Furca rulment de presiune

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
Paveu
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 28 May 2020, 17:59

Furca rulment de presiune

Post by Paveu »

am un aro 11.4, m-am gandit dupa 2 ani sa il repar. I-am dat motorul jos deoarece ambreiajul nu mai era bun. dupa ce am desfacut motorul, am vazut ca ambreiajul era nou doar ca din cauza furcii care nu era in cea mai buna stare, rulmentul de presiune s-a spart si a defectat discul si placa de presiune. Am gasit kit ambreiaj dar tata mi-a spus ca nu poate repara furca care impinge rulmentul. Stie cineva un site de unde pot gasi asa ceva? Aro-ul are motor 1.6 benzina, 4x4 si grup blocabil pe spate. Am cautat pe forum si am vazut ca furca de la aro-ul meu este la fel ca cea de pe dacia 1304. Nu am gasit nicaieri o furca la fel si caut de o saptamana.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Furca rulment de presiune

Post by Soryn »

Cauta capac cu totul dacā nu gāsesti separat de. Verificā cu cele de dacia, difera partea exterioara , axul este mai lung și diferā tija pentru cablu .
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Furca rulment de presiune

Post by 44dac »

Furca se potriveste de la oricare Dacia veche cu orice motor pe benzina. Cauta la dezmembrari. Scoti 2 splinturi cu un dorn de 5mm diametru si gata. Splinturile au acelasi diametru cu cele de la planetarele fata. Cand montezi pe carcasa ambreiajului curata si unge axul furcii.
Paveu
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 28 May 2020, 17:59

Re: Furca rulment de presiune

Post by Paveu »

pizda.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Paveu
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 28 May 2020, 17:59

Re: Furca rulment de presiune

Post by Paveu »

arata exact ca asta, doar ca nu am gasit pe nicaieri ceva asemanator
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Furca rulment de presiune

Post by Soryn »

Poza nici măcar nu este a ta. Ai copiato de pe forum din topicul cu Dacia furia pădurilor. I-ai mai adăugat și nume prezentabil .Culmea că poza este făcută la o cutie de dacia, nicidecum la vre-un aro zece... download/file.php?id=40967&mode=view
Lipsește prezentarea, cine ești și ce intenții ai. Dacă nu te prezinți vei primii eject de la moderatori.
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Furca rulment de presiune

Post by 44dac »

Ax indoit, fara ungere, furca rupta... Splinturile alea ies usor cu un simplu cleste de cuie, se trag in afara.

Post Reply