ulei recomandat CL

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
robiboth
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 19 Apr 2009, 16:18

ulei recomandat CL

Post by robiboth »

Ce ulei recomandati ptr motorul de CL? Marca, Caracteristici? (romanesc vs strain)
Ce experiente ati avut cu diferitele grupe de uleiuri pe care le-ati folosit? As baga un ulei mai bun, nu ca m-ar scoate banii din casa dar as dori sa prelungesc viata motorului pe cat posibil. Conteaza sa fie un ulei bun deoarece si asa sunt probleme cu incalzirea motorului la CL (asa zisa frecare e cauza).
In legatura cu incalzirea credeti ca ar ajuta montarea unui difuzor pe radiator sau mai bine un electroventilator?

User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: ulei recomandat CL

Post by baciudibaciu »

Difuzor musai ! spala radiatorul interior si exterior cu apa din abundenta.verifica termostatul pune la loc antigelul si drum bun gata !
Electroventilatorul te ajuta dar nu te scoate din necaz !
ulei 20w40 >te uiti in punga si pe raft si ...
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ulei recomandat CL

Post by ydaniel »

eu recomand aral 20w50.
4l costa cam 53lei.
robiboth
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 19 Apr 2009, 16:18

Re: ulei recomandat CL

Post by robiboth »

pentru punti si cutie?

User avatar
Cip
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 415
Joined: 24 Jan 2009, 15:14
Location: Tg-jiu-bucuresti

Re: ulei recomandat CL

Post by Cip »

Pentru cutie,nenea care mi-a schinbat-o mia zis sa iau T90, vreo 4L. Iar la transmisie banuiesc ca e acelasi.
E greu pana incepi...pe urma e si ma greu...
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: ulei recomandat CL

Post by SERGHEI »

Cip wrote:Pentru cutie,nenea care mi-a schinbat-o mia zis sa iau T90, vreo 4L. Iar la transmisie banuiesc ca e acelasi.

Da-l dracu de T() ca s-a dus vremea lui.Baga ceva scump si de firma si sa vezi diferenta .

PS- avea George ceva pt transmisii ,nu-sh daca mai are dar era si ieftin si bun (foarte bun)..Diferente in transmisie de la cer la pamant ..Suna total diferit,cupleazaq total diferit (in sensul bun)...Macar intreaba-l ce marca este si cauti tu daca nu mai are in stoc.Chiar si la aro este de recomandatr sa folosesti consumabile de top ..iti schimba masina nu alta.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: ulei recomandat CL

Post by Dan CHIRIAC »

De acord cu Serghei, in carte scrie, e adevarat, T90EP2, dar s-a cam dus vremea lui... Si un ulei bun in transmisii schimba masina.
Cel pe care-l aducea George era Mobil 90W140, parca, ceva pentru transmisii care lucreaza in conditii grele. Din ala am folosit si eu. Foarte bun.Nu stiu daca mai are, pentru ca este cam complicat, se gasea, daca-mi aduc bine aminte doar la bidoane de 20 de litri.
Se gaseste insa Mobil 80W90, care este bun si el. Sau Castrol 80W90.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: ulei recomandat CL

Post by baciudibaciu »

T80,T90,T120 - ep... este denumirea din standardele romanesti a uleiului pentru transmisie.
Teoretic indicii si parametrii AR TREBUI SA FIE apropiati de uleiurile consacrate DAR NU SUNT ! >Nici pe departe nu sunt ! Dupa 50 km uleiul T90 se subtiaza foarte tare si PA ungere ! Apar zgomote si clasica URUIALA din cutie .
Asa cum bine zic colegii PUNE un ulei ca lumea si 25-30000 km uiti de el . Acesta este rulajul recomandat de regula de producatori in conditii cat de cat normale
robiboth
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 19 Apr 2009, 16:18

Re: ulei recomandat CL

Post by robiboth »

multumesc ptr abundenta de informatii ^:)^
in alta ordine de idei anvelopele cum mai pot fi verificate de militieni in trfic daca nu mai sunt trecute in certificatul de inmatriculare??? ;D
Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: ulei recomandat CL

Post by Mircea Ardelean »

Meletienii nu mai verifica cauciucuri si serii motor...dar fereste-te de masina galbena!(prietenii stiu de ce) ;D
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei recomandat CL

Post by George »

Dan CHIRIAC wrote:Cel pe care-l aducea George era Mobil 90W140, parca, ceva pentru transmisii care lucreaza in conditii grele..
Mobil, intr-adevar, dar 80W140 il cheama, e special pt diferentiale. la cutii nu e indicat...e suficient 80W90. marca, depinde de buget. merge si 80W90 la diferential, insa tre sa fie de calitate, sa nu se faca "pipilica" atunci cand se incalzeste prea tare.
80W140 de la Mobil e foarte bun, dar cum este pentru diferentiale ce lucreaza in conditii grele (rezista la sarcini mari, temperaturi de lucru si forte ridicate - nu "rupe" pelicula), de obicei astea se folosesc la camioane, autobuze, utilaje...care au nevoie de cantitati mari...si se "imbuteliaza" la 20L cel mai mic ambalaj. atunci ne-am "cuplat" mai multi de am luat un bidon si l-am impartit.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply