Cum sudam corect

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum sudam corect

Post by Misi din Cluj »

Aici puteti gasi o carte deosebit de utila:

http://bojo.hopto.org/Auto/--General--/ ... Manual.pdf

Are 171 pagini si descrie toate procedurile de sudura si te invata folosirea diferitelor aparate de sudura.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Cum sudam corect

Post by SERGHEI »

cab_512 wrote:
SERGHEI wrote: Pana aici am inteles cate ceva ,de acum inainte incep cu intrebarile.
Ex: am teava de fier de 3mm in carne,scoatem din discutie prelucrarea tevilor inaintea sudurii (tesirea capetelor) etc..ADICA,am duua tevi de trei toli juma si vreau sa le sudez capa la cap .Am doua variante; ori o teava cu diametrul exterior putin mai mic decat diametrul interior al tevilor care trebuiesc sudate care se va introduce in cele doua tevi pe o portiune de 1/2 m per teava ,ori tot o teava dar ceva mai mare pe post de manson.Ce electrozi sunt recomandati (supertit sau basic ca oricum am punte de diode pe animal)  dimensiune electrozi si curent.Exista o relatie pt grosimea materialului si diametrul electrodului?

PS-numai sudura in arc electric cu electrozi,exclus alt sistem.
Pai ce solicitare va avea ''constructia'':incovoire/rasucire sau presiune apa/aer/gaz nat. ???

Constructia va fi un turn pe care va fi amplasat un generator eolian in greutate de aprox 50 kg.Turnul va avea 12 m si va fi ancorat in doua trepte ,la 4.5m si la 9 m cu cate patru ancore  pe fiecare treapta.

Stiu ca nu are legatura cu gama auto dar ..,,vreau sa invat".. ;D
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum sudam corect

Post by Misi din Cluj »

Cartea asta, merita descarcata. Eu deja le-am si listat, ca in zilele friguroase de iarna cand nu e de lucru la atelier sa ma apuc sa invat   :>-
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum sudam corect

Post by Misi din Cluj »

Generatorul ala eolian, cred ca va fi o chestie faina! Abia astept sa vad cu iti iese si cum va functiona  ::)
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

mircealola
Junior
Junior
Posts: 52
Joined: 29 Jan 2008, 20:48
Location: oradea

Re: Cum sudam corect

Post by mircealola »

pentru serghei

in structuri metalice se lucreaza doar cu electrozi bazici care asigura suduri de rezistenta. supertitul se foloseste doar
la haftuit iar apoi se sudeaza cu bazici sau cu sarma. in general grosimea cordonului de sudura se ia cam 0,7 din grosimea materialului care se sudeaza. in general pt imbinarea a doua tevi se foloseste mansonarea interioara. referitor la generator parerea mea ca grosime de 3mm la teava este putin. daca doresti surse de inspiratie maine de la servici pot sa-ti trimit ceva desene cu chestii asemanatoare.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Cum sudam corect

Post by SERGHEI »

mircealola wrote: pentru serghei

in structuri metalice se lucreaza doar cu electrozi bazici care asigura suduri de rezistenta. supertitul se foloseste doar
la haftuit iar apoi se sudeaza cu bazici sau cu sarma. in general grosimea cordonului de sudura se ia cam 0,7 din grosimea materialului care se sudeaza. in general pt imbinarea a doua tevi se foloseste mansonarea interioara. referitor la generator parerea mea ca grosime de 3mm la teava este putin. daca doresti surse de inspiratie maine de la servici pot sa-ti trimit ceva desene cu chestii asemanatoare.
Am inteles.Cred ca pana la urma platesc un baiat cu un aparat serios sa imi faca sudura,ca nu este de joaca.Si eu tot la varianta mansonului m-am gandit.Cat despre grosime,am vazut stalpi de 2 " cu 35-40 kg in varf (adevarat 7-8 m inaltime ) si se comportau destul de bine in vant  (nu aveau vibratii de la generator si nu flambau).Teava asta care o am eu este destul de rigida (nu are deformari daca este sprijinita pe capete sub propria greutate) si sper sa fac treaba cu ea .In ultima instanta o umplu cu beton. ;D.Daca ai putea sa imi trimiti ceva material pe mail ar fi ideal .Multumesc mult.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Cum sudam corect

Post by myke »

Mi-a puscat o idee....foloseste teava de sonda.mai groasa ca aia inca nu am vazut.Iar sudurile se recomanda sa fie pe suprafata cit mai mare...45 e putin...pune la 60 de grade.Iar ca electrod...bazic(sau rutilic).Iar de sudat...depinde cita experinta ai....eu m-as baga singur :-??.Da daia chelesc...de griji... ;)) ;))
Image
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: Cum sudam corect

Post by cab_512 »

SERGHEI wrote:
cab_512 wrote:
SERGHEI wrote: Pana aici am inteles cate ceva ,de acum inainte incep cu intrebarile.
Ex: am teava de fier de 3mm in carne,scoatem din discutie prelucrarea tevilor inaintea sudurii (tesirea capetelor) etc..ADICA,am duua tevi de trei toli juma si vreau sa le sudez capa la cap .Am doua variante; ori o teava cu diametrul exterior putin mai mic decat diametrul interior al tevilor care trebuiesc sudate care se va introduce in cele doua tevi pe o portiune de 1/2 m per teava ,ori tot o teava dar ceva mai mare pe post de manson.Ce electrozi sunt recomandati (supertit sau basic ca oricum am punte de diode pe animal)  dimensiune electrozi si curent.Exista o relatie pt grosimea materialului si diametrul electrodului?

PS-numai sudura in arc electric cu electrozi,exclus alt sistem.
Pai ce solicitare va avea ''constructia'':incovoire/rasucire sau presiune apa/aer/gaz nat. ???

Constructia va fi un turn pe care va fi amplasat un generator eolian in greutate de aprox 50 kg.Turnul va avea 12 m si va fi ancorat in doua trepte ,la 4.5m si la 9 m cu cate patru ancore  pe fiecare treapta.

Stiu ca nu are legatura cu gama auto dar ..,,vreau sa invat".. ;D
Cu trei ancore o sa fie mai bine,o sa fie mai stabila ''constructia''.
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Cum sudam corect

Post by SERGHEI »

myke wrote: Mi-a puscat o idee....foloseste teava de sonda.mai groasa ca aia inca nu am vazut.Iar sudurile se recomanda sa fie pe suprafata cit mai mare...45 e putin...pune la 60 de grade.Iar ca electrod...bazic(sau rutilic).Iar de sudat...depinde cita experinta ai....eu m-as baga singur :-??.Da daia chelesc...de griji... ;)) ;))
Pai la teava de sonda nu mai am nevoie de sudura decat pt flansa si urechi de ancorare ca din cate stiu imbinarea este filetata  intre tevi dar,teava de sonda (tubing) nu este cumva din fonta nodulara?

Hai ca ne-am indepartat de scopul topicului (din cauza mea ,evident). Continuam cu tehnici si procedee utilizate la utilajele noastre.
Last edited by SERGHEI on 12 Nov 2008, 12:29, edited 1 time in total.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Cum sudam corect

Post by myke »

SERGHEI wrote:
myke wrote: Mi-a puscat o idee....foloseste teava de sonda.mai groasa ca aia inca nu am vazut.Iar sudurile se recomanda sa fie pe suprafata cit mai mare...45 e putin...pune la 60 de grade.Iar ca electrod...bazic(sau rutilic).Iar de sudat...depinde cita experinta ai....eu m-as baga singur :-??.Da daia chelesc...de griji... ;)) ;))
Pai la teava de sonda nu mai am nevoie de sudura decat pt flansa si urechi de ancorare ca din cate stiu imbinarea este filetata  intre tevi dar,teava de sonda (tubing) nu este cumva din fonta nodulara?

Hai ca ne-am indepartat de scopul topicului (din cauza mea ,evident). Continuam cu tehnici si procedee utilizate la utilajele noastre.
Nu stiu...dar ma gindeam ca la ce torsiuni rezista...
Image
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Cum sudam corect

Post by SERGHEI »

Pai stiu ca este al naibi de rezistenta dar daca nu sudez cum trebuie flansele ...zboara mantocaria.
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum sudam corect

Post by Misi din Cluj »

Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Cum sudam corect

Post by SERGHEI »

Mai baieti ,cati  au acasa Mig,Mag...pix ..fix si alte alea de 20-----70 milioane??? Hai sa incercam sa sudam cu ,,hardughiile" alea facute de Nea Gica,pe care prajeai oua dar sudai incontinuu o ora in plin soare...Hai sa incercam sa sudam cu ce avem pe acasa  pt ca va spun xcu mana pe inima,in liceu eram as la sudura si acum cands am pus mana pe un mig -mag tzac -pac  am facut o sudura de se mirau baietii .Ce nu intelegeau ei este faptul ca si  fie-mea daca stau pe capul ei 5 minute sudeaza ca la carte cu aparatele astea noi..
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cum sudam corect

Post by Soryn »

aparat de sudura mobil usor de carat si alimentat in conditiile din salbaticie , capacitatea bateriilor limiteaza sudura la un numar de 3-4-5 electrozi cat sa scoti masina din incapacitatea de a inainta din pricina unei piese care se poate suda.
http://www.youtube.com/watch?v=PV5oLPLUzrM
User avatar
autom
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 444
Joined: 25 Jan 2007, 08:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sudam corect

Post by autom »

Sudeaza direct cu tensiunile bateriilor, nu? Nu iau de bune tot ce vad in filmulete.

Daca e asa, nu cred ca este tensiunea suficeient de mare sa sustina arcul electric. Curentul exista ( cel de scurtcircuit al bateriei) , tensiunea este problematica.

Cu 4 baterii, cred ca merge. 12x4=48-50 V La tensiunea asta poate merge procedeul. Cu elecrozi perfect uscati!

Post Reply