Ulei grupuri

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
legolasptm
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 16 Mar 2020, 22:19
Location: Drăgănești Vlașca
Contact:

Ulei grupuri

Post by legolasptm »

Salutare colegi!am și eu nevoie vă rog să știu la un 243 cât ulei intră in punte spate,grup față și cutie..cu siguranță ați mai spus pe aici dar nu găsesc eu...am găsit doar cât ulei intră la motor!
Oicand,Oricum,Oriunde ARO!!!Special pentru cunoscători dar mai ales pentru fanatici!!!

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei grupuri

Post by vercingetorix »

Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
legolasptm
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 16 Mar 2020, 22:19
Location: Drăgănești Vlașca
Contact:

Re: Ulei grupuri

Post by legolasptm »

Ms colegul dar sunt discuții doar de ce timp de ulei pun oamenii nu și ce cantitate pe mine mă interesează dozajul nu compoziția marca tipul sau alte caracteristici de vâscozitate sau mai știu eu ce...la grupuri am rezolvat o și la punte spate că au bușon lateral de nivel!a mai rămas la cutie! să văd cât intră peste tot mi au intrat 2l o fii puțin?!!
Oicand,Oricum,Oriunde ARO!!!Special pentru cunoscători dar mai ales pentru fanatici!!!
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Ulei grupuri

Post by toni »

Cam asa intra in cutie. Mergi putin cu ea si apoi completeaza din nou uleiul. Daca ai cutie in 5 trepte are o camera separata pt viteza a 5a si ia mai greu uleiul daca e gros.

Eu nu am cutie romaneasca pe masina si nu iti pot zice cu siguranta cat intra dar l-am ajutat pe un prieten sa isi puna. In reductor tin minte ca intra putin, parca sub un litru iar in grupuri intra cam 1.5 litri.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Ulei grupuri

Post by Soryn »

Exista o brosura ce descrie cantitatile pentru aro, al doilea fisier de aici, pagina 2. http://aro4x4.net/smf/viewtopic.php?f=54&t=948
User avatar
legolasptm
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 16 Mar 2020, 22:19
Location: Drăgănești Vlașca
Contact:

Re: Ulei grupuri

Post by legolasptm »

Acum da altfel e treaba!ms frumos ceva de genul căutăm și vroiam să aflu cv precis!al meu e in 4 trepte mă bucur că dau peste oameni bine informați aici iar ptr mine ca și începător îmi prind bine astfel de informații!
Oicand,Oricum,Oriunde ARO!!!Special pentru cunoscători dar mai ales pentru fanatici!!!

Post Reply