Credit ptr orice .... prost

Bancuri,clipuri si orice altceva de descretit fruntea

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Credit ptr orice .... prost

Post by tarzy »

Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)

User avatar
Zmeu
Banat
Banat
Posts: 892
Joined: 15 Apr 2009, 14:39
Location: Bucuresti

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by Zmeu »

e reala
CatalinAro
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 665
Joined: 24 Feb 2010, 22:08
Location: Colentina ( Sector 2 ) , Bucuresti /RO
Contact:

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by CatalinAro »

PASUL 1 :Esti un angajat la stat. Ai 25 mil. salariu si iei un credit ptr. orice.
PASUL 2 :Cumperi o masinuta de 25.000 euro la care ai visat din copilaria ta.
PASUL 3 :Te dai mare la rude, vecini si la fostii colegi de scoala.
PASUL 4 : Dansezi de bucurie.
PASUL 5 :Azi nu mai poti sa-ti platesti ratele si banca vine sa-ti ia masina inapoi.
PASUL 6 :E acu danseaza fu**** mor*** matii sa-ti f** . Creditul pentru orice prost vine acum cu o reducere de 25% din salariu . Fu****-n gura de bugetari inconstienti :D :D :D :D :D


Dupa PASUL 6 zici ca e mort . Cand " danseaza " zici ca se rupe :D :D :D :D :D :D :D . Mor de ras. Numai pot.

Reala faza oricum( Din pacate ).


Cu Respect
Catalin(Aro).
Untill the sun comes up , the music won't stop. Your lovely smile.

Aro 243 , L25.
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by Cotizo »

E reala pentru ca traim in tara tepelor. Bancile romanesti s-au lansat cu inconstienta intr-un Caritas de nivel national, fara sa tina cont de realitatile mioritice - dupa parerea mea inconstienta a fost mai mare la nivelul managerilor si a BNR care au "achiesat" la trendul speculativ international care a produs criza. E chiar mai rau decat la Caritas, pentru ca acolo pierdeai doar banii pe care ii dadeai, nu bunurile "imprumutate" practic de la banca sau venituri pe zeci de ani ciuntite de popreli. Mai cred ca obiceiul comunist de a gasi un vinovat inafara "sistemului" se manifesta si acum - bugetarii sunt aratati cu degetul ca vinovati de a fi luat imprumuturi nesabuite, de parca bancile ar fi fost vezi-doamne virginele financiare si nu rechinii de carton care se uitau cu jind la statele de plata ale salariatilor, sursa cea mai ieftina de bani din tara asta amarata.
Romanii sufera intr-adevar de viciul fuduliei - multi s-au indatorat ca sa-si epateze prietenii, colegii de servici, rudele sau vecinii. S-au imprumutat pentru a-si face vacante de lux - dar, what the hell, altfel cand si cum ar fi ajuns altfel in Seychelles? - sau si-au luat masini de smecheri, sau si-au facut vile, dar sa stam putin si sa reanalizam, nu asta e esenta capitalismului contemporan? Work, earn, borrow, buy, pay and work all your life?
In UK puteam sa imprumut cateva zeci de mii de lire doar pe baza cardului Barclay's care garanta ca sunt solvabil - credeti ca suntem singurii nesabuiti? Bancile din Romania erau mult mai intransigente la acordarea creditelor si tot nu a mers.
Am niste prieteni care au imprumutat 200.000 de euro de la o banca ca sa demareze un proiect imobiliar - banii au fost folositi pentru achizitia unui teren pe care urma sa se ridice un cartier rezidential. Oamenii au dat avansul pe care si-l permiteau, casele au inceput sa se construiasca dupa care urma ca viitorii proprietari sa-si vanda apartamentele de bloc - la preturile umflate de specula de atunci - si sa achite restul. Piata imobiliara s-a trezit brusc intr-un exces de apartamente care nu se mai vindeau pentru ca toata lumea voia vile in cartiere rezidentiale - rezultatul a fost un blocaj total si faliment. Banca s-a trezit cu un teren pe care nu mai lua nici 50.000 de euro si cu criza pe cap, iar oamenii au revenit salariati pe aiurea si au trecut de la Audi la Matiz - caz fericit pentru ca nu au avut ipotecate alte chestii. Nu suna a Caritas? Cine e de vina? Cred ca raspunsul e mult mai complex decat vrea sa ne spuna un videoclip de smecher cu limbaj de gang la care, sincer, nu mi-a venit sa rad...

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by tarzy »

videoclipul este un simplu pamflet .... de aceea e si pus la "Camera de ras"

din acelasi capitol, la acest moment deja demodat

http://www.youtube.com/watch?v=nfc_97v7 ... re=related

Romanii au trait zeci de ani de comunist cu un bogat repertoriu de bancuri, de ce musai acum cand vorba aia "ne-e rau" ar trebui sa ne taiem venele.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by Cotizo »

Corect.
antondan13
Incepator
Incepator
Posts: 11
Joined: 30 Jan 2012, 14:12
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Credit ptr orice .... prost

Post by antondan13 »

Din pacate este adevarat.
Asta este Romania.
Remi

Post Reply