cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by flo »

costy84 wrote:Din ce am înțeles din media în cele două situații nu se pune problema întocmirii unui dosar penal. https://www.avocatnet.ro/articol_46056/ ... riașe.html
Daca esti bun, arata-mi de unde ai tras concluzia.

Eu nu pot sa spun ca am inteles cum intervine suspendarea in cauza: automat odata cu expirarea ITP sau daca esti depistat cu ITP expirat?

User avatar
tonidinsibiu
Junior
Junior
Posts: 94
Joined: 06 Mar 2013, 11:23
Location: Sibiu

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by tonidinsibiu »

Nu era o concluzie.. era doar o presupunere. Pana la urma imi e tot una daca sta in curte fara ITP si e suspendata inmatricularea sau nu... cand fac ITP se reactiveaza inmatricularea automat, din cate am inteles. Practic e ai naspa daca circuli fara ITP ca devine dosar penal...
ARO 241 - 1979
User avatar
tonidinsibiu
Junior
Junior
Posts: 94
Joined: 06 Mar 2013, 11:23
Location: Sibiu

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by tonidinsibiu »

Partea cu transcrierea e dupa parerea mea o idee buna, pentru ca sunt multe masini inmatriculate, de obicei cu motoare mari, care au facut un contract fictiv pe alt judet si s-au radiat fiscal si circula legal cu itp si rca si nu platesc impozit...
ARO 241 - 1979
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by costy84 »

flo wrote:
costy84 wrote:Din ce am înțeles din media în cele două situații nu se pune problema întocmirii unui dosar penal. https://www.avocatnet.ro/articol_46056/ ... riașe.html
Daca esti bun, arata-mi de unde ai tras concluzia.

Eu nu pot sa spun ca am inteles cum intervine suspendarea in cauza: automat odata cu expirarea ITP sau daca esti depistat cu ITP expirat?
Legal suspendarea înmatriculării intervine în ziua în care a expirat ITP-ul sau s-au împlimit 91 de zile de la semnarea actului de vânzare cumpărare, dacă eşti depistat doar ţi se opresc actele şi devii donator la buget.

https://www.agerpres.ro/economic-intern ... ale--52280

https://www.replicaonline.ro/politia-re ... la-354467/

User avatar
tonidinsibiu
Junior
Junior
Posts: 94
Joined: 06 Mar 2013, 11:23
Location: Sibiu

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by tonidinsibiu »

Din stirile din link eu inteleg ca se suspensa inmatricularea daca TE OPRESTE IN TRAFIC si ai ITP expirat... nu circul cu ITP expirat, si nici cu masini caee nu sunt transcrise, deci nu ma priveste toata traeaba.
ARO 241 - 1979
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by costy84 »

Treaba este destul de simplă, înmatricularea se suspendă o dată cu expirarea ITP-ului şi se ridică automat suspendarea o dată cu facerea ITP-ului. Practic este aceeaşi chestie ca şi înainte când te prindeau cu ITP-ul expirat şi îţi luau talonul plus amendă. Acelaşi lucru este valabil şi la transcriere doar că momentat va fi foarte greu de dovedit că ai depăşit cele 90 de zile atât timp cât legea nu te obligă să ai asupra ta contractul de vânzare cumpărare dacă pe talon se specifică "înstrăinat".
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by ardeleanu »

O sa faca ca in Franta, pe carte grise/talon se marcheaza obligatoriu data si ora la care a fost vanduta masina ( da, da si ora ca nu se stie cate radare automate etc. incaseaza proaspatul proprietar in ziua vanzarii sau cate a incasat fostul proprietar).
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by deluca »

eu am itp pana in iunie. voi ajunge insa in tara abia in august. in mod normal primul drum cu masina va fi la service sa fac itp. dupa mintea astora va trebui sa chem platforma pt cei 3 km?
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by costy84 »

Păi acelaşi lucru era valabil şi înainte, dacă aveai ITP-ul expirat platforma era singura metodă legală.
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by deluca »

Dupa parerea mea drumul pana la cel mai apropiat punct itp ar trebui sa fie legal.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by Soryn »

Binențeles că experți în domeniu au altă părere . Dar ce te faci cu șoferii și posesorii care nu știu nici măcar că mașina lor e dotată cu frână de mâini ?
Legislația e făcută pentru grămadă .
Vineri am spălat mașina mică,și am spălat cam 1 oră la ea .Când mă uit mai bine,un arc spate rupt .Pentru că sa rupt doar o spiră ,nu se simțea auzea nimic în mers .După ruginitura zonei rupte ,se pare că a cedat în urmă cu mult timp, cel puțin 2 luni . Ce vreau să menționez e că am fost la itp în Decembrie pe 22 . Inspectorul a verificat tot la mașină,mai puțin arcurile spate . A fost blocată mașina în stație de către sistem .Am așteptat o oră, a venit alt inspector de la rar, a verificat și ăla mașina .La fel, și ăsta nu sa uitat la puntea spate . Am primit verificarea periodică pe 2 ani , însă probabil că am primit-o cu un arc rupt .Părerea mea este că verificările se fac prea superficial .
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by ardeleanu »

Sorine, oricine mai poate sa o dea in bara din cand in cand...
Pe de alta parte, daca ITP-urile s-ar face "la sange", minim jumatate din parcul auto actual ar circula...pe platforma.
Nu o spun eu, ci cei care se ocupa de ITP.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by costy84 »

Sorine, arcul ăla putea să se rupă şi cu o săptămână în urmă, a fost suficient să treci prin apă şi l-a prins rugina. Am păţit aceeaşi chestie, arc spate rupt în mers, schimbat după 4 zile, deoarece în ziua în care s-a rupt ploua deja începuse să ruginească ruptura.

deluca, legal este să faci inspecţia în termen altfel oricine poate spune când este prins că se duce la ITP.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by Werner »

Ciudata lege. Normal trebuie sa fie o fereastra de timp în care poti face verificarea. Aici este de 6 saptamâni, dupa care intervine "amenda". Pâna la 3 luni, parca, este de 15€. Eu am umblat cu o masina cu verificarea expirata de peste un an si am primit o amenda de 80€, plus ca am fost obligat sa prezint verificarea tehnica la Militia locala în timp de 4 saptamâni. Se mai întâmpla sa uiti, ce sa faci..... :-?? Oricum, nu mi-a suspendat nimeni înmatricularea, pentru trebuie sa duci masina la verificare. Iar la verificare sau la înmatriculare, ai voie sa mergi pe cel mai scurt drum, fara sa fie înmatriculata masina, daca ai asigurare valabila si numerele vechi pe masina.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: cum e cu suspendarea inmatricularii la itp expirat

Post by costy84 »

Werner, nu compara Germania cu România la voi nu se face la timp că ai uitat, la noi nu se face că este maşina coteţ şi ITP-ul costă 100 lei plus şpaga. La voi maşinile se repară în service la noi în garaje de "meseriaşi". ;)

Post Reply