Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Rally raid,tot teren,offroad adventure.Variatiuni pe aceeasi tema

Moderator: costy84

Post Reply
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by Dan Popescu »

Da, ati auzit bine !

Cu acceptul CNRTT - ACR, organizatorul Trofeului Dobrogei (www.trofeuldobrogei.ro), din anul 2009 va constitui o clasa separata pentru ARO, IMS, TV !!

Aceasta clasa va avea Regulament Particular Separat, practic va fi cursa in cursa, grefata peste o cursa normala de rally raid. Traseul va fi un pic modificat, astfel incat nu existe posibilitatea ca masinile sa fie "rupte" din cauza vitezei sau a drumului foarte greu, si va consta in parcurgerea unor anumite portiuni din traseul mare de rally raid din Dobrogea, o zona atat de generoasa !
Am primit acceptul Autoritatii National Sportive ca aceste masini sa fie considerate ca fiind istorice, de importanta muzeala deosebita, si sa nu fie necesare nici un fel de modificari pentru cursa fata de starea lor normala. Ca si norme de siguranta, castile de protectie, centurile de siguranta (pentru pilot si navigator), stingator de incendiu si o a doua roata de rezerva - elemente ce nu afecteaza deloc masinile, sa fie obligatorii.

Anul 2008 a prins organizarea trofeului Dobrogea intr-o locatie selecta, astfel incat motocross-ul, endurocross-ul, pecarea si sosirea la Rally Raid si toate festivitatile de premiere au avut loc in zona Plajei Modern din mijlocul Constantei !! Premiile au depasit 150 milioane lei vechi, si prezenta media a fost destul de consistenta. Organizatorul a suportat si aproape jumatate din cheltuielile de cazare la hotelul Palace.

Pentru la anul vom avea o locatie cel putin la fel de frumoasa, probabil aceleasi facilitati la cazare, iar pentru clasa ARO, IMS, TV vom avea premii deosebite.
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by tarzy »

foarte faina treaba


astept cu mare interes detaliile ....
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by vstef_is »

felicitari domnule Popescu... suna chiar super interesant... e o ocazie foarte frumoasa pentru posesorii de ARO sa parcurga un traseu fara asfalt si sa simta rigorile unei competitii! Desi daca imi este permis, eu consider ARO mai aproape de ideea de offroad decat de cea de rally-raid - asa cum ati spus nu viteza e punctul lor forte.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by icXu »

Laudabila initiativa !!!

Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by Dan Popescu »

pana la noi amanunte, calendarul a fost batut in cuie:
desfasurare rally raid: 30 Aprilie - 3 Mai 2009

Fiecare zi va avea cate ceva de facut, cate ceva inedit.
Superspeciala (cea de pe plaja) va fi ceva inedit, si va purta denumirea distincta (de restul cursei) de: Cursa Memoriala Irina Elena Popescu, avand clasament separat (extras) sin cursa mare, festivitate de premiere si premii diferite si deosebite.
Traseul va fi pe drumuri agricole, forestiere, de plaja, de piatra, pentru clasele istorice (ARO, IMS, TV) fiind dedus special din traseul mare, si va avea cu tot cu etapele de legatura(asfalt) undeva la 110-150 km/zi.
Se vor face transmisii in direct Tv si inregistrari pentru diverse emisiuni de profil.
IMPORTANT: seful colegiului de arbitri este unul din fostii sefi de sectie (de mult la pensie) ai fabricii de la Campulung Muscel, cu o activitate de aprox 35 ani !!
Tot el va desemna si ceva premii speciale pentru clasa istorica.
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by mleo »

eu ma bag.... dar nu stiu la ce clasa  ?  ca pina atunci vine cutia cea noua, vin amortizoarele noi ....pina atunci mai e mult.....
pina atunci, baieti din zona Brasov de ce nu faceti o excursie la Dracula Raid sa vadeti doua Aro la start (si la sosire), sa vedeti ce surprize fac acestea la o gasca de nissanuri si mitsubishi ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by Dan Popescu »

Leo, esti un agitator!

Cu marafetul de curse (ala din poza) te bagi la cursa mare, dar ceva rubedenii poti sa-i pui in pozitia de plimbare usoara cu celelalte ARO-uri si IMS-uri pe care stiu ca le aveti...
Pe de alta parte, nu-ti ating rotile alea (parca le-am mai vazut modelul ala de jante pe undeva, la o regina in curte) de aripi la denivelari? Ca prea sunt mari si aproape!!
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by George »

hohoho... :>-
felicitari,dom' Popescu,pentru tot. atitudine,initiativa... felicitari!
asteptam detalii...sper sa fiu acolo...casti imi mai trebuie,mai ales ca mi-am pus acoperis de tabla la cajcarabeta. speram sa ne distram,sa fie mai multe ARO,si sa iasa ceva frumos.
mleo...cand facem o "liniuta"? eu merg cu fatza,tu mergi cu spatele,cu "uratania" aia galbejita...  ;D
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by mleo »

Dan Popescu wrote: Leo, esti un agitator!


Pe de alta parte, nu-ti ating rotile alea (parca le-am mai vazut modelul ala de jante pe undeva, la o regina in curte) de aripi la denivelari? Ca prea sunt mari si aproape!!
Dane...daca te uiti atent vezi ca e prinsa de platforma ptr. transport. E trasa in jos si in fata si in spate , cat se poate trage suspensia. Uite o poza "pe pamant", facuta la Tm, in w.end. Am fost, am facut prima speciala, si am renuntat. Inca nu sint deplin refacut dupa accientul de mobra, si nu prea am putut-o duce. Riscam sa fac evenimente pe acolo (si asa au fost masini pe-o parte, etc...etc...) si sa-i consum inutil organizatorului resursele cu medici, masini de inchidere , etc...Am preferat sa "ma pastrez" , si am fugit acasa.
Ne vedem la Brasov (sper).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by Dan Popescu »

bunicuto, da ce roti mari ai la masina!
si ce model deosebit de jante au rotile alea mari!

dar, bunicuto, de ce-ti trebuiesc rotile asa de mari?
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by mleo »

Dan Popescu wrote: bunicuto, da ce roti mari ai la masina!
si ce model deosebit de jante au rotile alea mari!

dar, bunicuto, de ce-ti trebuiesc rotile asa de mari?
Ca sa te pot calca pe limba cand mai comentezi  ;D ;D ;D
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
razvan
Incepator
Incepator
Posts: 37
Joined: 08 Mar 2007, 19:25
Location: Bucuresti/Buzau

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by razvan »

mleo wrote: eu ma bag.... dar nu stiu la ce clasa   ?  ca pina atunci vine cutia cea noua, vin amortizoarele noi ....pina atunci mai e mult.....
pina atunci, baieti din zona Brasov de ce nu faceti o excursie la Dracula Raid sa vadeti doua Aro la start (si la sosire), sa vedeti ce surprize fac acestea la o gasca de nissanuri si mitsubishi ?
Salut ,

Cine poate face parte din spate cu fibra?arata super.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by Dan CHIRIAC »

@razvan
N-ar fi oare mai simplu sa-i dai omului un telefon sau un PM...?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
razvan
Incepator
Incepator
Posts: 37
Joined: 08 Mar 2007, 19:25
Location: Bucuresti/Buzau

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by razvan »

Dan CHIRIAC wrote: @razvan
N-ar fi oare mai simplu sa-i dai omului un telefon sau un PM...?
nu,dar tu cine esti?
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Dobrogei 2009 - clasa speciala pentru ARO & IMS & TV

Post by alex »

@razvan
N-ar fi oare mai simplu sa-i dai omului un telefon sau un PM...?
[/quote]

nu,dar tu cine esti?
[/quote]

razvane, daca te uiti la statusul lui dan o sa vezi ca e un pic mai vechi pe forum decat tine. ti-a sugerat ceva foarte simplu, incerca sa ii urmezi sfatul. nu mai scrie de dragul de a scrie. nu asta e scopul forumului.
happily mending an Aro 320 D127

Post Reply