Modificare 324

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Modificare 324

Post by smihnea »

M-am decis sa il modific!

.... Si am inceput cu inaltarea caroseriei... schimbat bucsi si adaugat gradat bucsi peste bucsile originale astfel ca in fata s-a inaltat 3.5 cm si in spate a ramas standard (arcurile de pe spate ridica mai mult masina si iti da senzatia ca da cu botul in asfalt)

A rezultat o imagine satisfacatoare, care va fi definitivata odata cu schimbarea arcurilor de pe fata... Atunci sper eu ca si caroseria va sta paralela cu drumul  ;D daca nu mai punem adaosuri si sub arcuri ;D

Dar nu am putut sa ma opresc aici (mai aveam citeva zile de concediu) si... am dat bara de pe fata jos, am taiat aripile de sub masca, am facut o bara noua mai mica (care doar sa stringa sasiul dintr-un profil U sanatos care imbraca sasiul), i-am montat semnalizatoare deasupra aripilor si proiectoare micute sub faruri.

Apoi am trecut la partea din spate  ;D

Dat jos bena, taiat usa si modificat prinderea usii. De asemenea am gasit un suport de roata de rezerva la dezmembrari, pe care l-am readus la o stare acceptabila si l-am montat.

Din pacate concediul s-a terminat si nu am reusit sa definitivez proiectul, care de altfel nu este nici pe departe original, fiind vorba de o transformare gen BUGARO... :(

Cu proxima ocazie urmeaza sa termin modificarea benei (nu mai e mult de lucru ... doar de suprainaltat structura cu profile dreptunghiulare, de taiat aripile spate, de dublat ramele la geamurile portierelor si de vopsit)

User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Modificare 324

Post by baciudibaciu »

Ia pune ceva poze -daca se poate. sa ne lamurim cum vine bara aia  {si celelalate modificari}
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

Pun si poze dar din pacate nu se prea vede ca le-am facut aseara cu telefonul iar blitul e cam de caca afara
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare 324

Post by vstef_is »

Arata fain fatza! Atat doar ca nu prea se vede bara...
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

mda poza e de vina... este mai lata decit nr. cu 2 cm si este lunga cit distanta intre faruri
User avatar
amicul
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 594
Joined: 26 Jul 2007, 19:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare 324

Post by amicul »

Misto masina, dar poze mai clare? se poate?
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Modificare 324

Post by myke »

Superfain arata.Poate reusesti sa dai de un aparat mai bun sa ne spalam si nou ochii....
Image
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Modificare 324

Post by axxel4you »

Modifici si ramele usilor si rama parbrizului? Presupun ca o faci neagra? ;)
User avatar
Florin
Membru
Membru
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2006, 19:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare 324

Post by Florin »

Cauta un oblon spate pt. 324 sau un haion model vechi jumatatea de jos de la un 244.
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare 324

Post by tarzy »

Florin wrote: Cauta un oblon spate pt. 324 sau un haion model vechi jumatatea de jos de la un 244.
daca nu te grabesti prea tare stii ca am eu
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

Da o sa modific si ramele geamurilor mai putin cea a parbrizului (e treaba de precizie si nu stiu exact ce alt parbriz pot pune) ... si da neagra o sa fie.

Apropo de poze sper ca mai ajung pe la sfirsitul saptaminii si atunci o sa fac unele mai bune...

Ref. la haion... am cautat sa gasesc unul pe forum dar... pina la urma m-am decis sa il tai pe al meu... O sa arate bine dupa ce il capacesc si il finisez... si mai ales dupa ce am sa pun prelata... ;D

Daca cineva stie unde pot gasi un grilaj pentru luneta as ramine recunoscator ... sau daca mi-ar putea spune daca e acelasi cu cel de pe papuc... a si inca ceva... mai caut un scut motor sau macar niste poze detailiate cu dimensiuni ale unuia original ca mi-am rupt pantofii decind caut... si nu gasesc.
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Modificare 324

Post by axxel4you »

Ma faci sa-mi para rau ca nu mi-am luat 324 cand am avut ocazia.Spor la munca!
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

Mersi ... spor am dar din pacate cu timpul stau cam prost :(
User avatar
smihnea
Membru
Membru
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2007, 14:53
Location: Bucuresti

Re: Modificare 324

Post by smihnea »

Am citit pe undeva pe forum faptul ca unii dintre noi cautau semnalizatoare pt. capota - gen Mercedes G. Eu am gasit ceva asemanator la http://89.42.110.203/accesoriu.aspx?pID=784 - se poate face comanda, si transportul costa 20 RON (in max. doua zile ajunge prin curier rapid)

Codurile sunt 6662 pt. dreapta si parca 6660 pt stinga(acesta nu apare pe site)

Post Reply