Planetare Aro 10

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Planetare Aro 10

Post by CRISX »

i-am lasat sa puna ce vor ei, cred ca sunt no-name -uri care se crapa repede;
dar am avut si am luat si acum - de rezerva - de la unix - sunt mai groase in carne si mai elastice.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Planetare Aro 10

Post by oncioiuo »

ydaniel wrote:Cam scump,sper sa tina!!
Burdufe ce ai bagat?
stii ceva caliattiv mai bun si la preturi mai mici ? am un prieten care vrea sa fac o revizuire inainte sa le monteze ( acum reface masina)
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

sunt proaspatul proprietar al unui aro10.4 . as vrea sa pun niste intrebari cunascotorilor.am inceput deja modificarile la el,a fost cu motorul de 1.6d de vw ,acum am pregatit un motor de 1.9 vw-90cp in prima faza ca putere pentru masinuta...ma intereseaza daca a modificat cineva planetarele de fata si cardanul de fata.prima tura am achizitionat doua planetare noi,dar imi este frica ca daca urc mai sus cu puterea motorului nu tin.Ma intereseaza sa ajung undeva 150-170cp.Daca a facut cineva modificarile respective si ma poate ajuta cu niste sfaturi,materiale folosite sau alte adaptari as fi foarte recunascator....eu va multumesc oricum.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Planetare Aro 10

Post by razvy »

La 170 cai nu te mai gandi la ce e in spatele motorului , nu rezista nimic , rezista daca pui roti de roaba

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Planetare Aro 10

Post by Werner »

La ce îti trebuie 170 CP într-un ARO 10? Gândeste-te ca tot sistemul de frânare trebuie adaptat. Cei de la CESAR au lucrat aproape un an pâna au adaptat motorul VW TDI pe ARO 10, iar asta avea sasiu/punti de ARO 24.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Planetare Aro 10

Post by razvy »

Un motor decent pe aro 10 este 100 110 cai , eu am 90 cai , franele pe fata am discuri de 280 de golf 4 , pe spate discuri de vitara de 280 , punte spate de aro 24 pe fata am grup si planetare stoc , nu am avut probleme , pe motor de 1,9 6 cai rupeam planetare spate si pinioane planetare cu sacu , nu vreau sa ma gandesc daca as fi aut pe motorul 1,9 td care il am acum punte de zecar
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

prima iesire o sa fie cu masina o sa fie la 90cp.vreau sa vad daca merita investitile viitoare.Am avut noroc si am gasit unul cu tabla foarte buna,asa ca deocamdata investesc doar in motor,transmisie,antifonat.Daca imi place cum merge merg mai departe.Am vrut altceva m-am saturat de toti astia cu samurai,vitara,etc. vreau sa le vedem si pe ale noastre la treaba...
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

este mai greu cu piesele,nu reusesc sa gasesc tot ce vreau,iar pe internet piese de aro 10 sunt unii care numai te tepuiesc...daca mai stiti magazine de unde se pot achizitiona piese la preturi decente va rog sa-mi comunicati si mie.Eu sunt mecanic,nu am avut de-a face cu ARO-urile pana acum,dar ma descurc...
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

Punte spate aro 24,bun...pe fata ce grup i-ai pus? cardanul de fata modificat sau rezista?
Ai pus in puntea de 24 grupul de 10?
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: Planetare Aro 10

Post by GRMihai »

Nu poti monta grupul de aro 10 in puntea de aro 24.
Poti monta in puntea de aro 24 doar grup ce are echivalenta si la aro 10(33/8,36/7).
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

multam...sunt novice...in ARO
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

ASTEPT CU DRAG TOATE EXPERIMENTELE VOASTRE,MA SCUTESC DE BANI ARUNCATI PE FEREASTRA DE POMANA...MULTUMESC INCA O DATA...
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Planetare Aro 10

Post by razvy »

Eu in puntea de 24 am grup 33/8 , dar este pinion si coroana de fata , eu am cutie in 5 , la cutia de renault in nu poti folosii pinion si coroana despate de 24 , pt ca ,cutia de renault se inarte invers fata de cea de 24 , daca pui pinionu si coroana exact cum e la 24 vei avea viteze in spate si una in fata , dacarotesti grupu 180 grade ei avea intradear 5 viteze in fata si 1 in spate , dar nu rezista in timp
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

BUNN,CU SPATELE S-A REZOLVAT.ACUM CAUTAM PIESE. PENTRU FATA CEVA PARERI,EXPERIMENTE? SI INCA CEVA LA CUTIA DE 5 TREPTE CU MOTORUL DE 1.6D VW STITI CUMVA CE AMBREIAJ SA FOLOSIT? CEL CARE ERA PE MASINA ERA ++CUSTOM++ ADICA UN DISC DE DACIA 1300 GAURIT IN MIJLOC SI SUDAT UN MIJLOC CARE SE POTRIVEA PE PRIZA DE FORTA A CUTIEI DE VITEZE,DISC DE 180MM.
Ionuti
Junior
Junior
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2017, 20:00

Re: Planetare Aro 10

Post by Ionuti »

DA E ADEVARAT RAZVY DACA ONTORCI GRUPUL 180 GRADE CA NU TINE MULT.STII CUMVA CUTIA DE PE 1.6D 5TREPTE E ACEASI CU A TA?

Post Reply