Alte jante ARO 10 ???

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
talyban99
Membru
Membru
Posts: 201
Joined: 06 Feb 2008, 18:54
Location: Bucuresti
Contact:

Alte jante ARO 10 ???

Post by talyban99 »

din cate am vazut si citit pe aici pt. ARO 244 se pot pune si jante de pe alte masini !!!  Bun pana aici ........  stie cineva  pt ARO 10    ce alte jante de pe masini straine se potrivesc ???    daca se potrivesc ???

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by georgenis »

Din cate stiu nu se potrivesc altele. La cele straine cu sase prezoane e alta distanta intre gauri. La Toyota. Nissan si Mitsubishi se potrivesc intre ele jantele. Si astea cam sunt cu sase gauri. Restul, Jeep, Suzuki, Daihatsu sunt cu 5 prezoane.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by Werner »

Eu nu am gasit jante de la alte masini, sa se potriveasca pe ARO 10. La ARO 10 prezoanele sunt 6x150. Singurele jante de aliaj usor pentru ARO 10 au fost de "Centra". Multumeste lui SERGHEI pentru poza!  :-"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by Elijah »

Cred ca dimensiunile la Aro 10 au rezultat de la dacia 1300 + inca trei gauri sa fie mai solide. Poate ca sansa de-a monta alte jante ar fi sa se gaseasca aliaje pe 3 si cu noroc sa se mai poata da 3 "la indesire"

mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by mosu »

Din punctul meu de verere centra au un dezavantaj ca sunt prea late.de 7,si asta te obliga la cauciucuri de minim 215 latime.Mie i-mi plac cele de tabla mai ales ca sunt destul de zdravene si rezista bine la socuri si lovituri.
User avatar
AMROM
Junior
Junior
Posts: 80
Joined: 11 Jun 2007, 10:14
Location: Brasov
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by AMROM »

corect
cele cu trei gauri erau intradevar de dacie, pentru k la inceput, aro 10 a folosit fuzetele de dacie
cele 6 gauri au aparut din cauza k cele in 3, nu rezistau la socuri, si nu au trecut testele de siguranta in Franta, la inceputurile lui ARO France.
De acolo a venit 'ideea'
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by SERGHEI »

mosu wrote: Din punctul meu de verere centra au un dezavantaj ca sunt prea late.de 7,si asta te obliga la cauciucuri de minim 215 latime.Mie i-mi plac cele de tabla mai ales ca sunt destul de zdravene si rezista bine la socuri si lovituri.
Gresit: poti pune 195 fara probleme....Cu 205 am mers eu ,dar nu se gaseau...asa ca am bagat 215..Cat despre rezistenta ,daca aveam de tabla le strambam de mult ...foarte rezistente Centra.Intrebati-l pe cit_a cum sunt rotile  cu Centra (ca masina este a lui acum...din fericire)...

Singura problema la acestea sunt piulitele  care trebuiesc strunjite (cam 1-1.5 mm pe diametru) ca sa mearga lejer,altfel freaca  putin la primele injurubari.Cu timpul gaurile se majoreaza ,,singure"... ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by SERGHEI on 17 Mar 2008, 13:28, edited 1 time in total.
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by mosu »

Aproape ca m-ai convins Serghei,nu credeam ca sunt prea rezistente(am avut ocazia sa fac un schimb cu uratele mele de tabla),mai ramane sa vad una cu 195 si cu presiune mai mica in ea si o sa am motive sa ma oftic....
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by SERGHEI »

mosu wrote: Aproape ca m-ai convins Serghei,nu credeam ca sunt prea rezistente(am avut ocazia sa fac un schimb cu uratele mele de tabla),mai ramane sa vad una cu 195 si cu presiune mai mica in ea si o sa am motive sa ma oftic....
Sunt rezistente nu gluma dar,sunt si grele pt aro 10 daca pui gume mari.
User avatar
cit_a
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 05 May 2007, 15:32
Location: Deva

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by cit_a »

mdaa ! pai hai sa va zic eu ca nou proprietar (prin amabilitatea lui serghei de a fi un mare domn), jentile acuma merg 50% asfalt , 50% drum de nu vi-l doriti sa mergeti pe el.jentile le-am luat super bune si tot asa sunt , parerea mea ca gentile nu ai cum sa le indoi , sunt jenti care te impun la un cauciuc de firma si luate una cu alta sa stizi ca se jentile se comporta foarte bine. daca vreti pot pune si acum poze si tot asa sunt cum serghei le-a postat :>-
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by CRISX »

in martie 2008 nimeni nu stia de ALTE jante pe 15 de ARO 10.
au trecut 3 ani. au aparut ceva noutati intre timp , stie cineva ?
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by razvy »

daca vrei cumperi jante centra cu gaura centrala de 110 ,scoti prezoanele de pe butuci si infunzi si regauresti dupa jentile "noi"
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by CRISX »

Cam multa strungareala , maifrend !
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by Soryn »

Pana gasim alte jante trebuie sA invatam a monta corect jantele DIN DOTARE.Masina ie prost desenata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ptm
Incepator
Incepator
Posts: 27
Joined: 17 May 2020, 10:07

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by Ptm »

Soryn wrote: 10 Jun 2015, 13:53 Pana gasim alte jante trebuie sA invatam a monta corect jantele DIN DOTARE.Masina ie prost desenata.
Cumva e un inel de centrare acolo?

Post Reply