usi aro 10-4

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
Vanatorul
Incepator
Incepator
Posts: 22
Joined: 06 Apr 2009, 20:37
Location: Vatra Dornei
Contact:

usi aro 10-4

Post by Vanatorul »

salutari, stie cineva daca exista usi pentru aro 10-4 fabricate din fibra de sticla(usoare)? Multumesc !!

User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by sinergie »

Eu nu am auzit sa fi fost echipat modelul 10.4 cu astfel de usi , poate facute artizanal ...
Ai probleme cu portierele ?
nenea
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 27 Apr 2015, 15:40
Location: Cugir , jud. Alba
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by nenea »

eu am scos intaritura care este foarte grea .
am taiat cu flexul dupa care sudezi la loc, oricum taiam pentru ca am sa-i adaptez macarale de geam de la golful 2 , modelul in 2 usi.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: usi aro 10-4

Post by Soryn »

Usile de spartana sunt mai usoare.nu ai geam,macara,geam, cheder. Nu inteleg de ce nu au adoptat utilizarea aluminiului in loc de tabla.

nenea
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 27 Apr 2015, 15:40
Location: Cugir , jud. Alba
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by nenea »

Sunt usi normale dar scot ranforsarea care este foarte grea si adaptez alt tip de macarale .
Probabil pe interior sa pun aluminiu striat in loc de fata interioara.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: usi aro 10-4

Post by Soryn »

Poti sa incerci sa inlocuiesti ranforsarea cu una din aluminiu. Nu prea castigi foarte mult oricum 1 -2kg sa zic. In conditiile in care o usa are 20 de kg sau pe acolo
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by George »

SorinTVY wrote:... Nu inteleg de ce nu au adoptat utilizarea aluminiului in loc de tabla.
costuri mari. materiale, tehnologie de sudare si vopsire, apoi problemele de service.
daca ne uitam, nici in zilele noastre nu se foloseste aluminiul pe scara larga, ci numai la masini scumpe. masinile ieftine folosesc plastic, in ziua de azi.
ARO CLUB ROMANIA
adi
Nou venit
Nou venit
Posts: 9
Joined: 19 Jan 2017, 15:56
Location: panciu
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by adi »

Salutare, cum se poate rezolva problema ușilor la Aro 10,care se tot lasa?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: usi aro 10-4

Post by Soryn »

Reglaj si strangerea suruburilor bine la noua pozitie . Depinde in ce stare e stalpu ,daca este mancata tabla trebuie reparat .
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by vercingetorix »

Cum se face reglajul usilor, ca am tot incercat dar nu dibuiesc smecheria sa se inchida cum trebuie...
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: usi aro 10-4

Post by Soryn »

Gaurile de prindere situate în stâlp sunt mai mari decât șuruburile și pătrate pe deasupra .
În principiu te uiți să aibă linie cu aripile atunci când este închisă . Bolțul de închidere este de asemeni reglabil (șurub). Șina de ridicare și compesare este reglabilă și ea.Ele au rolul de compensare a jocului din balamale , în timpul închideri accestea ridică ușa câțiva mm .
Unele mașini am văzut că aveau montate distanțiere între stâlp și balamale (table decupate cu forma găurilor, 0,5-1,2 mm ).Asta ține de modul cum stă ușa față de deschizătură și cantul cu cheder. E o trabă destul de migăloasă și delicată , trebuie să ai răbdare și nu îți iese în tot deauna .
Cele mai multe au probleme din cauza rugini care slăbește rezistența stâlpului .
Ușile în varianta echipată cu geam sunt foarte grele .Au relativ acceași greutate cu cea a haionului de 10.4 . Geamurile si macaraua cântâresc peste 3-4kg .
adi
Nou venit
Nou venit
Posts: 9
Joined: 19 Jan 2017, 15:56
Location: panciu
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by adi »

ok,am inteles,dar daca nu se mai desfac suruburile de jos de la balama,ce se mai poate face?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: usi aro 10-4

Post by Soryn »

Le gauresti cu un burgiu de 3-4 si 6-8 ,portiunea infiletat în piulita. Din câte îmi aduc aminte este oarecum loc . După ce sunt obosite suruburile prin gaurire (chiar si prin piulita ,cum se poate ) ,se rup cu un mox . Scoti boltul balamalei de sus, sau demontezi suruburile balamalei si dai usa jos . Scoti boltul balamalei de jos , refaci suruburile din balama la cotele originale . Suruburi cu duritate minim 8.8. Suruburile originale sunt sudate de balama .
adi
Nou venit
Nou venit
Posts: 9
Joined: 19 Jan 2017, 15:56
Location: panciu
Contact:

Re: usi aro 10-4

Post by adi »

Ok ,mulțumesc frumos!

Post Reply