Varful Moldoveanu

Iesiri,intalniri,intruniri,mai mult sau mai putin organizate

Moderator: costy84

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

In urcare spre caldarea Galbena, pe varf nu am reusit sa mai ajungem din cauza timpului, ne mai trebuiau 3 ore ca sa ajungem si pe varf dar am vazut varful de jos din caldare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

Caprele negre erau cu ochii pe noi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Varful Moldoveanu

Post by alex »

de unde ati lasat masinile, mai pleaca o poteca spre lacurile galbena....se ajunge mai repede pe moldoveanu pe acolo, doar ca e mult mai sustinuta panta...cel putin in primii 800m.

ultima data am urcat sa skiem pe acolo, f faina zona.

inteleg ca drumul a fost refacut....merge urcat cu orice tico acum?
happily mending an Aro 320 D127
ktalynior
Nou venit
Nou venit
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2012, 21:56
Location: Domnesti, Arges
Contact:

Re: Varful Moldoveanu

Post by ktalynior »

Da drumul a fost refacut se poate urca aproape cu orice tico. Cu o masina mai inalta gen logant se urca foarte bine.
Natura nu a fost facuta pentru a fi schimbata!
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

alex wrote:de unde ati lasat masinile, mai pleaca o poteca spre lacurile galbena....se ajunge mai repede pe moldoveanu pe acolo, doar ca e mult mai sustinuta panta...cel putin in primii 800m.

ultima data am urcat sa skiem pe acolo, f faina zona.

inteleg ca drumul a fost refacut....merge urcat cu orice tico acum?


Pai pe acolo am urcat noi, am ajuns pana la, lac doar pentru ca ne apucase 4.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Varful Moldoveanu

Post by ydaniel »

Uitandu-ma la poze imi pare f rau ca nu am putut sa merg DAR promit ca voi veni si eu si mai ales sa nu uit ce peisaje frumoase sunt! LUi ICXU i s-a rupt tamponul in drum spre Iezer in oct 2009.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Varful Moldoveanu

Post by icXu »

Foarte frumoasa iesirea, felicitari!
Tamponul acela l-am rupt de doua ori, cedeaza cand fortezi masina ceea ce ma duce cu gandul la tampoanele motorului, care daca sunt uzate permite ansambluilui motor-cutie sa se rasuceasca mai mult in timpul fortarilor, iar tamponul e gandit pentru a prelua socurile pe verticala venite de la cardan nu torsionarile produse de ansamblul mot-cv.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

icXu wrote:Foarte frumoasa iesirea, felicitari!
Tamponul acela l-am rupt de doua ori, cedeaza cand fortezi masina ceea ce ma duce cu gandul la tampoanele motorului, care daca sunt uzate permite ansambluilui motor-cutie sa se rasuceasca mai mult in timpul fortarilor, iar tamponul e gandit pentru a prelua socurile pe verticala venite de la cardan nu torsionarile produse de ansamblul mot-cv.


Se poate, acum i.am sudat de tampon un surub de 12, sper sa tina.

Am montat si alternatorul, mi.a facut cineva rost acum 2 zile de altul, de pe un mitsubishi L200 140 A, partea buna este ca sa potrivit aproape ca cel original, nu am modificat nici fulia, doar am montat 2 bucsi pe suportul de la motor. Maine o sa ma duc la electrician sa mi.l lege la instalatia masini. Poze inca nu am facut.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Varful Moldoveanu

Post by Soryn »

eu tot nu inteleg ce fel a cedat tamponul, sa rupt surubul ala sudat sau ce?. ori cauiucul a cedat?..si sa lasat cutia in jos?

vezi -alternatoarele mai noi,pe calculatoriste unele din ele , is controlate de calculator/ecu, printrun circuit sa intre in sarcina treptat, pentru a nu uza cureaua ( in loc de ambreiaj), iar daca nu alimentezi circuitul ala cumva nu stiu daca poti folosi alternatorul,
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Varful Moldoveanu

Post by offroad m461 »

SorinTVY wrote:eu tot nu inteleg ce fel a cedat tamponul, sa rupt surubul ala sudat sau ce?. ori cauiucul a cedat?..si sa lasat cutia in jos?

vezi -alternatoarele mai noi,pe calculatoriste unele din ele , is controlate de calculator/ecu, printrun circuit sa intre in sarcina treptat, pentru a nu uza cureaua ( in loc de ambreiaj), iar daca nu alimentezi circuitul ala cumva nu stiu daca poti folosi alternatorul,

da surubul acela a cedat, sa retezat, cu alteranatorul sper sa ma rezolve electricianul.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Varful Moldoveanu

Post by ydaniel »

Ar fi bine sa pui unul de inox A2.
User avatar
MCK
Incepator
Incepator
Posts: 40
Joined: 03 Mar 2012, 20:28
Location: Bucuresti

Re: Varful Moldoveanu

Post by MCK »

Bravo baieti. Frumoasa iesire, de peisaj nu mai vorbim. Mi-ar fi placut sa fiu cu voi, dar eram cu agregatu' pe alte coclauri. Next time.

Post Reply