Auto si nu numai .. dotarea armatei

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by dragospetres » 01 Aug 2022, 01:26

Un titlu incitant,505 pagini,am comandat.Nu stiu daca are si o anexa ilustrativa,dar sper sa fie o surpriza placuta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

NNnicusor
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by NNnicusor » 01 Aug 2022, 23:10

dragospetres wrote:
31 Jul 2022, 07:46

Surpriza:tractor pe senile pe care nu l-am mai vazut,sa fie acea incercare romaneasca copie dupa STZ-5?!
Dragos, nu cred ca ar putea fi tractorul Rogifer .
A fost adus la nivel de prototip abia in 1944 , iar fotografia este , din ceea ce citesc in biografia pomenita , dinainte de Stalingrad .
Eu vad un STZ-5 , senila are pasul mic , caracteristic .
Image
Image

In rest trist, i-au trimis la razboi fara munitie si au incecat sa recupereze pe parcurs, o imposibilitate intrucat nevoile depaseau firavele capacitati de productie , tot razboiul am importat munitie din Germania si Cehoslovacia ocupata .
Mai mult , munitia perforanta pentru artileria de camp a fost introdusa in dotare doar dupa 1943 , ca lectie a luptelor de la Stalingrad .
Am gasit o fotografie facuta in Slobozia in primavara lui 1945 cu un tractor de artilerie , tot STZ pare la prima vedere , dar echipat cu alt tip de senila , cu pas mai mare , tip Renault FT-17 modernizat in Romania sau STZ-3 agricol, de asemenea capturat
Cand am gasit foto atentia mi-a fost atrasa de faptul ca nu a fost confiscat de sovietici conform conventiei de armistitiu din 12 septembrie .
slobozia.jpg
Sa urmarim mai inainte revista Document , poate apare si tractorul T-1 .

Ma indoiesc sincer ca atat tractorul cat si prototipurile Maresal au fost confiscate de sovietici , am vazut ca inafara de presiunile sovietice s-au platit niste polite + orgolii dupa 23 august , cf . cartii gen. Valerian nestorescu File din trecutul artileriei romane moderne , 1972 .
Parerea mea personala este ca au sfarsit in cuptoare la Resita sau Rogifer .
Am vizionat cateva mii de fotografii de la muzeul blindatelor de la Kubinka, gasesti ce vrei ,americane, englezesti , unguresti, japoneze , numai Maresal nu .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flo
Membru legendar
Membru legendar

Post by flo » 02 Aug 2022, 11:25

Corect. Si galetii arata STZ5.
Despre prottotip sunt convins ca s-a intamplat cum zice Nicusor. Pesemne ca mai intai a folosit si drept tinta in poligon. Romanul are vocatie de a arunca ce a realizat in trecut. Nici un exemplar IAR 80 nu a supravietuit cu toate ca au fost in dotare pana prin 1952.

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar

Post by dragospetres » 02 Aug 2022, 14:57

Am primit cartea mai sus pomenita.O apreciez ca cea fiind o lucrare foarte obiectiva:sunt evidentiate punctele tari si punctele slabe,multe informatii inedite.Inclusiv despre "Maresal" sau tractorul T-1(inspirat de fapt din STZ-3 Komsomolet),despre greutatile cu motorizarea trupelor,despre fabrica de tractoare din Odesa,despre licentele oferite(motor Praha sau tanc Skoda T-23..)Este lipsita de propaganda pro domo a cartilor de memorii.Va spun sincer:merita cumparata.

NNnicusor
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by NNnicusor » 02 Aug 2022, 20:06

Dragos , mi-ai stricat somnul . :D
Sunt imagini cu Maresal ?
Inafara de ce se stie ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Mare%C8%9 ... stroyer%29
Sau T-1 ?

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar

Post by dragospetres » 02 Aug 2022, 23:16

Nu,din pacate partea ilustrativa nu surprinde,nu s-a umblat la arhive dupa fotografii soc.Dar informatii statistice,planuri de inzestrare,livrari de la germani sau informatii precum:
-in 1942 Antonescu ceruse copierea tancului sovietic T-34!,
-s-au facut 5 prototipuri de tractor T-1,iar prima serie trebuia sa fie de 1000 buc,
-plan de inzestrare pe anul 1942:printre altele,4959-camioane de 2t,10412 camioane de 3t,1768 camioane de 4 t,
-si germanii au facut o comanda de ordinul zecilor de "Maresal",

NNnicusor
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by NNnicusor » 03 Aug 2022, 16:05

dragospetres wrote:
02 Aug 2022, 23:16
Nu,din pacate partea ilustrativa nu surprinde,nu s-a umblat la arhive dupa fotografii soc.Dar informatii statistice,planuri de inzestrare,livrari de la germani sau informatii precum:
-in 1942 Antonescu ceruse copierea tancului sovietic T-34!,
-s-au facut 5 prototipuri de tractor T-1,iar prima serie trebuia sa fie de 1000 buc,
-plan de inzestrare pe anul 1942:printre altele,4959-camioane de 2t,10412 camioane de 3t,1768 camioane de 4 t,
-si germanii au facut o comanda de ordinul zecilor de "Maresal",
Multumesc pentru raspuns.

Post Reply