244 d127 nu intra in viteza

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: 244 d127 nu intra in viteza

Post by BAGADI »

Un pic de ajutor, va rog, ca sa nu spun "oleaca" :) Cum se demonteaza inteligent pompa de frana ca sa ajung la pompa de ambreiaj? Inteligent adica fara sa modific o cheie de 17 sa incapa la surubul din imagine? Ar trebui sa tai vreo 5mm dintr-o tubulara de 17 si abia apoi sa o pun pe antrenor......altfel nu ma duce capul, nu incape nimic acolo :-??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: 244 d127 nu intra in viteza

Post by Soryn »

Piulitele respective sunt sudate de suport. Suruburile se desfac prin interior. In cazul in care se rupe sudura piulitei i-ar surubul este ruginit, trebuie gaurit surubul prin interior. Asa am procedat.
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: 244 d127 nu intra in viteza

Post by BAGADI »

Mare tolomac sunt, credeam ca suruburile sunt fixe, nici nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la pedalier. Merci!
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: 244 d127 nu intra in viteza

Post by BAGADI »

Toamna ma apuca harnicia si am montat intr-un final pompa :). Sper sa ma tina chinezaria macar 500 km prin jurul casei, adica 2 ani pana devine vehicul istoric zimbrișorul :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply