Fii sofer responsabil !!

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Fii sofer responsabil !!

Post by maiden »

Sigur ai vazut cel putin o data un sofer aruncandu-si tigara pe geamul masinii sau golindu-si scrumiera pe strada. Nu mai vorbim de cei care arunca PET-uri, cutii de aluminiu sau pungi pline cu gunoiul adunat in masina.

Daca tu nu esti un astfel de sofer, comanda si lipeste-ti pe masina sticker-ul "Din aceasta masina nu se arunca gunoi pe strada!".

http://www.umbrelaverde.ro/fii-un-sofer ... sabil.html
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by ydaniel »

am vazut destui...cel mai e bine e sa arunci selectiv deseurile.au aparut si in bucuresti de cateva luni containere pt:hartie/sticla/plastic.eu asa fac :)>-
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by SERGHEI »

maiden wrote: Sigur ai vazut cel putin o data un sofer aruncandu-si tigara pe geamul masinii sau golindu-si scrumiera pe strada. Nu mai vorbim de cei care arunca PET-uri, cutii de aluminiu sau pungi pline cu gunoiul adunat in masina.

Daca tu nu esti un astfel de sofer, comanda si lipeste-ti pe masina sticker-ul "Din aceasta masina nu se arunca gunoi pe strada!".

http://www.umbrelaverde.ro/fii-un-sofer ... sabil.html
De ce? Prefer sa pastrez loc pt autocolante dedicate ARO...Trebuie sa imi scriu pe fund ca sunt corect si am bun simt? Eu unul gasesc campaniile astea cam ..desuete....Da-mi voie sa raman printre cei care cred intr-o ,,conspiratie internationala". :-j :-j :-j
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by George »

ydaniel wrote: ...cel mai e bine e sa arunci selectiv deseurile....
cel mai bine e sa le arunci la gunoi...si nu pe geam! ca despre asta e vorba in propozitie...

cat despre mesaj...chiar asa,tre sa scriu pe masina ca am bun simt? mai bine,ceva de genul sa scrii pe a altora,care n-au...sa-i faci de cacao...  ;D
personal,mi se pare o copie a alora cu "eu nu blochez intersectia.ro"... in afar' de aptzipilde,se vede ceva pe strazi? nu se mai blocheaza intersectiile? io n-am vazut...
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by maiden »

Fiecare face cum il taie capul si intelege ce vrea ! Scrii p-a ta ca sa educi....idiotu' vede, si poate se si lipeste ceva de el !!! Educatie frate, aia lipseste la noi, ca boul, cat e de bou, nu shtie cum sa se poarte, pentru ca nu-l invatza nimeni !! 

De ce sa scrii pe masinile altora, cu cuiul, cu ce?! Cu ce-s de vina mashinile?!

Si nu cred ca s-a cerut parerea nimanui aici....cititi mai mult, vedeti in cate locuri si cat gunoi s-a strans!!! "Desuete".....hm...e inutil sa ai oleaca grija de natura, de mediul in care traieshti, de planeta!? Asa-i moda acum, nu ne mai putem coborî la standarde d-astea invechite?!?! Bravo nea Serghei...  Unde credeti ca vor trai copiii noshtri ?! Dar copiii copiilor lor?! Habar n-aveti cat se poate face cu putin ajutor din partea fiecaruia.....
Last edited by maiden on 08 Aug 2008, 11:37, edited 1 time in total.
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by SERGHEI »

maiden wrote: Fiecare face cum il taie capul si intelege ce vrea ! Scrii p-a ta ca sa educi....idiotu' vede, si poate se si lipeste ceva de el !!! Educatie frate, aia lipseste la noi, ca boul, cat e de bou, nu shtie cum sa se poarte, pentru ca nu-l invatza nimeni !! 

De ce sa scrii pe masinile altora, cu cuiul, cu ce?! Cu ce-s de vina mashinile?!

Si nu cred ca s-a cerut parerea nimanui aici....cititi mai mult, vedeti in cate locuri si cat gunoi s-a strans!!! "Desuete".....hm...e inutil sa ai oleaca grija de natura, de mediul in care traieshti, de planeta!? Asa-i moda acum, nu ne mai putem coborî la standarde d-astea invechite?!?! Bravo nea Serghei...  Unde credeti ca vor trai copii noshtri ?! Dar copiii copiilor lor?! Habar n-aveti cat se poate face cu putin ajutor din partea fiecaruia.....
Nea Maiden,ai inteles gresit.

1-Boul ramane bou si nu poate fi educat (chestie genetica)
2-Educatia este un lux in ziua de azi.La scoala spui copiilor sa nu arunce punga de cipsuri pe strada si sa o bage in cos  iar ei fac exact pe dos.Nu ai ce face  (samanta rea).Asa vad acasa asa fac si ei pt ca ce face tata si mama este litera de lege.
3-Mai degraba lipesti un stiker cu un mesaj ,,finutz" pe masinile boilor decat sa folosesti cuiul.Si pana la urma are si masina o vina : ,,nu il omoara pe bou".
4-Cand intrebi unde vor trai copii nostri sper ca te referi la copii nostri,ai minoritatii dotate cu bun simt.Vor trai intr-o lume plina de boi si dejectii specifice.Asta este ,majoritatea hotaraste ritmul si calitatea vietii pe acest pamant.Sunt inculti,rai,cu coada pe sus...sau mai bine spus ,,primitivi".
5-Iti dai8 seama ca am incercat sa schimb multe in mentalitatea boilor,si am facut asta chiar cu arma in mana dar...a doua zi erau tot boi.

PS-ca studii ......Ecologie si Stiintele Naturii. ;D  Cred ca trebuia sa fac Veterinara ca sa fiu mai aproape de ,,boi".
PS-2_nu am nimic contra maximelor pro-educatie .Chestiile astea tin in tarile civilizate (asa zis)... 
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by SERGHEI »

George wrote:
ydaniel wrote: ...cel mai e bine e sa arunci selectiv deseurile....
cel mai bine e sa le arunci la gunoi...si nu pe geam! ca despre asta e vorba in propozitie...

cat despre mesaj...chiar asa,tre sa scriu pe masina ca am bun simt? mai bine,ceva de genul sa scrii pe a altora,care n-au...sa-i faci de cacao...  ;D
personal,mi se pare o copie a alora cu "eu nu blochez intersectia.ro"... in afar' de aptzipilde,se vede ceva pe strazi? nu se mai blocheaza intersectiile? io n-am vazut...
He he...sa nu spui ca nu ai vazut un ,,eu nu blochez intersectia "  blocand intersectia, :-j  ca ma apuc de fotografii...
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by axxel4you »

Domle mi-e rusine sa recunosc dar am fost la munte cu niste prieteni si am ramas socat  :o :o :o cum dupa ce am terminat de mancat ce am luat de la Mc Donalds au aruncat ambalajele pe geam din masina fara pic de jena.Desi le-am zis ca nu e bine ce fac nu am putut sa-i inpiedic ca eram eu contra 3 si poate ma lasau pe drum pe acolo.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by ydaniel »

:'( trist..unii arunca si altceva decat ambalaje:anvelope,haine,incaltaminte...
ps:nu inteleg mancarea de la mc e groaznica,sarata,grasa nu are nici un gust [-X
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by tarzy »

cateva "campanii de responsabilizare" prin alte tari si de pe la noi

http://www.piticu.ro/2008/09/01/asa-se- ... .html?cp=1

sincer .... la ditamai omu cat sunt eu .... deabia m-am abtinut sa nu plang

http://video.e-transport.ro/Viata_are_p ... 00072.html

http://video.e-transport.ro/Viata_are_p ... 00070.html

http://video.e-transport.ro/Viata_are_p ... 00285.html
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
gnok
Incepator
Incepator
Posts: 38
Joined: 17 Apr 2008, 00:27
Location: Selimbar
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by gnok »

maiden wrote: Sigur ai vazut cel putin o data un sofer aruncandu-si tigara pe geamul masinii sau golindu-si scrumiera pe strada. Nu mai vorbim de cei care arunca PET-uri, cutii de aluminiu sau pungi pline cu gunoiul adunat in masina.

Daca tu nu esti un astfel de sofer, comanda si lipeste-ti pe masina sticker-ul "Din aceasta masina nu se arunca gunoi pe strada!".

http://www.umbrelaverde.ro/fii-un-sofer ... sabil.html
nu arunc de la hartia de guma de mestecat pana la peturi, si nu de acum ci de vreo 18-20 de ani,am fost certat ca de ce opresc masina sa golesc scrumiera la cos de gunoi,de ce am in portiera ambalaje(si prin buzunare daca e cazul), adun in masina orice rest al meu si insotitori,de la biodegradabil la pet si ambalaje de la ceea ce consum...nu o sa lipesc stikere, am preferat sa imi ''educ '' anturajul si chiar am reusit;desi poate asta doar in prezenta mea.ca orice fumator mai arunc cate un rest de tigara pe jos dar in ultimii ani am incercat sa evit inclusiv fumatul sau macar stingerea tigarii in mediul public...tine de comunicare si (auto)educatie.nu critic pe nimeni si nu vreau sa ma laud ...efectiv asta fac.
pajero ...
User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by kosfunny »

Cea mai buna solutie pt responsabilizare e "arsul la buzunare"!
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by niscu »

Va salut ! Stiu ca topicul e vechi,dar consider subiectul actual.Nu m-am putut abtine sa nu spun si eu cate ceva :
-Nu cred ca abtibildul e o prostie!
-Mi-au trebuit 11 ani ca sa-mi conving tatal,sa ramana la bere,fara tarie.
-Aveam un elev la scoala de arta ce fotografia mult prea larg,diluind atfel mesajul si continul imaginii.Un an mi-a trebuit sa-l dezvat.
-Am cumparat o casa la tara. Opt ani mi-au trebuit ,folosind sarcasmul,[EX: inteleg ca astazi a-ti trecut la lenjaria S.H.]sa-mi dezvat vecina [inca nu total],sa mai URLEEE.. de cate ori are ceva de spus sotului,sau vreunei vecine,intim sau nu.
-Cand am vandut Toyota si am cumparat ARO 10,nici un amic nu a priceput motivatia.A trebuit sa treaca multa apa pe Dunare,pana sa ma fac inteles.Argumentele nu au intotdeauna efect !
-Cati fumatori nu sant deacord ca fumatul le face rau si totusi fumeaza! Daca exista un mesaj,el trebuie repetat pe toate caile si numai dupa un timp[uneori f. indelungat]poate avea efect . E o lupta"de lunga durata.Daca dezarmam dupa primele esecuri nu mai e nici o speranta.
Asa ca e nevoie de toate mijloacele disponibile.
Abtibildul e un astfel de mijloc"[puterea exemplului] si nu cred ca transforna pe nimeni in laudaros. Toate cele bune !
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by niscu »

Rog pe Serghei sa nu se supere, dar: eu nu am o problema in a ridica de pe jos o hartie"aruncata de cineva .Chiar daca eu am 46 si el 17 ani,de fata cu el si fara sa-i zic vreo doua. In schimb a te gandi ca "masina e vinovata ca nu-l ucide pe bou"........Cu cat e mai importanta viata cuiva in raport cu "efortul "altuia de a-i ridica gunoiul de pe jos ? Unde mai pui ca primul are si el mama,tata,sora,frate,sot sau sotie,copil,prieteni .......
Poate ca n-ai vorbit serios,dar e posibil sa fii inteles gresit. [asa se naste intoleranta ,dintr-o neintelegere]
Si eu critic multe mai in gluma,mai in serios.

Numai bine !
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
dtomcat
Junior
Junior
Posts: 54
Joined: 01 Sep 2011, 14:59
Location: Puchenii Mosneni, Prahova

Re: Fii sofer responsabil !!

Post by dtomcat »

Stiu ca este un post tarziu - sunt de acord cu niscu si eu cand mi-am vandut Honda Civic (model 2003) si am luat-o pe "Daciana"1310 din 1987 (chiar toamna) toata lumea s-a uitat la mine ca si la un ciudat. In timp toti au vazut ca sunt acelasi om, imi fac treaba la fel si ii respect pe toti ceilalti in acelasi mod.

Am fost oprit mai des de echipaje de politie, RAR etc.- unii colegi de serviciu au spus ca motivul este pentru ca "am Dacia" - mi-am aratat actele si tot ce altceva s-a cerut (in cazul RAR) - si am fost lasat sa merg mai departe.

Am fost sicanat, orbit cu farurile, uneori pur si simplu injurat in trafic - le-am facut un semn de salut si i-am lasat sa mearga mai departe ... Doar o data m-am suparat tare - am notat numarul animalului care a facut tot felul de mizerii si sicane in trafic (eram si cu copilul in masina) pentru ca nu m-am dat la o parte din fata lui sau nu "m-am ridicat in aer" cu masina ca sa il las pe el sa treaca (rulam cu 90-95 de Km/h intre Ciolpani si Tancabesti pe DN1 si depaseam un trailer care ducea un excavator). Pana la urma am zis ca o sa ajunga si el sa inteleaga ca e anormal si l-am lasat in pace (desi am un fost coleg de liceu la Politia Rutiera DN1).

Am aruncat intotdeauna (si daca a fost un servetel mic) gunoiul la cos acasa (sau la benzinarie) si sper ca m-au vazut si ceilalti (unii s-au uitat ciudat cand m-au vazut ca arunc la cos sau ridic de pe jos o hartie care mi-a cazut ...)

Eu semnalizez cu 50 de metri (in afara localitatii)sau cu 25 (in localitate) inainte sa pun frana si sa schimb directia de mers (desi mai toti vad ca pun frana brusc si imediat, vireaza la stanga sau la dreapta si eventual apoi mai semnalizeaza maxim pret de 2 "aprinderi de bec" dar asta dupa ce a virat.
De asemenea - mai ales in Bucuresti si pe DN 1 - vad ca majoritatea schimba banda de mers fara a semnaliza. Mai rau de atat este ca daca semnalizezi sa depasesti (un camion sau un autobuz) - cel din spate (care poate este la 150 de metri) accelereaza intentionat ca sa nu poti sa intri in depasire.
Daca vad un incepator in trafic (cu semnul galben in geam) nu ma apuc sa il claxonez daca i s-a oprit motorul la semafor sau daca incetineste ceva mai mult la o curba.
Cu flash-uri si claxoane prin oras , depasiri si slalom prin trafic, aruncat ambalaje si resturi de tigari pe geam - nu mai vorbim... foarte multi folosesc metodele acestea pentru a-i deranja si sicana pe cei din fata lor.

Eu la fiecare 2-3 zile (locuiesc undeva pe marginea unui drum national) adun o sacosa de resturi aruncate in fata gardului/portilor de acasa ...

Si altele ...

Si altele...

Numai bine,

Post Reply