
Sunt convins ca multe raspunsuri sunt imprastiate prin diferite subiecte abordate. Am cautat in arhiva si sunt 135 de subiecte unde apare FILTRUL DE ULEI. Dupa mult trimp pierdut cautand, am ajuns sa va cer ajutorul in forma concentrata.

De curand am comandat filtre de ulei la ROMCARBON Buzau, fabrica care a produs si pe timpuri aceste filtre. Cei de acolo au fost foarte amabili, au stiut despre ce este vorba si mi-au produs si livrat cateva filtre. Acum am ajuns in posesia lor si am fost foarte bucuros sa le am.
Bucuria a fost de scurta durata fiindca cineva le-a vazut si mi-a spus ca sunt incomplete si de proasta calitate!
Eu nu am idee daca este asa sau nu. Pina acum am folosit filtre MAN.
Voi ce parere aveti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Filtru de ulei ROMCARBON Buzau ptr L25

Post by toni »

Nu stiu pe dinafara istoria filtrelor de ulei la motorul L25, dar pe un motor anii 80 si pe L27/TDX am montat filtru de ulei normal (nu cartus), de pe motorul de VW de 1.6D (anii 80-90).
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filtru de ulei ROMCARBON Buzau ptr L25

Post by George »

In ce sens este "incomplet si de proasta calitate"?
Ce a spus ca lipseste? Si cum a apreciat calitatea?
Daca filtrele sunt produse recent, sunt bune. Romcarbon folosea hartie de filtru destul de calitativa. Ca poate nu sunt perfect rotunde, sau sunt vizibile imbinarile, nu e un capat de tara...si nu costa cat un Man.
Acesta este un cartus filtrant pentru M207 si cred ca si primele variante de L25 au filtrele asa. Ultimele L25, cele mai noi, aveau filtru complet, cu tot cu carcasa, insurubabil.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply