Proiect comun de restaurare

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Proiect comun de restaurare

Post by oncioiuo »

sa le luam pe rand :
- ,,comun" reprezinta tot ce ati spus mai sus dar realizarea se face comunicand sub orice mod ( inclus injuraturile), dar sa nu uitam esentialul - intalnirile sunt baza ! ne putem inatlnii la bere, gratar cu pastrama si vin; dar fiecare vine cu ce poate : chei, piese, idei ...si nu in ultimul rand ,,mana de lucru". cei care stau deoparte dar cred in ,,comun" pot venii cu sume de bani. Putem incepe cu repetitiile la mine; gasim ceva scule si foooarte mult de lucru, bere vin si pastrama-inca nu am curaj sa ma apuc singur de urmatoarea caroserie...

- sume de bani gen 100 euro pot rupe eu din portofel, altii pot da cat ii tine; mana de lucru poate fi mai scumpa decat suta sau mia de euro ! si la manopera nu ma plang; montez / demontez, tai / sudez, slefuiesc / vopsesc, ma uit in motoare si cutii de viteze ( unde nu ma pricep cer ajutorul- sunt in stare sa recunosc daca m-am avantat prea mult in ceva)

- spatiu de lucru putem gasii daca fiecare luam cate ceva si le aducem apoi refacute la un loc comun cand sunt gata de montare

- guvernantii nostrii sunt cei pe care ii meritam ! asa popor asa conducator! si nu dezbat subiectul.......

- daca zecarul poate ajunge in Bucuresti si transportul nu este o avere, ma bag eu ( poate la venire reusesc sa aduc si motorul de la Timisoara )

- ar trebuii facuta o lista cu cei care pot sustine financiar, si o alta cu cei care pot reconditiona cate ceva ( aici includem si donatiile); lista celor care vin cu idei ramane nescrisa si poate reusim ceva in final
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Proiect comun de restaurare

Post by ardeleanu »

In fine cineva hotarat. Multumesc mult.
Pun eu cei 300-350 de euro cat costa zecaru. Ramane de platit transportul pana in Romania, cred ca undeva la vreo 600 de euro, poate Constantin vrea sa ne ajute in acest sens. Sau poate aveti voi alta solutie. Deci prima urgenta ar fi banii pentru transport pentru ca masina sa ajunga in Romania, iar "echipa franceza" trebuie sa se deplaseze ca sa vada masina la fata locului.
Incercati sa faceti o lista cu cei care pot si vor sa contribue la demararea proiectului (plata transportului).
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Proiect comun de restaurare

Post by oncioiuo »

sunt intebat ce motor are masina
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Proiect comun de restaurare

Post by ardeleanu »

Pe cand am ajuns la zecaru cu prelata, nu am mai avut de recuperat decat...prelata, masina era deja transformata in...trocalici.
Oricum caroseria era putreda, pacat de motor/cutie de viteza/punti care sunt in stare buna.
Ramane pe alta data, imi pare rau ca nu am unde sa tin piese mari, vanzatorul imi lasa trocaliciu cum se vede in poze la 200 de euro.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Proiect comun de restaurare

Post by oncioiuo »

nu`i nimic; daca apare un M cu motor Indenor, va rog sa ma anuntati , poate reusim sa aducem in tara unu
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Proiect comun de restaurare

Post by ardeleanu »

Trebuie sa apara doua atunci, primul este deja promis altcuiva... ::)
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Proiect comun de restaurare

Post by oncioiuo »

ok, dar ma anuntati va rog si daca nu este ce cauta primu si refuza achizitia...
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Proiect comun de restaurare

Post by oncioiuo »

ce parere aveti de un proiect comun IMS 59A care sa ajunga apoi la muzeu ?
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

Post Reply